بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

آشنایی با شیر تخلیه کمپرسور + انواع و کاربرد هر کدام

شیر تخلیه کمپرسور و مخزن آن چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور کلی در کمپرسور ها، دریچه‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها شیر تخلیه آب کمپرسور باد و آب است که در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع و کاربردهای هرکدام به طور کامل آشنا کنیم.

اکثر کمپرسورهای هوای صنعتی، می‌توانند فشار بادی بین 100 تا 175 psi ایجاد کنند. این میزان فشار باد به کمپرسورهای هوا اجازه می‌دهد تا در کاربری‌ها و شرکت‌های مختلف، مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله مهم‌ترین قطعاتی که در کمپرسور که در این روند بسیار کمک کننده است، دریچه تخلیه مخزن کمپرسور است. در نتیجه آشنایی با این قطعه به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل طولانی‌تری از دستگاه خود به شکل ایده‌آل استفاده کنید.

کمپرسور اسکرو یکی از محصولات پرکاربردی است که عموما مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد. اگر شما هم قصد خرید این دستگاه را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت پارس وکیوم، مطمئن‌ترین و باکیفیت‌ترین محصول موجود در بازار را تهیه کنید. همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید با شماره 66801373-021 تماس بگیرید تا با راهنمایی کارشناسان و متخصصان ما، خرید خوبی را تجربه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

کمپرسور چیست؟

پیش از اینکه به سراغ موضوع اصلی مقاله برویم و در این مورد توضیح دهیم که منظور از شیر تخلیه کمپرسور چیست، باید در ابتدا بدانید که کمپرسور چیست. کمپرسور (Compressor) یا متراکم کننده در حقیقت به دستگاهی گفته می‌شود که می‌تواند با کاهش حجم سیالات و متراکم کردن آن‌ها باعث افزایش فشار در این دستگاه‌ها شود. در اصل این دستگاه،‌ می‌تواند با استفاده از یک انرژی اولیه که از نوع انرژی‌های مکانیکی است، هوا را با سرعت و قدرت بالا مکیده و به واسطه نوع طراحی و برنامه‌ای که دارد، آن را فشرده و متراکم و در نهایت به سمت کندانسور منتقل کند.

فرآیند متراکم کردن گاز در کمپرسورها باعث می‌شود که دمای هوا به شکل قابل توجهی بالا برود؛ به همین دلیل در مسیر خروج گاز از کمپرسور ، از لوله‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود. گازی که توسط کمپرسور ها تولید می‌شود، می‌تواند انرژی مورد نیاز دستگاه‌های مختلف در صنایع گوناگون را تأمین کند.

پیشنهاد مطالعه: مواردی که توضیح دادیم تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که نیاز است در مورد کمپرسور، انواع و کارایی هریک از آن‌ها بدانیم. پیشنهاد می‌کنیم برای درک درست آنچه در این مقاله عنوان می‌کنیم، حتما در ابتدا مقاله کمپرسور چیست را در وبلاگ پارس وکیوم مطالعه کنید.

کمپرسور

شیر تخلیه کمپرسور چیست ؟

شیر تخلیه آب کمپرسور باد که با نام تله والو یا والو ترپ نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین قطعات در صنعت هوای فشرده است. همانطور که می‌دانید، عملیات رطوبت گیری باید پیش از اینکه هوا به کمپرسور وارد شود، به طور کامل انجام شود. اما اصولا هیچ رطوبت گیری نمی‌تواند تمامی هوا و روطوبت موجود در دستگاه را از بین ببرد. در اینجاست که نقش شیر پمپ باد اهمیت پیدا می‌کند. شیر تخلیه کمپرسور با قرار گیری در زیر مخزن‌های فشرده، کمک می‌کند تا رطوبت و آب جمع شده در کف مخزن به طور کامل از بین رفته و تخلیه شود.

دلیل نیاز به شیر تخلیه کمپرسور ؛ تولید بخار آب

بیشتر کمپرسورهای بادی صنعتی با هدف فشرده‌سازی هوا در داخل یک محفظه بسته شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این عملیات اصولا توسط یکی از دو نوع کمپرسور اسکرو یا پیستونی انجام می‌شود. به طور طبیعی، فرآیند ایجاد فشار، مستلزم ورود هوای محیط به کمپرسور و فشرده‌سازی آن است که این هوا، بخار آب را نیز شامل می‌شود.

به عبارتی دیگر، کمپرسور باد با ایجاد فشار، سبب می‌شود تا رطوبت موجود در هوا، فشرده شده و در مخزن جمع شود. در ادامه با خنک شدن هوا و رسیدن دمای آن به دمای محیط، بخار آب درون محفظه، متراکم شده و رطوبت بیشتری ایجاد می‌شود. در نهایت نیز این آب، در قسمت زیرین مخزن جمع می‌شود. به عنوان مثال، یک کمپرسور 200 CFM در طول روز، 18 گالن آب تولید می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اگر می‌خواهید به طور کامل‌تر با رطوبت‌گیر و نقش آن در کمپرسور آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله رطوبت گیر کمپرسور باد چیست را مطالعه کنید.

شیر تخلیه مخزن کمپرسور

انواع شیر تخلیه مخزن کمپرسور باد

وجود آب و رطوبت در محفظه فشرده‌سازی کمپرسور، پس از مدتی باعث ایجاد مشکلات متعدد شده و موجب زنگ‌زدگی یا خوردگی دستگاه می‌شود. به یاد داشته باشید که تمامی مشکلات پیش آمده در این قسمت، بر دیگر بخش‌های منبع و کمپرسور، تاثیر منفی خواهد داشت.

وجود آب بیش از حد، ممکن است که منجر به اعمال فشار بیشتری به کمپرسور هوا شود و در نتیجه، عملکرد صحیح سیستم را متوقف کند. باید در نظر داشته باشید که آب موجود در هوای فشرده، منجر به بالا رفتن رطوبت در ابزارهایی می‌شود که از این هوای فشرده استفاده می‌کنند. بنابراین، باعث سایش بیش از حد وسایل و سایر تجهیزات خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، کلیه کمپرسورهای هوا دارای یک شیر تخلیه در قسمت پایینی مخزن فشرده‌سازی هوا هستند. به عبارتی، دریچه تخلیه اجازه می‌دهد تا آب از سیستم خارج شود. در ادامه قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین انواع شیر کمپرسور باد آشنا کرده و کاربردهای آن‌ها را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید. 

1. دستگاه تخلیه دستی

ساده‌ترین نوع شیر تخلیه، دریچه تخلیه دستی است. نحوه کار این قطعه به این صورت است که تا زمانی که شیر به صورت دستی توسط کاربر باز نشود، همواره بسته خواهد بود. قابل اهمیت است که بدانید اپراتور در استفاده از این نوع، مسئولیت تخلیه دوره‌ای میعانات از مخزن را بر عهده دارد.

در مورد کمپرسورهای هوای کوچک‌تر، این تخلیه دوره‌ای در فواصل زمانی طولانی‌تری انجام می‌شود. به یاد داشته باشید که دریچه تخلیه دستی برای کمپرسورهای هوای صنعتی کاربردی نیست.

پیشنهاد: یکی از جمله محصولاتی که عموما مورد استقبال مشتریان ما قرار می‌گیرد، پمپ خلا است. اگر شما هم قصد خرید این محصول کاربردی را از یک ارائه دهنده مطمئن دارید، به سایت ما سر زده و یا در واتساپ با شماره 09226431108 ارتباط بگیرید.

2. شیر تخلیه کمپرسور مجهز به شناور

اولین مورد از این سیستم‌ها، یک شیر تخلیه مجهز به شناور و یک محفظه ویژه است که در اطراف دریچه تخلیه قرار می‌گیرد. با بالا رفتن رطوبت و تشکیل آب در مخزن، مایعات در این محفظه جریان می‌یابد. بالا آمدن سطح آب، باعث بالا رفتن شناور در داخل محفظه می‌شود. در نهایت با رسیدن آب به یک سطح از پیش تعیین شده، شناور منجر به باز شدن شیر و تخلیه آب اضافی می‌شود.

«در طی خروج آب از مخزن، مقداری از هوای فشرده شده هم از بین می‌رود. در سیستم‌های کمپرسور هوا که اندازه بزرگی دارند، این کار می‌تواند باعث هدر رفتن برق نیز شود.»

شیر تخلیه دستی

3. شیر تخلیه آب دارای زمان سنج

نوع دوم شیر تخلیه مجهز به یک زمان سنج است و رویکرد متفاوتی با شیر تخلیه دارای شناور دارد. شیر تخلیه در این شرایط، سطح آب را اندازه‌گیری نمی‌کند؛ بلکه از تایمر برقی برای باز و بسته کردن شیر در مواقعی که توسط کاربر از پیش تعیین شده است، استفاده می‌کند.

از آنجایی که آب موجود در هوای فشرده شده به رطوبت نسبی اتمسفر وابسته است؛ میزان مایعات تولید شده در زمان‌های مختلف، ممکن است که متفاوت باشد. در مواجه با این شرایط، هوای فشرده شده هنگام باز شدن شیر از بین می‌رود و در نتیجه انرژی به هدر رود.

پیشنهاد: برای خرید کمپرسور هوا می‌توانید از طریق سایت پارس وکیوم اقدام کنید.

4. شیر تخلیه کمپرسور سنسور دار

این نوع از شیر تخلیه مخزن آب کمپرسور، کمترین اتلاف هوای فشرده را داشته و از مکانیزم تحریک متفاوتی استفاده می‌کند. در این محصول، یک سنسور بر میزان آب موجود در مخزن نظارت می‌کند. هنگامی که آب به اندازه کافی در مخزن جمع شد، سنسور، یک سیگنال الکتریکی ارسال می‌کند که باعث باز شدن شیر تخلیه می‌شود. البته سنسور مذکور، جریان هوا را قبل از باز شدن شیر و خروج هوای فشرده متوقف می‌کند. این نوع از شیر تخلیه بهترین نوع برای کمپرسورهای هوا است و کمترین اتلاف انرژی را دارد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا ضمن بررسی اینکه شیر تخلیه کمپرسور چیست، شما را با انواع آن و بهترین گزینه موجود در بازار نیز آشنا کنیم. اگر در مورد هر یک از مطالب گفته شده با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن بیشتر بدانید، با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، پاسخگوی شما باشیم.

6 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز شما میتوانید به صورت آنلاین یا حضوری از فروشگاه هایی که کمپرسور و قطعات آن را دارند تهیه بفرمایید.

  1. شیر تخلیه اتوماتیک کمپرسور ضروریه؟ یاهمون شیرهای معمولی هم اوکیه؟

    1. دوست عزیز با توجه به مشکلاتی که در جمع شدن آب در مخزن کمپرسور و تخلیه آب جمع شده در آن وجود دارد برای افزایش راندمان و همچنین طول عمر مخزن، شیر تخلیه اتوماتیک توصیه می شود.

  2. سلام وقت تون بخیر ممنون که وقت گذاشتید و مهترین قطعه کار بردی رو معرفی کردید دمتون گرم اما مشکل خرید دارید شما خودتون فرو شنده نیستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *