بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

آشنایی با عملکرد رطوبت گیر کمپرسور هوا

کمپرسور هوا به‌عنوان یکی از تجهیزات و ابزارهای کاربردی در صنایع و مشاغل مختلف شناخته می‌شود و می‌تواند انرژی مورد نیاز انواع ابزارهای پنوماتیک را تأمین کند. کمپرسورهای هوا در انواع مختلفی وجود دارند و هرکدام از آنها دارای کاربردها و استفاده‌های مختلفی هستند. پمپ باد از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود و هرکدام از این قطعات دارای وظایف منحصربه‌فردی بوده و در عملکرد و راندمان نهایی دستگاه تأثیرگذارند. رطوبت‌گیر کمپرسور هوا یکی از قطعاتی است که نقشی ویژه و حیاتی در کمپرسورها داشته و می‌تواند در افزایش طول عمر و بهبود کارکرد آنها مؤثر باشد. در حقیقت رطوبت‌گیر هوا یک دستگاه مستقل است و می‌تواند در موقعیت‌های مختلف و بر روی کمپرسورهای مختلف هوا نصب شده و به افزایش راندمان و سلامت قطعات آنها کمک کند. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر رطوبت‌گیر پمپ باد و نحوه عملکرد آن پرداخته خواهد شد.

رطوبت گیر کمپرسور هوا دستگاهی ضروری برای انواع کمپرسورها است که در دوام و کیفیت عملکرد این وسیله، نقش مهمی ایفا می‌کند. قیمت رطوبت گیر کمپرسور باد با توجه به کارکردهای فراوانی که دارد، بالا نبوده و همین امر، آن را به محصولی به صرفه برای مصارف مختلف تبدیل کرده است. مطلب حاضر اطلاعات مفید و ارزشمندی به شما ارائه می‌دهد که لازم است، پیش از خرید کمپرسور هوا حتما مد نظر قرار دهید و با رطوبت گیر کمپرسور بیشتر آشنا شوید و با عملکرد، ویژگی ها و قیمت و.. آشنا شوید.

رطوبت گیر کمپرسور هوا چیست؟

همان‌گونه که نام آن پیداست رطوبت‌گیر کمپرسور هوا وسیله‌ای است که از ورود ذرات سنگین و درشت به کمپرسور ممانعت می‌کند و با انجام این وظیفه می‌تواند به‌خوبی از تجهیزات و قطعات مختلف کمپرسور محافظت نماید. در حقیقت رطوبت‌گیر می‌تواند یکی از مهم‌ترین قطعات کمپرسور هوا باشد چرا که می‌تواند عمر دستگاه را بالا ببرد و با ممانعت از ورود ذرات، مواد جامد سنگین و رطوبت از زنگ‌زدگی و خوردگی قطعات کمپرسور جلوگیری می‌کند. دستگاه رطوبت‌گیر دارای یک ورودی و یک خروجی است و زمانی که هوا وارد ورودی دستگاه می‌شود هرگونه ذراتی که در هوا وجود داشته باشد گیر افتاده و در نهایت هوای خالص وارد دستگاه کمپرسور می‌شود؛ نقش بسزایی دارد؛ به همین دلیل در صورت بروز هرگونه اختلال و مشکل در این قطعه، کل سیستم مختل خواهد شد.

رطوبت گیر هوای فشرده با جلوگیری از وارد شدن مواد جامد سنگین، آب و البته رطوبت، جلوی زنگ زدگی و تخریب‌های ناشی از ورود این مواد به سیستم را می‌گیرد. این دستگاه با قیمت‌ها و انواع مختلف در بازار موجود است.

انواع رطوبت‌گیر پمپ باد

انواع مختلفی از دستگاه‌های رطوبت‌گیر کمپرسور هوا وجود دارند که هرکدام می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته و راندمان مختلفی داشته باشند. از جمله رایج‌ترین و مهم‌ترین انواع رطوبت‌گیرها می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

میکرو فیلترهای کمپرسور باد

به صوت کلی انواع مختلفی از میکرو فیلترها برای حذف ذرات جامد و سنگین موجود در هوا وجود دارند که می‌توانند به کمک نیروی گریز از مرکز این مواد را گرفته و از ورود آنها به داخل کمپرسور جلوگیری کنند. این رطوبت‌گیرها می‌توانند در مدل‌های مختلفی همچون مدل‌های فلنچی و بوشنی طراحی و تولید می‌شوند. این فیلترهای رطوبت‌گیر می‌توانند به‌صورت خودکار آب را خارج کنند و نیازی به شیر تخلیه اتوماتیک برقی ندارند. این نوع از رطوبت‌گیرهای کمپرسور هوا دارای قیمت‌های مناسبی هستند و از فروش بالایی برخوردارند و کمک زیادی به سلامت کمپرسور می‌کنند

خشک‌کن تبریدی – یخچالی

خشک‌کن تبریدی – یخچالی در اصل با داشتن یک یخچال در داخل خود دمای هوای فشرده شده توسط کمپرسور هوا را تا 3 درجه کاهش می‌دهند و در این دما بخار آبی که در هوا وجود دارد مایع می‌شود. بعدازآنکه قطرات آب از هوا خارج شود، هوای خشک شده دوباره به دمای نرمال خود برمی‌گردد و آماده ورود به سیستم پنوماتیک می‌شود.

نحوه عملکرد رطوبت گیر کمپرسور باد

همان‌طور که گفته شد دستگاه رطوبت‌گیر دارای یک ورودی اصلی است و بعدازآن یک تله آبگیر قرار داده شده است. بعدازآنکه هوا از بخش ورودی وارد تله آبگیر می‌شود هرگونه ذرات سنگین و ذرات رطوبتی که در آن وجود داشته باشد گیر افتاده و هوای بدون گرد و غبار و ذرات سنگین خارج می‌شود. در حقیقت هوای مرطوب و دارای ریزگردهای مختلف وارد سیستم پنوماتیک شده و در نهایت تمامی ذرات و مایعات در تله آبگیر گیر افتاده و از قسمت خاصی از دستگاه رطوبت‌گیر به نام شیر تخلیه یا خروجی آب خارج می‌شود. در اصل رطوبت‌گیر کمپرسور هوا می‌تواند تا 30 درصد از ذرات رطوبت موجود در هوا را حذف کند.به علت تراکم ناپذیر بودن رطوبت محیط، همیشه مقداری آب در خطوط هوای فشرده وجود دارد که برای دستگاه آسیب‌زا است.
رطوبت و قطرات آب می‌تواند خطرات بسیار زیادی برای کمپرسور هوا داشته باشند و به همین دلیل استفاده از رطوبت‌گیر اهمیت بسیار بالایی دارد. تخریب قطعات صنعتی دستگاه کمپرسور، تخریب جک‌های بادی و شیرهای برقی، زنگ زدن قطعات، اختلال در عملکرد دستگاه و کاهش عمر دستگاه از مهم‌ترین اثرات وجود رطوبت در سیستم است.

هوا در فرآیند رطوبت‌گیری از ورودی، وارد سیستم شده و دستگاه انواع ذرات را می‌گیرد. رطوبت وارد شده یا با سیستم خشک کن از بین می‌رود یا در مخزن جمع شده و به وسیله شیر تخلیه از دستگاه خارج می‌شود. البته میزان رطوبت محل نیز در عملکرد دستگاه اثرگذار خواهد بود.

ویژگی‌های رطوبت گیر کمپرسور هوا

همواره استفاده و نگهداری صحیح از تله آبگیر کمپرسور به فنی‌کاران توصیه شده؛ علت آن در مزیت‌های فراوان این وسیله برای کمپرسور است. یکی از بارزترین مشخصات رطوبت گیر کمپرسور هوا، مقرون به صرفه بودن آن است. قیمت رطوبت گیر پنوماتیک بالا نبوده و خرید آن موجب افزایش کیفیت خروجی از کمپرسور می‌شود. همچنین تله آبگیر مطابق با استاندارد مخازن تحت فشار درست شده و امکان استفاده از آن در اماکن حساس با اطمینان بالا فراهم است. 

ساخت رطوبت گیر پمپ باد موجب پاک ماندن و جلوگیری از ایجاد رسوب در خطوط هوای فشرده شده است. جنس بدنه این دستگاه از جنس آلومینیوم با یک لایه پوشش ضد خوردگی می‌باشد که موجب سبکی و عمر بالای آن می‌شود.

این ابزار مفید بخاطر تخلیه اتوماتیک مکانیکی نیاز به نگهداری چندانی ندارد. همچنین در صورتی که برای کارهای حساس مانند رنگ کردن ساختمان از کمپرسور استفاده می‌شود؛ کیفیت هوا اهمیت بیشتری می‌یابد و این دستگاه به پایین آوردن رطوبت کمک می‌کند.

روش نصب رطوبت گیر پمپ باد، تعمیر و نگهداری از آن

نصب رطوبت گیر کمپرسور هوا نیازمند طی کردن مراحلی فنی است. بعد از خرید کمپرسور باد، فیلتر هوا روی راهگاه ورودی نصب می‌شود. سپس باید شیر اطمینان روی مخزن کمپرسور چک شود. مرحله بعد بررسی دریچه تخلیه کمپرسور هوا است. هنگام راه‌اندازی کمپرسور باید از بسته بودن این شیر اطمینان حاصل کرد تا موتور پمپ هوا، مخزن را پر کند. به غیر از شیر اطمینان، شیر خروجی هوای فشرده هم روی مخزن است که پیش از روشن کردن و راه اندازی اولیه، باید بسته باشد.

مرحله بعد نصب فیلتر رطوبت روی خروجی کمپرسور است. در صورت استفاده از کمپرسور باد برای رنگ کاری و ابزارهای بادی می‌توان از یک فیلتر دوقلو یا فیلترهای دیگر استفاده کرد تا همزمان رطوبت و روغن را از باد جدا کند.

با توجه به اهمیت این دستگاه، تعمیر رطوبت گیر پمپ باد کاری بسیار تخصصی بوده که باید به دست کارشناسان این حوزه انجام شود. شرکت پارس وکیوم با برخورداری از متخصصان مجرب و با بکارگیری دانش روز کلیه خدمات تعمیر رطوبت‌ گیر کمپرسور هوا را بر عهده دارد.

ما در یک مقاله به موضوع ” مهترین نکات تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا ” پرداختیم.

مهم‌ترین دلایل استفاده از رطوبت‌گیر در دستگاه کمپرسور هوا

همان‌طور که گفته شد کمپرسورهای هوا می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند اما چنانچه رطوبت و ذرات گرد و غبار بیش‌ازحد وارد آن شوند ممکن است در عملکرد آن اختلال ایجاد شود. از مهم‌ترین دلایل استفاده از رطوبت‌گیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه رطوبت‌گیر می‌تواند قطرات بزرگ آب و روغن را به میزان ۲۰ میکرون به شیوه سانتریفیوژی جذب می‌کند.
 • این دستگاه بر اساس آخرین استانداردهای جهانی تولید می‌شود و قابلیت اطمینان بالایی دارد.
 • دستگاه رطوبت‌گیر دارای یک پوشش خاص و منحصربه‌فرد است که از خوردگی‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.
 • استفاده از این دستگاه باعث افزایش کیفیت هوای فشرده شده می‌شود.

تنظیم رطوبت‌گیر پمپ باد

برای نصب رطوبت‌گیر کمپرسور هوا لازم است که مراحل فنی متعددی سپری شود. فیلتر هوا یا رطوبت‌گیر باید بر روی راهگاه ورودی نصب شود و شیر اطمینان موجود بر روی مخزن کمپرسور بررسی شود. بعد از نصب فیلتر و بررسی شیر اطمینان باید دریچه تخلیه کمپرسور بررسی شود. زمان که کمپرسور راه‌اندازی می‌شود باید شیر اطمینان بسته باشد تا موتور پمپ هوا مخزن را پر کند. همچنین شیر خروجی هوای فشرده روی مخزن نیز باید بسته باشد. بعد از انجام این مراحل باید فیلتر رطوبت‌گیر بر روی خروجی کمپرسور نصب شود.

 • چنانچه از کمپرسورهای باد برای رنگ‌کاری و ابزارهای بادی استفاده می‌شود می‌توان از فیلترهای دوقلو برای فیلتر رطوبت و روغن استفاده کرد.

بهترین دستگاه رطوبت‌گیر

همان‌طور که گفته شد انواع مختلفی از دستگاه‌های رطوبت‌گیر کمپرسور هوا در بازار وجود دارند که هرکدام دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. برای انتخاب بهترین دستگاه رطوبت‌گیر لازم است که به فاکتورها و موارد مختلفی توجه شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • نوع کمپرسور هوا
 • میزان هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور و فشار آن
 • محیط و موقعیت استفاده از کمپرسورها
 • نوع رطوبت‌گیر و مدل آن
 • برند و شرکت تولید کننده
 • قیمت رطوبت‌گیر
 • میزان هوای خروجی مورد نیاز

قیمت رطوبت گیر کمپرسور هوا

خرید رطوبت گیر کمپرسور باد باکیفیت و مطمئن، چنانچه پیش‌تر ذکر شد؛ عملی به صرفه است که ماندگاری دستگاه را تضمین می‌کند. یکی از مطرح‌ترین برندهای این دستگاه، رطوبت گیر رونیکس است. این برند با برخورداری از اعتبار بین‌المللی توانسته نبض بازار ایران را نیز در دست بگیرد. قیمت رطوبت گیر پیستوله با توجه به سایز و درجه فیلتراسیون متنوع است. نوع فیلتر به کار رفته در دستگاه نیز عامل تعیین کننده دیگر در قیمت جنس است.

قیمت رطوبت گیر دوقلو در مقایسه با پیستوله بیشتر است و بسته به این که تولید داخل باشد یا نه، متفاوت خواهد بود. پیش از هرگونه اقدام به خرید دستگاه لازم است رطوبت محل زندگی و کار خود را مد نظر قرار داده و همچنین با توجه به حجم مخزن کمپرسور باد فیلتری که قدرت و توانایی لازم را داشته باشد، خریداری کنید. شما می‌توانید برای بدست آوردن اطلاعات لازم و مشاوره در خصوص رطوبت گیر کمپرسور هوا با کارشناسان پارس وکیوم تماس گرفته و کمک‌های لازم را دریافت کنید.

جمع‌بندی نهایی

کمپرسورهای هوا به کمک انرژی الکتریکی هوا را به داخل پمپ کشیده و بعد از فشرده کردن آن را وارد کندانسور می‌کنند و انرژی مورد نیاز ابزارهای پنوماتیک را تأمین می‌کنند. چنانچه در هوا رطوبت و ذرات درشت وجود داشته باشد ممکن است عملکرد دستگاه مختل شده و دچار آسیب و خسارت شود به همین دلیل لازم است که از رطوبت‌گیر کمپرسور هوا استفاده شود. این دستگاه رطوبت، قطرات آب و ذرات سنگین و درشت را جذب کرده و از ورود آن به کمپرسور ممانعت می‌کند و باعث افزایش کیفیت هوای فشرده شده می‌شود و در نهایت باعث افزایش عمر قطعات دستگاه و راندمان بهتر آن می‌گردد.