بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

پمپ وکیوم چیست + آشنایی با کاربردها و انواع پمپ خلا

پمپ وکیوم چیست و چه کاربردی دارد؟ در صنایع مختلف، کارخانجات و یا حتی در خانه، گاهی نیاز داریم که یک محیط را از گاز یا مایع  تخلیه کنیم. برای انجام این کار، عموما از انواع پمپ وکیوم استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها قادر به ایجاد وکیوم با درجه مشخصی هستند. حتی در بسیاری از موارد که به وکیوم بالا نیاز است، از ترکیب این پمپ‌ها استفاده می‌کنیم تا بتوانیم بیشترین مقدار وکیوم را ایجاد کنیم.

در این مقاله تلاش می‌کنیم تا ضمن پاسخ به این سوال که دستگاه وکیوم چیست و چه کاربردی دارد به این سوال نیز پاسخ دهیم که مهم‌ترین انواع vacuum چیست ؛ با ما همراه باشید.

اگر قصد خرید پمپ وکیوم با بالاترین کیفیت را دارید، پارس وکیوم یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. برای خرید محصول و یا دریافت مشاوره پیشنهاد می‌کنیم به سایت ما مراجعه کرده و یا با شماره 66801373-021 تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را در پروسه خرید،‌ راهنمایی کنند.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

پمپ وکیوم چیست ؟

پمپ وکیوم وسیله‌ای کاربردی است که با تخلیه مولکول‌های هوا از یک محفظه آب‌بندی شده موجب ایجاد خلا نسبی می‌شود. به عبارتی پمپ خلا برای ایجاد فشار منفی کاربرد دارد. خلا ترجمه کلمه وکیوم بوده و پمپ خلا معادل فارسی (vacuum pump) است که حاکی از عملکرد این دستگاه یعنی جذب از طریق مکش و ایجاد فشار کمتر از محیط یا خلا است. پمپ خلا انجام عملیات مکش را بر عهده داشته و این فرایند را از چند دهم تا چندین متر مکعب در ساعت انجام می‎‌دهد. سیلندر و الکتروموتور پمپ وکیوم هوا با توجه به میزان وکیوم مورد نیاز طراحی می‌شود و هدف از تولید آن بیشترین بازدهی با کمترین میزان مصرف انرژی است.

این دستگاه، دارای انواع مختلفی بوده و با توجه به قدرت و اندازه خود، توان متفاوتی نیز دارد. برای مثال با پمپ خلا کوچک می‌توان اجسام با وزن سبک را جا‌به‌جا کرد و سایز بزرگ آن توانایی جا‌به‌جایی اجسام بسیار سنگینی همچون سنگ‌های بزرگ را دارد.

سیستم‌های ایجاد وکیوم بر اساس محدوده فشار

 • خلاء پایین:  فشار تا 1 تور
 • خلاء متوسط:  فشار از 1 تا 3- 10 تور
 • خلاء بالا:  فشار از 3- 10 تا 7- 10 تور
 • خلاء فوق العاده بالا:  فشار از 7- 10 تا 11- 10 تور
 • خلاء بی نهایت بالا:  فشار کمتر از11- 10 تور

تقسیم‌بندی انواع پمپ وکیوم

تقسیم بندی‌های مختلفی را برای این نوع پمپ‌ها می‌توان در نظر گرفت که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • بر اساس فشار: این نوع مکنده‌ها بر اساس فشار تقسیم‌بندی می‌شوند؛ پمپ‌های اولیه و تقویت کننده یا ثانویه.
 • بر اساس مراحل وکیوم: براساس مرحله انجام کار، دو نوع یک و دو مرحله‌ای وجود دارد. لازم به ذکر است که نوع یک مرحله‌ای آن دارای سوپاپ است.
 • بر اساس ساختار: پمپ های وکیوم براساس ساختار به دو نوع آبی و روغنی تقسیم می‌شوند که در ادامه در مورد هردوی آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

«لازم به ذکر است که پمپ‌های وکیوم روغنی، خود به دو نوع مختلف تقسیم می‌شوند؛ تک مرحله‌ای که عمل مکش در آن با قطع جریان برق، قطع می‌شود و نوع دو مرحله‌ای که در صورت قطع جریان برق تا مدتی به مکش ادامه می‌دهد.»

تقسیم بندی پمپ خلا

انواع پمپ وکیوم چیست؟

پمپ vacuum در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها را می‌توان در صنایع متفاوتی به کار برد. همانظور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، معیارهای مختلفی برای تقسیم‌بندی این دستگاه‌ها وجود دارد؛ فشار، مراحل وکیوم و ساختار. حال در ادامه مي‌خواهیم مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع این دسته‌بندی‌ها را با هم بررسی کنیم؛ با ما باشید.

1. پمپ وکیوم آبی

همانطور که از نام این دستگاه برمی‌آید، در این پمپ‌ها، وکیوم کردن با استفاده از آب انجام شده و به عبارتی، آب باعث ایجاد خلا می‌شود. پروانه‌ای در پمپ خلا آبی وجود دارد که مایع درون خود را با استفاده از نیروی چرخشی به حرکت درآورده و باعث ایجاد مکش می‌شود. این نوع پمپ‌ها در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل مزایایی مانند راندمان بالا، مصرف انرژی، هزینه کم، نگهداری آسان بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

تمامی این مزایا در کنار هم باعث شده‌اند تا پمپ آبی به بعنوان یکی از بهترین انواع پمپ خلا صنعتی برای بازاریابی حلال در حالت بخار مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که گفتیم این پمپ در صنایع بزرگ استفاده می‌شود؛ از جمله:

 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع مواد غذایی
 • مراکز خدمات درمانی
 • صنایع نساجی
 • صنایع داروسازی
 • صنایع تولید مصالح مربوط به ساختمان و عمرانی
 • نیروگاه‌ها
 • و…

پیشنهاد مطالعه: اگر می‌خواهید به طور کامل بدانید که پمپ وکیوم آبی چیست و چه کاربردهایی دارد، به وبلاگ ما مراجعه کنید.

2. آشنایی با کاربرد وکیوم پمپ روغنی

اگر صاحب صنایع متوسطی هستید، استفاده از پمپ وکیوم روغنی بسیار مفید بوده و بسیار کمک کننده خواهد بود.

«لازم به ذکر است که پمپ وکیوم روغنی خود به دو دسته کلی تقسیم می‌شود؛ تک مرحله ای و دو مرحله ای که هرکدام به روش مخصوص به خود عمل می‌کنند.»

عملکرد پمپ وکیوم روغنی به این شکل است که روتور به کمک کوپلینگ به الکتروموتور وصل می‌شود. پس از آن با حرکت الکتروموتور، حرکت دورانی روتور درون استاتور و در نهایت چرخش پره‌های درون محفظه استاتور، عملیت مکش انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که در پمپ‌های وکروم روغنی باید از فیلترهای ورودی آلودگی هوا استفاده کنید تا تمامی فعالیت‌ها به درستی انجام شوند.

3. پمپ وکیوم خشک چیست ؟

پمپ وکوم خشک یکی از دیگر انواع پمپ وکیوم یا پمپ خلا است که در دسته‌بندی وکیوم‌های سبک قرار می‌گیرد. دلیل نامگذاری این پمپ به این دلیل است که بدو نیاز به روغن و یا آب کار کرده و هوای خروجی آن نیز به صورت خشک است. این پمپ‌ها مکانیزم و عملکرد آسانی دارند؛ بدین شکل که در یک قسمت آن پره های گرافیکی روتور قرار گرفته‌اند که وظیفه مکش و ایجاد خلاء را برعهده دارند. در نهایت نیز با چرخیدن روتور، عملیات مربوط به خروج هوا را به پایان می‌رسانند.

پیشنهاد مطالعه: اگر می‌خواهید اطلاعات خود از پمپ خشک را افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ پارس وکیوم مراجعه کرده و مقاله پمپ وکیوم خشک چیست را مطالعه کنید.

نحوه کار وکیوم پمپ چیست ؟

عملکرد پمپ وکیوم به صورت جذب از طریق مکش و ایجاد فشار کمتر از محیط است. به طورکلی، هدف از ایجاد این پمپ‌ها، کسب بیشترین بازدهی با کمترین میزان مصرف انرژی است. اندازه و قدرت این دستگاه‌ها نشان‌دهنده توان آن‌هاست. برای مثال پمپ‌های کوچک‌تر، توان کمتری داشته و برای اجسامی با وزن سبک مناسب هستند. در مقابل اما پمپ‌های بزرگ‌تر، توانایی بیشتری داشته و برای اجسام سنگین مانند سنگ‌ها بهترین گزینه هستند.

کاربرد پمپ وکیوم چیست ؟

کار وکیوم پمپ بسیار گسترده‌تر از آن است که بتوان تصور کرد و تقریبا در تمامی صنایع از این دستگاه استفاده می‌شود. ساده‌ترین کاربرد این پمپ به عنوان جاروبرقی است که با ایجاد مکش، مکش هوا، محیط داخلی را وکیوم کرده و از جهت دیگر باعث ایجاد مکش می‌شوند. در ادامه بخشی از کاربردهای پمپ خلا یا وکیوم را با هم بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با کاربردها

1. کارکرد پمپ وکیوم در مراکز درمانی

پمپ خلا کاربرد گسترده و مهمی در مراکز درمانی دارد و نبود آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد شود. برای مثال، در دستگاه ساکشن و بخش‌های مختلف اتاق عمل و اتاق ریکاوری از انواع پمپ وکیوم (vacuum) استفاده می‌شود.

«نکته‌ی قابل اهمیت در این زمان این است که این دستگاه باید حتما توسط افراد حرفه‌ای و متخصص مورد استفاده قرار گیرد تا هیچ مشکلی ایجاد نشود.»

پیشنهاد مطالعه: اگر می‌خواهید در خانه پمپ وکیوم بسازید، ما در مقاله‌ای دیگر این کار را به شما آموزش داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به وبلاگ ما مقاله آموزش ساخت پمپ وکیوم خانگی را مطالعه کنید.

2. استفاده از پمپ خلا در صنعت

پمپ وکیوم یا پمپ خلا در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از جمله:

 • صنایع چاپ و ماشین آلات چاپ
 • چوب و روکش کاری
 • کارخانه‌های تولید مواد غذایی
 • صنعت ریخته گری
 • آزمایشگاه‌ها
 • پالایشگاه‌ها
 • و…

«به طور کلی، با تولید و به‌کارگیری وکیوم پمپ ، کار ایجاد وکیوم و خلا بسیار راحت شده و صنایع توانستند، فعالیت‌های خود را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهند.»

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که توضیح دهیم دستگاه پمپ وکیوم چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما کمک کننده بود باشند. اگر در مورد هریک از مطالب گفته شده با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن‌ها بیشتر بدانید، با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، پاسخگوی شما باشیم.