بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

معرفی انواع کمپرسور دندانپزشکی

با پیشرفت علم و استقبال از انواع کمپرسور هوا در صنایع گوناگون، ساخت کمپرسور دندانپزشکی به خدمت علم پزشکی آمد تا عملیات دندانپزشکی تسهیل شود. این دستگاه با طراحی خاص در مطب‌های پزشکان و دندان‌پزشکان کاربرد دارد و با برخورداری از تجهیزات ضدعفونی کننده مخصوص برای جلوگیری از انتقال بیماری و آلودگی از یک بیمار به بیمار دیگر به کار می‌رود.

کمپرسور دندانپزشکی یکی از ابزارهای ضروری برای دندانپزشکان تلقی می‌شود که بدون آن، انجام عملیات درمان غیرممکن خواهد بود. مهم است که پیش از خرید این محصول ارزشمند، شناخت کافی از نحوه عملکرد آن، ویژگی‌ها و برندهای مطرح این محصول بدست آید تا خرید به‌صرفه و دقیق باشد. مقاله حاضر که توسط تیم پارس وکیوم تهیه شده است؛ اطلاعات مفیدی در خصوص کمپرسور هوا دندانپزشکی و انواع آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آنچه در این مقاله میخوانید:

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور دندانسازی یکی از ابزارهای ضروری در دندانپزشکی است. این دستگاه هوای فشرده لازم برای استفاده در یونیت دندانپزشکی و هندپیس را فراهم می‌کند. در کارهای مختلفی همچون ترمیم و زیبایی دندان، پزشکان به هوای فشرده نیاز دارند و این هوا توسط کمپرسور تامین می‌شود. ضرورت دارد که کیفیت هوای تولید شده کمپرسور به میزان مناسبی باشد؛ برای همین اندازه و حجم آن با توجه به نوع کاربری‌اش نسبت به سایر انواع کمپرسور متفاوت است.

پیشنهاد: یکی از دیگر محصولات پرکاربرد و پرطرفدار مشتریان ما، پمپ وکیوم است. اگر شما هم قصد خرید این محصول پرکاربرد را دارید می‌توانید سفارش خود را از طریق سایت ما انجام دهید.

dental compressor

کمپرسور دندانپزشکی چگونه کار می کند؟

کمپرسور دندانپزشکی به قدری اهمیت دارد که از آن با عنوان قلب یونیت دندانپزشکی یاد می‌شود. وظیفه کمپرسور فشرده کردن، تمیز و خشک نمودن هوا و در نتیجه به کار افتادن هندپیس‌ها است. این عملیات در کمپرسور به وسیله سیستم تصفیه درونی انجام می‌شود که نقطه خنک کننده هوای فشرده در جراحی دندان را کم کرده و از طریق خشک کن، رطوبت را خارج می‌کند. اینگونه عملکرد هندپیس بهبود یافته و باکتری‌ها از بین می‌روند.

اینکه یونیت دندانپزشکی چگونه عمل کند به کمپرسور بستگی دارد. هرچقدر کمپرسور سر و صدا و لرزش کمتری داشته باشد، عملکرد پزشک نیز بهتر می‌شود. به همین خاطر کمپرسور دندانپزشکی بی صدا و بدون لرزش امروزه از اولویت‌های پزشکان و فروشندگان تجهیزات پزشکی است. نوع عملکرد این کمپرسور آن را از دیگر انواع متمایز می‌کند؛ همچنین پزشکان با توجه به نوع نیاز مطب خود انواع کوچک، متوسط یا بزرگ کمپرسور دندانپزشکی را انتخاب می‌کنند.

نکات مهم در عملکرد کمپرسور دندانپزشکی

یکی از نکاتی که در انتخاب کمپرسور دندانپزشکی اهمیت دارد، این است که کمپرسور رطوبت زیادی تولید نکند یا رطوبت را در خود نگه ندارد تا باکتری در آن رشد نکند. برای همین برخی از انواع کمپرسورها مجهز به یک خشک کن (میکروفیلتر) در بدنه خود هستند که هوای خروجی را خشک و عاری از رطوبت می‌کند. عنصر دیگر که باید در خرید کمپرسور مدنظر قرار گیرد، روغن موجود در هوا است. به یاد داشته باشید که کمپرسورهای اویل فری که فاقد روغن هستند برای دندانپزشکی مناسب‌تر خواهند بود.

یکی دیگر از انواع کمپرسور دندانپزشکی، مدل‌های قابل حمل است که پزشک می‌تواند به راحتی آن را جابه‌جا کند. در نهایت میزان صدا و لرزش کمپرسور هوا از دیگر مواردی است که هم بر قیمت کمپرسور دندانپزشکی و هم میزان کارآیی آن اثرگذار است. مهم است که پیش از خرید این ابزار با توجه به اهمیتی که در روند کار پزشک دارد؛ این ویژگی‌ها به خوبی بررسی شوند تا اختلالی در فرآیند درمان پیش نیاید.

dental air compressor

ویژگی های کمپرسور دندانپزشکی

مهم‌ترین کاری که کمپرسور دندانپزشکی می‌کند؛ ارائه هوای تمیز و فشرده بدون اختلال و نقص است. کمپرسورهایی که از مجوز کلاس صفر برخوردارند، خلوص هوای فشرده شده و بدون روغن را ضمانت می‌کنند. از میان برندهای موجود در بازار، کمپرسورهای دندانپزشکی ایتالیایی مورد استقبال زیاد مخاطبان قرار گرفته است. طراحی خاص این کمپرسورها موجب صرفه‌جویی در فضای مخصوص نصب شده و سر و صدا و لرزش کمی هم به همراه دارد.

کمپرسور یخچالی دندانپزشکی از جمله کمپرسورهای بدون صدا است. این مدل که عموما به حالت ایستاده تولید می‌شود، در کابینت‌های دندانپزشکان به راحتی جای می‌گیرد. بخاطر ثابت بودن این دستگاه و عدم نیاز به جابه‌جایی معمولا بدون چرخ طراحی می‌شوند. یک کمپرسور مرغوب بهره‌وری بالایی خواهد داشت و در صورت بروز نقص در هرکدام از واحدها، کل واحد خاموش نخواهد شد.

کاربرد کمپرسور دندانپزشکی

اصلی‌ترین کاربرد کمپرسور دندانپزشکی در زیبایی‌سازی، تعمیر دندان و جلوگیری از تجمع باکتری است. این محصول در دو نوع روغنی و بدون روغن ارائه می‌شود. کمپرسور اسکرو بدون روغن در کلینیک‌های دندانپزشکی به شدت کاربرد دارد. این مدل با توجه به میزان فشار عملیاتی مورد نیاز به دو صورت تک مرحله و دو مرحله‌ای تولید و به بازار عرضه می‌شود.

معایب کمپرسور هوای دندانپزشکی

کمپرسورهای هوای دندانپزشکی در انواع و مدل‌های مختلف در بازار موجودند. مهم است که با مزایا و معایب انواع مدل‌های موجود در بازار آشنا باشیم تا بتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم برخی مدل‌های موجود در بازار لرزش شدید و صدای ناهنجاری از خود تولید می‌کنند که موجب نارضایتی پزشک و بیمار می‌شود.

ورود روغن و آب به همراه هوا به درون شیلنگ‌ها و قطعات داخل یونیت نیز از دیگر معایب برخی از مدل‌های ضعیف موجود در بازار است که موجب اتلاف انرژی و هزینه می‌شود. به علاوه، هوای مرطوب آلوده به روغن، راندمان کاری و کیفیت کار پزشک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از مدل‌های کمپرسور بدون روغن، استهلاک بالایی دارند. همچنین در برخی موارد، قطعات یدکی لازم برای تعمیر کمپرسور دندانپزشکی در بازار به سختی یافت می‌شوند.

کمپرسور دندانپزشکی

مزایای کمپرسور هوای دندانپزشکی

کمپرسورهای یخچالی دندانپزشکی دارای مزایای زیادی نسبت به سایر همتایان خود هستند. برای مثال در کمپرسور دندانپزشکی ایتالیایی از موتورهای کولر گازی با قدرت یک و نیم تا دو و نیم اسب بخار استفاده می‌شود که صداگیری بالایی هم دارند. در برندهای مطرح در مصرف برق با بهره‌گیری از خازن‌های دائم کاسته شده است. این کمپرسورها دارای دقت بالا و عمر طولانی بوده و محصولی عمری برای دندانپزشکان محسوب می‌شوند.

نصب هواکش مخصوص که جلوی صدا را بگیرد، به همراه فیلتر جذب کننده ذرات معلق آب و روغن بر کمپرسورهای دندانپزشکی به ارزش این محصول و کارآیی آن می‌افزاید. در برخی موارد می‌توان به درخواست مشتری میکروفیلترهای مخصوصی را نیز برای تبدیل باد کمپرسور به هوای تنفسی تعبیه کرد تا عملیات ترمیم دندان با آرامش بیشتری برای مشتری انجام شود. در مدل‌های جدید کمپرسور دندانپزشکی طراحی زیبا و ابعاد مناسب، جذابیت بصری خاصی نیز به محیط مطب می‌دهد.

2 پاسخ

    1. درود دوست عزیز برای اطلاع از قیمت دقیق مدل مورد نظر خود لطفا با کارشناسان ما در پارس وکیوم از طریق راه های ارتباطی موجود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *