بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

علت یکسره شدن پمپ آب

پمپ آب از جمله تجهیزاتی است که امروزه در ساختمان‌های مختلف به منظور تهویه مطبوع و همچنین تامین فشار آب مورد نیاز، استفاده می‌شود. پمپ‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و بر اساس فاکتورهایی همچون قدرت، ظرفیت، نحوه عملکرد، سایز و اندازه و … دسته‌بندی شوند. این تجهیزات همچون هر وسیله دیگری دارای طول عمر مشخصی هستند و بعد از مدتی ممکن است دچار مشکلات و معایبی شوند که باید بررسی و برطرف گردند. یکسره شدن پمپ یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند در اثر عوامل مختلف رخ دهد و در صورت برطرف نشدن می‌تواند منجر به سوختن آن شود. در ادامه مطلب به بررسی کامل علت یکسره شدن پمپ آب و راهکارهای برطرف کردن آن پرداخته خواهد شد.

مهم‌ترین دلایل یکسره شدن پمپ آب

مهم‌ترین دلایل یکسره شدن پمپ آب

همان‌طور که گفته شد پمپ‌های آب از طول عمر مشخصی برخوردارند و بعد از مدتی فعالیت ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوند که یکسره شدن و عدم توقف و قطع شدن از رایج‌ترین آن‌ها است. این مشکل می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود و حتماً باید سریعاً برطرف شود در غیر این صورت ممکن است در نهایت منجر به سوختن پمپ و اعمال هزینه‌های زیاد گردد. از مهم‌ترین دلایل یکسره شدن پمپ آب می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

باز بودن شیرهای آب

یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین دلایل که برای یکسره کار کردن پمپ‌ها باید بررسی شود باز بودن شیرهای آب در نقاط مختلف ساختمان است. در اصل پمپ‌های آب دارای کلید اتوماتیک هستند و زمانی که شیر آب باز شود شروع به کار کردن می‌کنند. در این حالت حتماً باید مواردی همچون شیلنگ آب کولرهای آبی، شیلنگ آبگرمکن، آب فلاش تانک و سایر شیرهای آب بررسی شوند و نشتی‌ها و باز بودن آن‌ها برطرف شود.

عدم تنظیم کلید اتوماتیک پمپ

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل یکسره شدن پمپ آب تنظیم نبودن کلید اتوماتیک آن است. کلید اتوماتیک مورد استفاده در پمپ‌های آب دارای پیچ‌هایی هستند و می‌توان توسط این پیچ‌ها کلید را تنظیم نمود. زمانی که پمپ آب در ساختمان یا هر محیط دیگری نصب می‌شود کلید اتوماتیک آن باید توسط فرد متخصص و تکنسین تنظیم شود تا پمپ بتواند با توجه به تنظیمات انجام شده فشار قطع و وصل دستگاه را تنظیم کند. در حقیقت کلید اتوماتیک به این شیوه عمل می‌کند که در زمان باز شدن یکی از شیرهای آب ساختمان، پمپ آب روشن شده و زمانی که شیر بسته شود، کلید دستور خاموش شدن پمپ را صادر می‌کند. زمانی که کلید اتوماتیک پمپ آب تنظیمات درستی نداشته باشد، دستور خاموش و روشن شدن به درستی صادر نمی‌شود و همین باعث می‌شود که پمپ به صورت مستمر کار کند و خاموش نشود. زمانی که پمپ برای مدتی طولانی کار کند امکان سوخته شدن آن بالا می‌رود و حتماً باید این کلید تنظیمات درستی داشته باشد.

نشتی آب در سیستم لوله‌کشی

همان‌طور که گفته شد پمپ‌های آب به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت نیاز به آب در یک نقطه، کلید اتوماتیک دستور شروع به کار می‌دهد و آب پمپاژ می‌شود. زمانی که در یک نقطه از سیستم لوله‌کشی نشتی وجود داشته باشد پمپ ناچار است که به صورت مستمر و یکسره کار کند. در حقیقت نشتی سیستم لوله‌کشی می‌تواند ناشی از شکستگی‌ها، پوسیدگی‌ها و … باشد و حتماً باید به صورت دوره‌ای و مستمر سرویس و بررسی شوند. زمانی که در لوله‌ها نشتی پیدا شود، کلید اتوماتیک پمپ سریع‌تر عمل می‌کند و اگر پمپ آب قادر باشد زودتر از تخلیه، فشار لازم را برقرار کند عملکرد اتوماتیک پمپ دوباره انجام می‌شود اما اگر این اتفاق نیفتد و پمپ قادر به تامین فشار لازم و کافی نباشد، پمپ آب یکسره کار خواهد کرد و در نهایت می‌تواند منجر به خسارت‌های بیشتری شود.

راهکارهای برطرف کردن یکسره کار کردن پمپ آب

هوا گرفتن پمپ آب

هرچند که هوا گرفتن پمپ بسیار به ندرت رخ می‌دهد اما همین امر می‌تواند منجر به مشکلاتی همچون یکسره شدن پمپ آب شود. در حقیقت زمانی که پمپ آب هوا بگیرد عملکرد آن دچار اختلال می‌شود و در نهایت اتومات پمپ یکسره خواهد شد و پمپ به صورت دائم کار خواهد کرد. بهتر است که برای جلوگیری از این مشکل، پمپ‌های آب به صورت دوره‌ای و توسط افراد متخصص هواگیری شوند.

معیوب بودن ست کنترل پمپ آب

هر کدام از انواع پمپ‌های آب دارای یک ست کنترل هستند و چنانچه این ست دچار مشکل و ایرادی شود عملکرد دستگاه نیز دچار ایراد می‌شود. خال زدن یا معیوب بودن ست کنترل زمانی رخ می‌دهد که کنتاکت های پمپ که از جنس پلاتین هستند به یکدیگر بچسبند. زمانی که این کنتاکت ها به یکدیگر بچسبند پمپ به صورت یکسره کار خواهد کرد و در نهایت ممکن است از کار بیفتند. زمانی که ست کنترل معیوب باشد و سریعاً برطرف نشود می‌تواند هزینه‌های سنگینی به همراه داشته باشد به‌گونه‌ای که شاید نیاز باشد پمپ آب به صورت کامل جایگزین شود.

کار کردن پمپ آب بدون آب

یکی از مهم‌ترین دلایل یکسره شدن پمپ آب کار کردن بدون آب است که در اصطلاح به آن خشک کار کردن گفته می‌شود. در حقیقت زمانی که آب شهری قطع شده باشد و یا آب موجود در مخازن به اتمام رسیده باشد و پمپ همچنان بدون آب کار کند دچار مشکلاتی همچون داغ شدن بیش از حد و در نهایت سوختگی می‌شود. همچنین زمانی که پمپ آب کم فشار باشد ناچار خواهد بود که به صورت مداوم کار کند تا آب مورد نیاز را تامین کند و همین امر می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسارت‌های مختلفی شود.

راهکارهای برطرف کردن یکسره کار کردن پمپ آب

همان‌طور که گفته شد پمپ آب همانند پمپ خلا و سایر پمپ‌های صنعتی و غیر صنعتی دیگر می‌تواند در اثر عوامل مختلفی دچار ایراد و آسیب شود و لازم است که به صورت مستمر مورد بررسی و سرویس قرار بگیرد. برای آنکه از یکسره کار کردن پمپ آب جلوگیری شود لازم است که مجموعه‌ای از اقدامات انجام گردد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر خواهند بود.

 • حتماً باید فشار آب شهری مناسب باشد به‌گونه‌ای که پمپ آب برای جبران کمبود فشار ناچار به کار کردن بیشتر نشود.
 • فشار مخزن آب باید بررسی شود و برای این کار حتماً باید از قبل پمپ آب خاموش باشد.
 • باید با باز کردن شیر زیر مخزن، آب را به صورت کامل از آن خالی کرد.
 • حتماً باید میزان باد مخزن از طریق دستگاه سنجش باد ارزیابی شود تا در صورت وجود سوراخ و نشتی بررسی و برطرف شود.
 • لازم است که تیوپ داخل مخزن را توسط دستگاه باد تا فشار 0.9 پر کرد.
 • در مرحله بعدی باید درپوش را بسته و شلنگ رابط آب را به مخزن متصل نمود و بعد از آن کلید اتوماتیک پمپ آب را چک کرد.
 • باید درب دستگاه اتوماتیک باز شده و سیم‌های زیر آن خارج شود و در نهایت تمامی سیم‌کشی‌های پمپ آب بررسی شود.
 • تمامی شیرها باید بررسی شده و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کرد
 • قطعاتی که احتمال آسیب دیدگی بیشتری دارند باید به صورت دوره‌ای بررسی و تعمیر شوند.

معایب یکسره شدن پمپ آب

معایب یکسره شدن پمپ آب

همان‌طور که گفته شد پمپ آب می‌تواند در اثر عوامل و پارامترهای مختلفی دچار ایراد شده و به صورت یکسره کار کند. یکسره کار کردن پمپ آب می‌تواند نتایجی به همراه داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • وارد شدن فشار بیش از حد به پمپ آب
 • خراب شدن قطعات مختلف پمپ آب و لوازم جانبی آن
 • مصرف بیش از حد برق
 • کاهش طول عمر پمپ آب و احتمال سوختگی آن
 • خراب شدن الکتروموتور و سیم پیچ پمپ و …
 • بروز نشتی در بخش‌های مختلف سیستم لوله‌کشی و …

جمع‌بندی نهایی

پمپ آب می‌تواند در اثر عوامل و دلایلی همچون افت فشار آب شهری، معیوب بودن کلید اتوماتیک، معیوب بودن ست کنترل، باز بودن شیرهای آب، نشتی آب در سیستم لوله‌کشی، هوا گرفتن پمپ آب، کار کردن پمپ آب بدون آب و … مشکل پیدا کرده و به صورت مستمر و یکسره کار کند. این عوامل می‌توانند باعث آسیب دیدن بیشتر پمپ شوند و حتماً باید توسط افراد متخصص بررسی و برطرف شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *