بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

مشکلات کمپرسور باد در هوای گرم و عوامل آن

کمپرسور هوا به عنوان یکی از تجهیزات و ابزارهای بسیار کاربردی و پراستفاده است که در صنایع و مشاغل مختلفی استفاده می‌شود. کمپرسورها بر اساس پارامترهایی همچون فشار مکش، دهش و ظرفیت، سرعت، نوع موتور محرک، نحوه روغن‌کاری، تعداد مراحل کار و نحوه عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. کمپرسورهای باد در شرایط مختلفی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و این می‌تواند مشکلات مختلفی برای آنها ایجاد کند.استفاده از کمپرسورهای هوا در بهار و اوایل تابستان، به دلیل نوسانات ناگهانی هوای سرد و گرم که می‌تواند در طول فصل، چندین بار اتفاق بیفتد؛ گاهی کارکرد دستگاه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عبارت دیگری، تغییر دما گاهی اوقات، باعث مشکلات جدی در عملکرد کمپرسور هوا می‌شود. با گرم شدن هوا و در دمای بالا، ممکن است که دستگاه شما با هر یک از شش مشکل زیر روبرو شوید؛ بنابراین این متن را به دقت بخوانید تا اطلاعات لازم را در این مورد کسب کنید و مانع بروز مشکلات شوید.

علت داغ شدن کمپرسور باد

در حقیقت می‌توان گفت بسیاری از مشکلات کمپرسور باد، ایرادات و خسارت‌هایی که به آنها وارد می‌شود ناشی از عدم خنک شوندگی مناسب و بالا بودن دمای قطعات آن است. عوامل و پارامترهای مختلفی در گرم شدن و افزایش دمای سیستم و قطعات کمپرسورهای هوا مؤثر هستند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • فشار کم مکش که به دلیل مشکلاتی همچون نصب نامناسب قطعات دستگاه، معیوب بودن دستگاه‌های اندازه‌گیری، از بین رفتن مبرد، انسداد فیلترها و افت فشار ایجاد می‌شود.
 • فشار تخلیه اضافی که به دلیل عواملی همچون کثیف بودن سیم‌پیچ‌های متراکم، خط تخلیه نامناسب، انسداد هوای کندانسور، شارژ شدن بیش‌ازحد مبرد و … ایجاد می‌شود.
 • استفاده از کمپرسورها در فضای نامناسب.
 • عدم تخلیه مناسب و نداشتن تهویه کافی
 • داشتن قطعات قدیمی و کهنه که دستگاه را مجبور به کار بیشتر و صرف انرژی بالاتر می‌کند.
 • میزان استفاده بیش‌ازحد از کمپرسور
 • بالا بودن بیش‌ازاندازه دمای محیط
 • استفاده از روغن فرسوده که قطعات را وادار به کار در شرایط بدون روغن می‌کند
 • خراب شدن شیر حرارتی
 • نوع کمپرسور هوا چراکه هرکدام از انواع کمپرسورها می‌توانند در شرایط ویژه‌ای استفاده شوند.

علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو ازجمله پراستفاده‌ترین و کاربردی‌ترین نوع کمپرسورهای هوا هستند که در صنایع و مشاغل مختلفی استفاده می‌شوند. تمامی دلایلی که برای گرم شدن انواع کمپرسورها در بخش قبلی عنوان شد می‌توانند دلیل بالا رفتن دمای کمپرسورهای اسکرو نیز باشند اما علاوه بر آنها می‌توان گفت دلایل دیگری برای گرم شدن این کمپرسورها وجود دارد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • ممکن است مقدار روغن کمپرسور کمتر از حد استاندارد باشد.
 • ممکن است فن دستگاه مشکل داشته و حرکت و چرخش مناسبی نداشته باشد
 • ممکن است شلنگ‌ها در مسیر انتقال روغن مسدود شده باشد.
 • دمای بالای محیط اطراف کمپرسور

برای برطرف کردن مشکلات کمپرسور اسکرو که به دلیل افزایش دما ایجاد می‌شوند می‌توان از دو روش ویژه استفاده کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • بهترین و راحت‌ترین روش برای برطرف کردن این مشکل استفاده از یک کانال در بخش بالای رادیاتور کمپرسور اسکرو است. این کار اجازه می‌دهد که هوای گرم به خارج از محیط کمپرسور انتقال داده شود.
 • در روش دوم می‌توان از یک دستگاه خنک‌کننده مانند کولر در محیط کمپرسور باد استفاده گردد تا دمای دستگاه را کاهش دهد و به عملکرد آن کمک کند.

نیاز به خنک‌کننده اضافی برای کمپرسور

سیستم‌های صنعتی فشرده‌سازی هوا از آب یا هوا برای کم کردن گرمای تولید شده در طی فرآیند فشرده‌سازی استفاده می‌کنند. بنابراین در دمای بالاتر محیط، برخی از تجهیزات نیاز به خنک‌کننده اضافی خواهند داشت. برای رفع این مشکل، مبدل‌های حرارتی که با هوا خنک می‌شوند را در ابتدای فصل گرم، بررسی کرده و هرگونه آلودگی که بر روی آنها جمع شده را تمیز کنید.

در صورتی که کمپرسورهای استفاده شده در صنعت شما از آب برای خنک شدن استفاده می‌کنند؛ قبل از گرم شدن هوا، منبع و خنک‌کننده آب را چک کنید. تمامی راه‌های عبور آب و خنک‌کننده‌ها را در صورت وجود آلودگی تمیز کنید تا در روزهای گرم، به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. همیشه در فواصل زمانی مناسب، میزان آب موجود در منبع را بررسی کنید و در صورت کم شدن میزان آب، منبع را پر کنید.

بررسی نشت روغن از سیستم

یکی دیگر از مواردی که موجب آسیب رسیدن کمپرسور بر اثر گرما می‌شود؛ از بین رفتن ساختار قطعات کوچک‌تری مانند واشرها و شیلنگ‌ها به مرور زمان است.

اگر شیلنگ، شیر یا واشر کمپرسور باد آسیب دیده باشد؛ امکان نشتی روغن در آن افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که نشت روغن، اجزای دیگر را هم از بین می‌برد و بر عملکرد کلی کمپرسورها تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین به صورت مرتب آن را چک کنید.

بالا رفتن احتمال خرابی در قطعات داخلی

به جز قطعات خاص که در گرمای بیش از حد، دچار مشکل می‌شوند؛ دمای هوای گرم ممکن است که باعث سایش و پارگی برخی از تجهیزات در هنگام استفاده از کمپرسور هوا شود. این ایراد در کمپرسورها ممکن است که آشکار نباشد، بنابراین باید بدانید، این مشکلات در حالی که از دستگاه استفاده می‌کنید؛ به وجود می‌آیند و تا زمانی که مشکل پیشرفت نکرده باشد، ممکن است از وجود آن‌ها مطلع نشوید.

اشکالات غیر معمول ممکن است به طور کلی منجر کوتاه شدن دستگاه‌ها به میزان قابل توجهی شود و شما نیاز به تعمیرات مکرر داشته باشید. بهترین راه برای به حداقل رساندن فرسایش و از کار افتادن تجهیزات، برنامه‌ریزی برای سرویس دوره‌ای است که باعث می‌شود مشکلات گرما، تهویه و سایش در اسرع وقت رفع شوند.

کوتاه شدن عمر روغن

کمپرسور هوا علاوه بر سطح آب مناسب، به سطح روغن کافی برای روغن‌کاری قطعات متحرک و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد نیاز دارد. در حقیقت، اگر دمای محیطی که کمپرسور در آن قرار دارد، 20 درجه فارنهایت از دمای کار بالاتر باشد؛ عمر روغن به نصف کاهش پیدا می‌کند در صورت گرمای بیش از حد و خاموش شدن کمپرسور، میزان مرغوبیت روغن به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و همچنین خطر وقفه طولانی مدت در کار در همچین شرایطی، اجتناب ناپذیر باشد.

خاموش شدن کمپرسور

بسیاری از مشکلات کمپرسور هوا در مواجه با هوای گرم می‌توانند، یک نتیجه واحد ایجاد کنند: خاموش شدن خودکار کمپرسور.  این خاموشی‌ها، هنگامی اتفاق می‌افتد که دمای داخلی کمپرسورها آنقدر زیاد شود که ادامه کار، امری غیر ممکن می‌شود ممکن است لازم باشد قبل از روشن کردن کمپرسور، صبر کنید تا کاملا خنک شود. در صورتی که کمپرسور در فواصل زمانی کوتاه خاموش می‌شود، تا زمانی که ارزیابی آن توسط یک متخصص تعمیر انجام نشده؛ از دستگاه استفاده نکنید.

نشت آب در خطوط هوایی کمپرسور

در حالی که آب، بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند فشرده‌سازی است؛ نباید به قسمت‌های دیگر نفوذ کند. اگر زهکشی دستگاه به طور موثری، رطوبت موجود در خطوط هوایی را نتواند از بین ببرد؛ منجر به کاهش عمر روغن و نارسایی زودرس آن می‌شود. توجه داشته باشید که آب اضافی می‌تواند به دلیل گرما یا رطوبت زیاد ایجاد شود. مهم است که برای محافظت از سیستم فشرده‌سازی خود در برابر نفوذ آب، هر دو عامل را در نظر بگیرید.

یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش مشکلات کمپرسورهای هوا همچون کمپرسور روتاری اسکرو تهیه تجهیزات مناسب، سرویس دوره‌ای و تعمیرات در مراحل اولیه پیدا شدن مشکل است. همچنین فصل بهار، اغلب زمان مناسبی برای سرویس روتین ماشین‌آلات است، حتی اگر هیچ یک از مسائل فصلی که در بالا ذکر شد اتفاق نیفتد.

علت دیر پر شدن پمپ باد

یکی از مهم‌ترین مشکلات کمپرسور باد دیر پر شدن پمپ است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پر نشدن پمپ باد یا دیر پر شدن آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل دیر پر شدن پمپ باد مشکل داشتن موتور کمپرسور و قطعات داخلی آن است. زمانی که توان موتور کاهش پیدا می‌کند باعث می‌شود که پمپ دیرتر پر شود. چنانچه موتور کمپرسور دچار مشکلی باشد مجبور است که کار بیشتری بکند و این به مستهلک شدن آن منجر خواهد شد و این درنهایت باعث می‌شود که پمپ باد دیرتر پر شود و سایر قطعات کمپرسور نیز دچار مشکل خواهند شد. همچنین زمانی که روغن‌موتور در زمان مناسب تعویض نشود و یا از روغن نامرغوب استفاده شود ممکن است باعث ایجاد مشکل در کمپرسور و دیر پر شدن پمپ شود.
دلیل دوم برای عدم پر شدن یا دیر پر شدن پمپ باد وجود نشتی در مخزن دستگاه است. هوایی که توسط کمپرسور تولید می‌شود همواره دارای مقداری رطوبت و آب است و هر بار که کمپرسور پر یا خالی می‌شود مقدار این آب اضافه می‌شود و چنانچه که این آب در زمان دقیق تخلیه نشود باعث ایجاد زنگ‌زدگی، پوسیدگی و درنهایت سوراخ شدن مخزن می‌شود. این سوراخ مخزن به‌مرورزمان ممکن است بزرگ‌تر شده و درنهایت باعث نشتی شود. برای رفع این مشکل می‌توان به کمک آب و کف مکان سوراخ شده را پیدا و برطرف کرد و یا از مواد نشت گیر استفاده کرد.
مشکل در شیر یک‌طرفه کمپرسور می‌تواند یکی دیگر از دلایل دیر پر شدن پمپ باد باشد. این قطعه در اصل وظیفه جلوگیری از برگشت هوا داخل مخزن به موتور را دارد. زمانی که شیر یک‌طرفه مخزن دچار مشکل شده باشد ممکن است در نحوه پر شدن پمپ مؤثر باشد.

عوامل مربوط به گرم شدن بیش از حد کمپرسورهای هوا

اگر کمپرسورهای هوا در حال گرم شدن بیش از حد باشند؛ احتمال دارد که به مرور زمان از کارکرد طبیعی خود خارج شده و دیگر نتوانند به کار خود ادامه دهند. این امر باعث می‌شود که شما نیاز به تعمیر یا تعویض کمپرسور هوا داشته باشید. همچنین احتمالا با خاموش شدن کمپرسور، شرکت شما مجبور به قطع تولید خواهد شد تا کمپرسور دوباره قابل استفاده شود. با مشخص کردن این که چرا کمپرسور در درجه اول بیش از حد گرم می‌شود و با اصلاح مشکلات در مراحل اول خرابی، هزینه‌ها را می‌توانید کاهش دهید.

دمای محیط یکی از علل گرم شدن کمپرسورهای هوا

اولین موردی که برای جلوگیری از تاثیر گرما بر کمپرسور هوا حائز اهمیت است؛ مکان نصب آناست. اگر فضای اطراف دستگاه خیلی گرم باشد، به صورت طبیعی منجر به افزایش دما کمپرسور هم می‌شود. اگر دستگاهی گرمای زیادی تولید می‌کند، فراموش نکنید که باید عایق‌بندی شود تا گرما را به دستگاه انتقال ندهد.
به دنبال هر منبع تولید گرما در نزدیکی کمپرسور هوا باشید و بررسی کنید که آیا راهی وجود دارد که این وضعیت را تغییر دهید تا کمپرسور هوای شما در معرض منبع گرما قرار نگیرد. کمپرسورهای هوا را در خنک‌ترین منطقه محل کار خود قرار دهید تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.
در طول تابستان هم بهتر است که دستگاه را حتی از پنجره‌هایی که از طریق آن نور خورشید می‌تواند وارد شود؛ دور نگه دارید. این تغییرات ممکن است  که اندک به نظر برسند، اما می‌توانند تاثیر زیادی در دمای کار کمپرسور شما داشته باشند.

بررسی مجاری هوا

امکان دارد که کمپرسور، هوای مورد نیاز را از بیرون محیط تامین کند؛ بنابراین مجاری و لوله‌ها باید برای تهویه مناسب کافی باشند. هنگامی که مجاری خیلی کوچک هستند؛ سیستم باید سخت‌تر کار کند و بسته به ساختار سیستم، ممکن است که شرایط برای تامین هوا به اندازه کافی با مشکل مواجه شده و یا غیرممکن شود.
اگر مجاری هوا بسیار بزرگ باشد، هوا از سرعت کافی برخوردار نخواهد بود و ممکن است که شرایط مورد نظر را نداشته باشد. توصیه می‌شود برای به دست آوردن اندازه مناسب مجاری و لوله‌های هوا، از یک فرد متخصص کمک بگیرید؛ زیرا اندازه مجاری صحیح به فرمول پیچیده‌ای نیاز دارد. نداشتن اندازه مناسب مجاری تامین هوا می‌تواند، یک اشتباه گران قیمت باشد. اطمینان حاصل کنید که مجاری مسدود نشده باشند؛ زیرا امکان دارد که  در اثر عوامل مختلف مسدود و مانع رسیدن هوای کافی به سیستم شوند.

روغن کمپرسورهای هوا را چک کنید

کمپرسور ممکن است که روغن کافی نداشته باشد. روغن نقش مهمی در خنک کردن کمپرسور دارد. همیشه سطح روغن را بررسی کنید. همچنین، دستورالعمل‌های سازنده را در مورد چگونگی تعویض روغن باید دنبال کنید. روغن ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد و  به اصطکاک بیش از حد منجر شود. روان‌کننده‌ها در شرایط عملیاتی بسیار سخت قرار می‌گیرند که در برخی مواقع باعث خراب شدن زود هنگام روغن می‌شود.

هر چه شرایط عملیاتی سخت‌تر و مدت زمانی که کمپرسور باید در آن کار کند، بیشتر باشد؛ در زمان کوتاه‌تری نیاز به تعویض روغن دارید. ممکن است روغنی که زیاد کار کرده باشد درگاه‌های تزریق روغن را مسدود کند. روغن کمپرسور خراب، شروع به تولید بوی روغن سوخته می‌کند؛ بنابراین ایده خوبی است که در این مرحله روغن را جایگزین کنید.

ما در یک مقاله به موضوع انتخاب روغن کمپرسور هوا پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

کنترل شیر حرارتی

سوپاپ حرارتی ممکن است خراب باشد. برای جلوگیری از خرابی دیگر اجزای کمپرسور بهتر است که همیشه یک شیر حرارتی یدک در دسترس باشد تا در صورت خرابی بتوانید در کمترین زمان ممکن آن را تعویض کنید. همچنین می‌توان دریچه حرارتی جدید را با شیر قدیمی مقایسه کرد تا مشخص شود که نیاز به تعویض شیر قدیمی وجود دارد یا خیر.

مهم‌ترین مشکلاتی که دمای بالای کمپرسورها باعث آن می شود

به‌صورت کلی افزایش دما و حرارت می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی در کمپرسورهای باد شود و درنهایت باعث کاهش طول عمر و کاهش راندمان آن شود. از مهم‌ترین مشکلات کمپرسور باد که در اثر افزایش دمای کمپرسور و قطعات آن ایجاد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به سیستم خنک‌کننده اضافی برای خنک کردن قطعات مختلف کمپرسور.
 • از بین رفتن ساختار قطعات مختلف کمپرسور هوا مانند واشرها و شیلنگ‌ها به‌مرورزمان و درنهایت نشتی روغن دستگاه
 • افزایش احتمال خرابی قطعات داخلی دستگاه از دیگر مشکلات کمپرسور باد در اثر افزایش دمای آن است چراکه اگر دمای دستگاه افزایش پیدا کند باعث سایش و خراب شدن تعدادی از قطعات می‌شود.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر افزایش دما در کمپرسورهای هوا ایجاد می‌شود کاهش طول عمر روغن است. در حقیقت اگر دمای محیطی که کمپرسور در آن کار می‌کند 20 درجه از دمای کار بالاتر باشد عمر روغن به نصف کاهش پیدا می‌کند.
 • احتمال نشتی آب در خطوط هوایی کمپرسور از دیگر مشکلات کمپرسور باد در اثر افزایش دما است که منجر به سوراخ شدن مخزن دستگاه یا لوله‌های انتقال‌دهنده هوا شود.

جمع‌بندی نهایی

کمپرسورهای هوا ازجمله تجهیزات کاربردی و مفیدی هستند که انرژی موردنیاز برای بسیاری از دستگاه‌های پنوماتیک را در صنایع و مشاغل مختلف تأمین می‌کنند و می‌توانند استفاده‌های متعددی داشته باشند. ازجمله مهم‌ترین مشکلات کمپرسور باد در اثر افزایش دمای دستگاه کمپرسور می‌توان به نشتی آب، نشتی روغن و کاهش عمر آن، کاهش طول عمر قطعات دستگاه، خراب شدن قطعات مختلف و … اشاره کرد.