The largest manufacturer of Blowers

Vacuum pumps & Compressors

Representation

Atlas Copco products

Certificate

ISO 9001-2015

نکاتی درباره روتس بلوئر و موارد کاربرد آن

موضوع کلی که در خصوص انواع پمپ‌ها وجود دارد؛ این است که در حوزه صنعت از آن‌ها، استفاده‌های گوناگونی می‌شود؛ در واقع هر کدام از انواع پمپ در صنعت خاصی کاربرد دارد و برای آن فرایند خاص، طراحی می‌شود. در برخی از صنایع و کاربردها مانند صنایع غذایی، داروسازی‌ها، بیمارستان‌ها و بسیاری از موارد دیگر به جریان هوایی نیاز است که از هرگونه روغن و یا دیگر ذرات عاری باشد و این هوای خالص به وسیله روتس بلوئر امکان‌پذیر خواهد بود.

در پمپ‌هایی که به وسیله روغن، روانکاری شده و یا از آن برای خنک کردن استفاده می‌کنند؛ روغن با هوای فشرده ترکیب می‌شود و در خروجی، مقدار زیادی روغن در هوا وجود خواهد داشت که برای بسیاری از صنایع، این روغن باعث اختلال در روند کار می‌شود. برای داشتن کیفیت بالای هوا، باید در خروجی این نوع پمپ‌ها، فیلترهای مخصوص نصب کرد؛ اما باز هم هوای تولید شده این نوع پمپ‌ها برای صنایعی مانند صنایع داروسازی مناسب نخواهد بود.

بلوئر روتس لب چیست؟

بلوئر روتس لب (Roots Lab Blower) تنها یک دمنده نیست و بیشتر در کاربردهای مکش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از بلوئرها در صنایع مختلف، کارایی بالایی دارند و می‌توان این نوع بلوئر را در اندازه‌های مختلفی پیدا کرد. همچنین به خاطر تنوع در اندازه و عملکرد دوگانه‌ای که دارند؛ به یکی از دمنده‌های پرکاربرد تبدیل شدند.

دامنه عملکرد بلوئر روتز لب

حجم هوای مکشی در جدول مربوط به عملکرد این دستگاه‌ها به میزان هوای ورودی در زمان استاندارد بودن فشار مکش (101.325kpa ABS) اشاره دارد. دمای مکش برابر با 20 درجه سانتی‌گراد و وسیله انتقال، هوای خالص است. زمانی که دمنده گاز مخصوص را فراهم می‌آورد؛ دمای مکش باید بر اساس وزن مولکولی دمای ورودی و فشار ورودی تبدیل شود.

نقش آب در روانکاری روتس بلوئر

برای رفع مشکل مخلوط شدن روغن با هوای خروجی، باید از پمپ‌هایی استفاده کرد که از آب برای روانکاری و خنک شدن استفاده می‌کنند. در برخی از پمپ‌ها، کمپرس هوا در چند مرحله انجام می‌شود که این کار در کیفیت هوای خروجی نقش زیادی خواهد داشت. هوای خروجی از پمپ‌های روتس بلوئر احتیاجی به فیلتر کردن ندارند و می‌توان از آن به طور مستقیم برای کاربرد مورد نظر بهره برد. طراحی‌هایی که برای تولید پمپ هوای بدون روغن کاربرد دارد؛ می‌توان به کمپرسورهای با تزریق آب، پیستون‌های بدون روغن یک یا دو مرحله‌ای، اسکروهای خشک و انواع گریز از مرکز اشاره کرد.

کاربردهای روتس بلوئر در صنعت

از پمپ‌های روتس بلوئر برای دو کاربرد مهم «ایجاد هوا و مکش» یا «ایجاد خلاء» استفاده می‌شود. به خاطر این که این نوع از پمپ‌ها در دسته انواع بدون روغن دسته‌بندی می‌شوند؛ از آن‌ها در صنایع مختلف استفاده شده و برای به دست آوردن بیشترین خلاء با ترکیب دو پمپ این کار انجام می‌شود. این نوع از پمپ‌ها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند: انواعی با توانایی تولید چند متر مکعب هوا تا چند صد متر مکعب.

این نوع پمپ‌ خلا دارای ظرفیت بالای هوادهی هستند و استهلاک آن‌ها به خاطر کارکرد در دور پایین بسیار کم بوده و هزینه نگهداری‌شان پایین است. این نوع از دستگاه‌ها دارای کاربردهای مختلفی هستند و نمونه‌های آن را می‌توان در بسیاری از صنایع مشاهده کرد، این دستگاه‌ها برای هم‌زنی مایعات و هوا دهی آنها، انتقال مکانیکی، در کوره‌های ریخته‌گری برای هوا دهی و برای تولید خلاء در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار روتس بلوئر

این نوع از بلوئر دارای بدنه‌ای از جنس چدن بوده و داخل آن دارای چند روتور و یا پره است. این پره‌ها و روتورها به یاتاقان‌های ضد اصطکاک متصل می‌شوند و یاتاقان‌ها روی صفحات هدپلیت حرکت می‌کنند. این صفحات وظیفه ثابت نگه داشتن پره‌ها را بر عهده دارند و در قسمت انتهایی محل‌های ورود و خروج قرار دارند. خروجی و ورودی این نوع از پمپ‌ها، قابل تغییر است و می‌توان آن‌ها را نسبت به کاربرد خاصی، طراحی کرد.  

اگر اتصال به ورودی و خروجی پمپ از بالا و پایین باشد؛ به آن طراحی افقی و در صورتی که در کناره‌های دستگاه قرار داشته باشد، طراحی عمودی گفته می‌شود. این طراحی ورودی و خروجی فقط برای هماهنگ شدن دستگاه با محل نصب آن است و در کارکرد، نوع گاز یا هوای ورودی و خروجی تاثیری ندارد.

این نوع از دستگاه‌ها به صورت دو و سه لوب در دسترس هستند و دارای دوام بالاتر نسبت به ساید چنل‌ها بوده و می‌توان از آن‌ها در هر دو شکل دمنده و مکنده استفاده کرد. این دستگاه‌ها به خاطر شکل روتور آنها، بدون نیاز به پمپ پشتیبان تا وکیوم 100 میلی بار را هم ایجاد می‌کنند.

اصول کار بلوئر روتس لب

این دمنده‌ها با استفاده از مکش گاز کار می‌کنند. دو پره آن‌ها که در محفظه مخصوص قرار دارد، فاصله مناسبی با یکدیگر دارند. ساختار پره‌ها شامل دیواره‌های جانبی به همراه غلتک‌های استوانه‌ای است و از اجزائی مانند بلبرینگ‌های مرکزگرای، آب بند، دنده‌های حرکتی، مخزن روغن، مخزن یدکی روغن، پیشران، جلوگیر، روکش و غیره تشکیل شدند. بدنه دستگاه از رزین آهنی باکیفیت و توسط مراکز ماشین‌سازی پیشرفته تولید شده است.

دیواره‌های چپ و راست به گونه‌ای در کنار هم قرار گرفتند تا اتاقک هوا تشکیل شود. توجه داشته باشید که دیواره این دستگاه از رزین آهنی باک یفیت ساخته شده است. پیشران آن از فلز ریخته‌گری شده باکیفیت ساخته شده  که توسط ابزارهای دقیق تنظیم می‌شود. پیشران و شفت به یکدیگر جوش خوردند و روتور با دقت G2.5 تنظیم شده است تا لرزش کم و فعالیت ملایم در پره‌ها ممکن شود.

دنده هماهنگ کننده از آلیاژ کروم، منیزیوم و تیتانیوم ساخته شده است که با استحکامی مناسب با کربن آمیخته و سپس با استفاده از دستگاه‌های قدرتمند تولید می‌شود. دقت آن تا GB/ t10095-88 5 است و دنده دائما روغن‌کاری می‌شود. دنده و حلقه شفت و هاب به گونه‌ای تنظیم شدند تا قطعات به شیوه‌ای هم مرکز قفل شوند. بلبرینگ‌ها از شرکت‌های مطرح در این زمینه استفاده می‌شوند.

صنعت بلوئر روتز لب

تقاضا در این صنعت بسیار بالا است. در بازارهای امروزی، این نوع از دمنده‌ها طرفداران زیادی دارند؛ نه تنها در صنایع مختلف نیاز دارند که از چنین ابزارهایی استفاده کنند؛ بلکه توسعه آن‌ها هم باعث افزایش نیاز می‌شود. با توجه به توسعه سریع صنایع، فضای استفاده از این نوع ابزار برای بازار در حال گسترش است؛ چرا که تقاضا افزایش خواهد یافت.

بنابراین این ابزار اهمیت زیادی برای توسعه بعضی از صنایع مخصوصا صنعت مواد شیمیایی، توان الکتریکی و غیره دارد. در واقع، نیاز به این نوع از دمنده‌ها در فضای بزرگی احساس می‌شود. از آنجا که بسیاری از صنایع از مدت‌ها قبل از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند؛ می‌توان موارد استفاده آن در صنایع دیگر را نیز تصور کرد. بنابراین موارد کاربردی این نوع از دمنده‌ها بسیار زیاد هستند و می‌توانند مصرف‌کنندگان را قادر سازند با کمی دقت بیشتر، سودآوری در صنعت خود را افزایش دهند.

این نوع از بلوئر هوا را می‌توان به عنوان مکنده به کار برد. بلوئرها همچنین قابلیت دارند که به صورت سری پشت سر هم قرار بگیرند تا بتوان نتیجه بهتری از آن‌ها به دست آورد. با کمک دو بلوئر  می‌توان به درجات وکیوم بالا دست پیدا کرد. برای کاربردهای متنوع، انواعی از از این بلوئرها در اندازه‌های مختلف موجود هستند. از یک جهت این بلوئرها، مکش ایجاد شده و در جهت دیگر، هوای پرفشار خارج می‌شود. فشار هوای تولید شده از این بلوئرها تا یک اتمسفر می‌رسد که برای صنایع مختلف قابل استفاده خواهد بود.

مزیت این بلوئرها این است که هوای تولید شده عاری از هرگونه روغن و یا مواد زائد است. برای این که هوای تولید شده این بلوئرها از کیفیت بهتری برخوردار باشد، می‌توان در ورودی آن‌ها از فیلتر استفاده کرد تا هوا قبل از ورود به بلوئر تصفیه شود و ذرات اضافه به دستگاه وارد نشود.