بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

8 دلیل اصلی سر و صدا کردن یخچال فریزر + راه حل برطرف کردن آن

یخچال به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات آشپزخانه شناخته می‌شود که در حفظ مواد غذایی و افزایش سلامت آن‌ها نقش مهمی دارد. یخچال‌های خانگی امروزی اولین بار در سال 1913 توسط فردی به نام دبلیوولف اختراع شدند و سپس با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف توسعه پیدا کردند به گونه‌ای که امروزه انواع مختلفی از یخچال‌ها از نظر سایز و ابعاد، نوع کمپرسور، کارایی و … وجود دارند. یخچال‌ها همانند انواع لوازم خانگی دیگر می‌توانند بعد از مدتی استفاده دچار مشکلات مختلفی شوند و هر کدام از قطعات آن‌ها چالش‌هایی برای افراد ایجاد کنند. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در بسیاری از یخچال‌ها مشاهده می‌شود سر و صدا کردن آن است. در ادامه این مطلب از پارس وکیوم به بررسی علت سر و صدا کردن یخچال و راهکارهای برطرف کردن آن پرداخته می‌شود.

ایج‌ترین دلایل سر و صدا کردن یخچال تراز نبودن

مهم‌ترین دلایل سر و صدا کردن یخچال

همان‌طور که گفته شد یخچال‌ها از قطعات مختلفی موتور یا کمپرسور، موتور فن، هیتر المنت، سنسورهای محیطی و دیفراست، ترمودسیک، ترموستات، اواپراتور، کندانسور، تایمرهای مکانیکی، بردهای الکترونیکی و … ساخته می‌شوند. کار کردن هر کدام از این قطعات می‌تواند باعث تولید سر و صدا شود. به همین دلیل شنیده شدن هر نوع صدایی نمی‌تواند دلیلی بر خراب و معیوب بودن یخچال باشد. درصورتی‌که یخچال سروصداهای نامعمولی تولید کند لازم است که منبع آن بررسی شده و در صورت نیاز اقدام به تعمیر و تعویض قطعات مختلف نمود. در حقیقت یخچال‌ها می‌توانند انواع مختلفی از صداها را تولید کنند و هر کدام از این صداها می‌توانند در اثر مشکلات مختلفی باشند. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل سر و صدا کردن یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

معیوب بودن کندانسور یخچال

هرچند که همه مدل‌های یخچال دارای فن کندانسور نیستند اما یخچال‌هایی که دارای این قطعه باشند ممکن است در اثر خراب شدن دچار مشکل شوند و سروصدای ناهنجاری تولید کنند. یخچال‌های بدون برفک امروزی دارای یک فن هستند که با عملکرد خود کویل های کندانسور را خنک می‌کنند و نحوه کارکرد آن به این شیوه است که باعث گردش هوا در کویل ها می‌شود و در نهایت کندانسور خنک خواهد شد. این فن‌ها می‌توانند با عبور گرمای کندانسور از سینی تخلیه، فرآیند برفک‌زدایی را انجام می‌دهد.

فن دارای یک موتور است که انرژی الکتریکی مورد نیاز آن را تأمین می‌کند و چنانچه از یخچال صداهای ناهنجار به گوش می‌رسد ممکن است در اثر معیوب بودن این موتور باشد. در اصل موتور فن کندانسور همزمان با کمپرسور و موتور اواپراتور فعالیت می‌کند و اگر مشکلی برای آن ایجاد شود منجر به تولید صدا در یخچال می‌شود و در نهایت یخچال نیز به اندازه کافی خنک نخواهد شد و مشکلاتی مانند خاموش شدن مستمر برای آن ایجاد می‌شود.

برای آنکه از سلامت فن کندانسور مطمئن شد باید بعد از کشیدن یخچال از برق، پنل دسترسی که در پشت یخچال وجود دارد را باز کرد تا بتوان به موتور کندانسور دسترسی داشت. محل قرارگیری موتور کندانسور اکثراً در کف یخچال و نزدیک به کمپرسور می‌باشد. برای بررسی موتور فن کندانسور باید یخچال را از برق جدا کرد و سپس با باز کردن پنل به آن دسترسی داشت. درصورتی‌که موتور فن قابل تعمیر نبود باید تعویض شود.

عدم تراز بودن یخچال

یکی دیگر از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل سر و صدا کردن یخچال تراز نبودن آن است. زمانی که یخچال تراز نباشد و یا پایه‌های آن در یک سطح قرار نگرفته باشد، یخچال ممکن است سر و صدا ایجاد کند. در اصل تراز نبودن یخچال می‌تواند باعث اختلال در جریان یافتن مبرد در داخل کویل های کندانسور شود و همین امر موجب سروصداهای ناهنجار در یخچال می‌شود. در زمان نصب یخچال حتماً باید از تراز بودن آن اطمینان حاصل کرد و در صورت تراز بودن به دنبال مشکلات دیگر بود.

مهم‌ترین دلایل سر و صدا کردن یخچال

مشکل داشتن موتور فن اواپراتور

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد سروصداهای ناهنجار در یخچال شود، معیوب بودن موتور فن اواپراتور است. در اصل موتور فن اواپراتور در زمان کار کردن کمپرسور هوا را به طرف کویل های اواپراتور خواهد کشید. چنانچه این موتور دچار مشکل و ایرادی باشد صداهای ناهنجاری از آن به گوش خواهد رسید. خراب شدن موتور فن اواپراتور علاوه بر ایجاد سر و صدا می‌تواند باعث مشکلات دیگری همچون خنک نشدن یخچال و دیرتر یخ زدن آب شود.

برای دسترسی به موتور فن اواپراتور باید مواد داخل فریزر را خالی کرده و پیچ‌ها یا گیره‌هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته‌اند باز نمود. زمانی که به فن اواپراتور دسترسی پیدا می‌شود می‌توان به چرخاندن پروانه‌های آن از سلامت آن مطمئن بود و اگر پروانه به سختی چرخید باید روغن‌کاری شود و در صورت وجود گرد و غبار به خوبی تمیز شود. در زمان بررسی فن باید به سیم‌ها، واشرها و تمامی قطعات توجه داشت و در صورت وجود هرگونه ایرادی آن را برطرف کرد.

معیوب بودن کمپرسور

کمپرسور هوا از دیگر قطعات اصلی و اساسی یخچال‌ها به شمار می‌رود. وجود ایراد و اشکال در آن می‌تواند مشکلات مختلفی همچون سروصدای ناهنجار و … ایجاد کند. برای آنکه مشخص شود مشکل از کمپرسور یخچال است باید ابتدا آن را از برق کشید و پنل پشت یخچال را باز کرد و بعد از قطع کردن فن کندانسور دوباره یخچال را به برق وصل کرد و بررسی کرد که آیا کمپرسور هوا صدا تولید می‌کند یا خیر. چنانچه صدا ادامه داشت نشان دهنده معیوب بودن کمپرسور است و حتماً باید توسط افراد متخصص بررسی و تعمیر شود و یا در صورت نیاز تعویض گردد.

درگیری پروانه و شفت فن

علاوه بر موارد گفته شده، درگیری پروانه و شفت فن نیز می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در یخچال شود. فن یخچال از قطعاتی همچون آرمیچر، پروانه، میل شفت و … ساخته شده است و وظیفه آن خنک‌سازی موتور و سیم‌پیچی یخچال است. میله‌ای که باعث چرخیدن پروانه می‌شود شفت نام دارد. همچنین طراح‌های فن دارای جنسی لاکی بوده که در اثر خشک ‌شدن به ‌راحتی شکسته شده و خرد می‌شوند. تراز نبودن یخچال نیز می‌تواند باعث عدم کار کردن درست این قطعات شده و در نهایت سر و صدهای ناهنجاری از آن به گوش برسد.

مشکل یخ‌ساز یخچال

یکی دیگر از علت‌هایی که سبب ایجاد صدا در یخچال شما مشکل داشتن و معیوب بودن یخ‌ساز است. چنانچه صدای یخچال از نزدیکی یخ‌ساز به گوش می‌رسد باید حتماً به خوبی آن را بررسی کرد و هرگونه عیب و ایراد آن برطرف شود. در مقاله‌ای تحت عنوان بلوئر از ساید پارس وکیوم به بررسی کامل بلوئرها، ویژگی‌ها، مزایا و معایب و کاربردهای آن‌ها پرداخته شده که می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار خواننده قرار بدهد.

سروصداهای ناهنجار در یخچال معیوب بودن موتور فن اواپراتور

مشکل دریچه‌های هوای یخچال

در هرکدام از انواع یخچال‌ها تعدادی دریچه هوا تعبیه شده‌اند که وظیفه تبادل هوا را بر عهده دارند. چنانچه این دریچه‌ها سروصدایی تولید می‌کنند باید بررسی شوند و هرگونه مواد غذایی و ظروفی که در جلوی آن‌ها قرار گرفته است جابجا شود. همچنین لازم است یخچال از دیوار در فاصله مناسبی قرار داده شود تا به راحتی تبادل هوا صورت بگیرد.

عوامل متفرقه

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، عوامل دیگری می‌توانند باعث ایجاد سر و صدا در یخچال‌ها شوند که مهم‌ترین آن‌ها شامل شل شدن سینی یخچال، مشکل داشتن تایمر ضد برفک، کثیف بودن بخش‌های مختلف یخچال، قرار دادن حجم بالای مواد غذایی در داخل یخچال، قرار دادن وسایل و اجسام مختلف بر روی یخچال، شل شدن پایه‌های کمپرسور، معیوب بودن شیر انبساط و … هستند. در حقیقت تق تق کردن یخچال، صدای کلیک، صدای ویبره، صدای خر خر، صدای تیک تیک، صدای قل قل، صدای وز وز و … هر کدام می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند و باید توسط افراد متخصص و ماهر بررسی شوند.

جمع‌بندی نهایی

سر و صدا کردن یخچال یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است بارها مشاهده شود. در حقیقت سر و صدا کردن یخچال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل مواردی همچون خراب شدن رله برد، خراب شدن رله اورلود کمپرسور، خراب شدن موتور، خراب شدن فن اواپراتور، شل شدن لرزه گیرها، برفک زیاد یخچال، دفرمه شدن درب یخچال، خراب شدن فن و پروانه، ناتراز بودن یخچال، معیوب بودن اواپراتور، کثیف بودن یخچال و … هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *