بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

معرفی پمپ‌های لوب روتاری

پمپ‌های لوب روتاری از اواخر دهه 1800 در صنایع مختلف، مورد مصرف قرار گرفتند. آن‌ها توسط برادران Roots در حوالی سال 1860 اختراع شدند. این برادران به دنبال راهی برای ساختن «موتور آبی» کارآمدتر برای کارخانه‌ها بودند. هنگامی که آن‌ها بر روی این موتورها کار می‌کردند؛ یکی از برادران، شفت را چرخاند و باعث شد، کلاهک شفتی که در دست برادر دیگر بود به بیرون پرت شود. سرپرست یک ریخته‌گری آهن این اتفاق را دید و اذعان کرد که این اتفاق برای کارخانه‌های ذوب آهن، مفید و کاربردی است.

از آن پس شرکت دمنده Roots شروع به کار کرد و دمنده‌های “Blowers Roots” را به کارخانه‌های ذوب آهن و تهویه معادن فروخت. برنامه‌های کاربردی که دمنده‌های لوب روتاری از آن زمان تاکنون در بسیاری از برنامه‌های مختلف گسترش یافتند و صدها شرکت مختلف شروع به ساخت آن‌ها کردند.

کاربرد پمپ لوب روتاری

پمپ‌های لوب روتاری در انواع مختلفی از کاربری‌ها استفاده می‌شوند و فقط محدود به کمپرسور هوا نیستند. اولین سوپرشارژر موتور پمپ لوب روتاری بود. جالب توجه است که یکی از رایج‌ترین کاربردهای آن‌ها در کارخانه‌ها است. دمنده‌های لوب روتاری تقریبا در هر بخش صنعتی همچون سیلوهای برنج یا آرد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین از آن‌ها برای انتقال پنوماتیکی نیز استفاده می‌شود.

پمپ‌های لوب روتاری در واقع پمپ‌هایی با جابجایی مثبت هستند. با این حال، بر خلاف فناوری‌هایی که قبلا از آن استفاده شده، هیچ فشاری در داخل پمپ ایجاد نمی‌شود. کاهش حجم برای ایجاد فشار رخ می‌دهد؛ اما این اتفاق در داخل پمپ اتفاق نمی‌افتد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با کمپرسور جابجایی مثبت مقاله‌ای در بلاگ پارس وکیوم آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید. هم‌چنین در صورت داشتن سوال می‌توانید آن را در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید.

کاربرد پمپ لوب روتاری

پمپ‌های لوب روتاری چگونه هوا را فشرده می‌کنند؟

در داخل محفظه پمپ، دو روتور وجود دارد که هرکدام دو یا سه لوب دارند. اگر روتورها دو لوب داشته باشند؛ ظاهری شبیه به عدد 8 خواهند داشت. پمپ‌های لوب روتاری با بیش از سه لوب هم وجود دارند، اما برای کمپرسور هوا از آنها استفاده نمی‌شود.

یکی از روتورها توسط موتور یا دستگاه پیشران تغذیه و روتور دیگر توسط چرخ دنده هدایت می‌شود. وقتی یکی از آنها می‌چرخد؛ لوب دیگر با زمان‌بندی دقیق و فاصله مناسب در جهت مخالف می‌چرخد. هوا به داخل ورودی مکیده و توسط لوب‌ها به اطراف حرکت و سپس از آن خارج می‌شوند.

پیشنهاد: برای آشنایی با و خرید انواع بلوئر جابجایی مثبت تولید شرکت پارس وکیوم میتوانید محصولات مربوط به آن را مشاهده کنید.

مقدار بسیار کمی از هوا می‌تواند از طریق فاصله آزاد بین روتورها فرار کند و به این حالت “لغزش” گفته می‌شود. این لغزش به این دلیل است که از دمنده‌ها فقط برای فشارهای بسیار کم استفاده می‌شوند.

هنگامی که هوا از پمپ تخلیه می‌شود، کاهش حجم رخ می‌دهد. هوا از زیر لوله با فشار به بیرون رانده می‌شود. برخلاف سایر پمپ‌های جابجایی مثبت؛ این دستگاه‌ها مقدار مشخصی از هوا را مصرف می‌کنند و به تدریج با کاهش حجم فشار اتفاق می‌افتد. پمپ‌های لوب روتاری دارای یک حجم ثابت هستند و به طور مداوم هوای بیشتری را برای افزایش فشار وارد دستگاه می‌کنند.

مقدار فشاری که یک پمپ لوب روتاری می‌تواند ایجاد کند در مقایسه با کاری که یک پیستون یا پمپ‌های پیچی تامین می‌کنند؛ بسیار اندک است. آن‌ها تحت عنوان دمنده شناخته می‌شوند؛ زیرا فشار کمتری را در حجم بالا ایجاد می‌کنند. همچنین برای مکش سبک با حجم بالا هم از پمپ لوب روتاری استفاده می‌شوند.

مزایا و معایب پمپ لوب روتاری

هر پمپی مزایای مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایا:

  • اتصال و اجرا – بیشتر تولید کنندگان پمپ‌ها، طراحی را به گونه‌ای انجام می‌دهند که بتوانید آن‌ها را در موقعیت مشابه با مارک‌های دیگر نصب کنید. علاوه بر این، این طرح‌های استاندارد برای چندین دهه مورد استفاده بودند. اگر شما سیستم‌هایی از دهه 50 برای دمنده‌های خود داشته باشید؛ بهتر است که یک پمپ جدید بخرید و بدون هیچ گونه تغییراتی بر روی سیستم خود نصب کنید و عملکرد مشابه را انتظار داشته باشید.
  • پمپ‌ها می‌توانند عملکرد بادوامی داشته باشند. آن‌ها اغلب در محیط‌های با شرایط سخت استفاده می‌شوند. فقط اطمینان حاصل کنید که اگر محیط خیلی گرم می‌شود، روغن گیربکس را تعویض کنید.
  • به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند و محفظه تراکم فاقد روغن است؛ بنابراین شما فقط به روغن گیربکس و یا شاید یک فیلتر هوا یا یک صدا خفه کن نیاز دارید.
  • می‌توانند حجم بسیار بالایی از هوا را تولید کنند.

Blowers Roots

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با انواع پمپ باد میتوانید مقاله مربوط به آن را مشاهده کنید.

معایب:

  • صدای بلند، معمولا این مشکل بزرگی نیست، زیرا از آن‌ها در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود که صدا مهم نیست. با این وجود می‌توانید، یک جعبه صدا خفه کن را در اطراف آن‌ها قرار داده تا سطح سر و صدا کاهش یابد.
  • آنها به دلیل لغزش همیشه از نظر مصرف انرژی کارآمدترین گزینه نیستند. بعضی اوقات فن آوری‌های دیگر می‌توانند، عملکرد بهتری نسبت به آنها داشته باشند.
  • آنها فقط می‌توانند فشاری  در حدود 15 psi به شما ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *