بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

پمپ وکیوم خشک چیست؟

پمپ وکیوم خشک جدیدترین نوع از پمپ‌های وکیوم در صنعت است. آن‌ها مزایایی نسبت به طرح‌های سنتی پمپ‌ها ارائه می‌دهند. هیچ روغن و آبی با جریان هوا یا گازهای ورودی در تماس نیست، بنابراین بیشتر سازگار با محیط‌های آزمایشگاهی تلقی می‌شوند. دو کاربرد مهم برای پمپ‌های خشک وجود دارد: صنعتی و شیمیایی که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اما پیش از آن باید بدانید که تصور غلطی وجود دارد که می‌گوید؛ پمپ‌های بدون آب و روغن، احتیاجی به تعمیر و نگهداری ندارند و بدون نگهداری مناسب سال‌ها کار می‌کنند. هر دستگاه و یا وسیله‌ای نیاز به نگهداری دارد و پمپ وکیوم از این قاعده مستثنی نیست.

پمپ وکیوم خشک صنعتی

اکثر این دستگاه‌ها جهت ایجاد وکیوم در محدودیت‌هایی حدود ۱۵ تا ۲۴ میلی‌متر جیوه دارند. اگر نیاز شما ایجاد هوای خشک بوده و عاری از جامدات است؛ این نوع پمپ برای کار شما می‌تواند مفید باشد. در صورتی که گازهای فرآیند حاوی رطوبت، قطرات یا جامدات است، باید بکارگیری تجهیزات جانبی و یا استفاده از انواع دیگر پمپ را مورد توجه قرار داد.

پمپ وکیوم خشک صنعتی عبارتند از: دمنده‌های اسکرو بلوئر، بلوئرهای روتاری لوب، پمپ روتاری وکیوم وین و انواع پمپ‌های روتاری با طرح‌های جدیدتر.

پمپ وکیوم خشک شیمیایی

تمام پمپ‌های خشک مواد شیمیایی بسته به نوعی که دارند؛ سطوح وکیوم را به میزان 5 تا 0.5 تور کاهش می‌دهند. این مزایا در مقایسه با سایر فن‌آوری‌ها، هزینه نسبتا بالایی دارند. سه نوع عمده از پمپ‌های خشک شیمیایی وجود دارند: اسکرو، چند لوب و پره‌ای که در ادامه نوع پره‌ای را توضیح می‌دهیم.

پمپ‌های وکیوم پره‌ای خشک

تمام تولید کنندگان معتقدند که پمپ‌های وکیوم خشک بخارات خورنده را کنترل می‌کنند و این موضوع تا حدودی درست است. پمپ‌های وکیوم خشک هیچ‌گونه موادی را با هوا یا گاز ترکیب نکرده و فقط آن‌ها را از محیطی به محیط دیگر منتقل می‌کنند.

مواد خورنده با استفاده از این نوع پمپ از محیط خارج می‌شوند و از طرفی، این پمپ‌ها توانایی متراکم کردن مواد را دارند. شما باید در هنگام جابجایی مواد خورنده، با استفاده از چرخه‌های تصفیه بالا و بسته و حفاظت از پمپ از آشفتگی‌های حاصل از این فرآیند، احتیاط ویژه‌ای را در نظر داشته باشید.

روکش‌هایی بر روی نوع اسکرو پمپ وکیوم خشک به عنوان لایه محافظت کننده از خوردگی قرار داده می‌شود، اما برخی از تولید کنندگان در این مورد، حفاظت محدودی ارائه می‌دهند، چرا که روکش در واقعیت پوششی کامل بر روی سطح ایجاد نمی‌کند و عاری از حفره‌های ریز نیست. در مورد پمپ‌های خشک که در محدوده دمای پایین کار می‌کنند، در صورتی که روکشی از نوع  PFA یا دیگر پوشش‌های تفلون داشته باشند، شما می‌توانید اطمینان بیشتری داشته باشید که روکش واقعا یک پوشش با سایش کم است و در اثر کارکرد، دوام بهتری خواهد داشت.

برخی از پمپ‌ها در دمای بالا کار می‌کنند، در دماهایی در حدود 260 درجه سانتی گراد، بنابراین نگرانی‌هایی در مورد اشتعال پذیری برخی از حلال‌ها می‌تواند یک مسئولیت بالقوه، در خصوص ایمنی باشد. همچنین، از آنجا که آنها داغ هستند، فرآیند پلیمریزاسیون بخارات می‌تواند بر روی اجزاء تاثیرگذار باشد و باعث ایجاد مشکلات نگهداری و یا منجر به از بین رفتن روکش شود. حتی بر روی پمپ‌های خشک که در محیط‌های خنک کار می‌کنند نیز فرآیند پلیمریزاسیون می‌تواند تاثیرگذار باشد. بیشتر این پمپ‌ها با هوایی که از آنها عبور می‌کنند خنک می‌شوند و قسمت‌های داخلی موتور گرم‌ترین جای آن خواهد بود.