بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

انواع پمپ مکش

انواع مختلفی از پمپ وکیوم وجود دارد که اساسا یک کارکرد مشترک دارند؛ به این صورت که هوا، گازها و بخارات را از یک فضای محدود خارج کرده و درون آن، یک فضای مکشی ایجاد می‌کنند. اصولا سه نوع پمپ مکش وجود دارد که در ادامه مطلب به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

پمپ مکش با جابجایی مثبت

پمپ‌های جابجایی مثبت به عنوان پمپ‌های جریان ثابت توصیف می‌شوند زیرا جریان مواد و یا گازهای خروجی بدون قطعی است. از پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت برای ایجاد مکش‌های کم استفاده می‌شود. این نوع از پمپ‌های مکش، حفره‌ای را گسترش داده و اجازه می‌دهند تا گازها از یک محیط بسته یا محفظه خارج شوند. پس از آن، حفره آب‌بندی شده و باعث خارج شدن آن از جو می‌شود.

اصول کارکرد پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت، ایجاد مکش با افزایش حجم ظرف است. به عنوان مثال در یک پمپ آب دستی، مکانیزم یک حفره کوچک آب‌بندی شده را گسترش می‌دهد تا یک مکش عمیق ایجاد شود. به دلیل فشار، مقداری از مایعات محفظه وارد حفره کوچک پمپ می‌شود. پس از آن، حفره پمپ درون محفظه بسته و رو به فضای بیرونی باز شده و دوباره فشرده می‌شود.

نمونه دیگر پمپ مکش با جابجایی مثبت به این صورت است که بخش دیافراگم حفره گسترش می‌یابد و باعث می‌شود حجم مکش بیشتر شود. این انبساط منجر به ایجاد یک مکش جزئی و کاهش فشار شده که در نتیجه با فشار هوای ناشی از اتمسفر ایجاد می‌شود. نمونه‌هایی از پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت، پمپ‌های حلقه مایع و دمنده‌های ریشه‌ای هستند که در صنایع مختلف برای ایجاد مکش در فضای محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ مکش با انتقال نیرو

در پمپ مکش، مولکول‌های گاز از سمت خلا به سمت اگزوز شتاب می‌گیرند که به عنوان پمپ با انتقال نیرو شناخته می‌شوند. براساس قوانین دینامیک سیالات، مواد با فشارهای مختلف جریان می‌یابند. در فشار اتمسفر و حجم‌های محدود، این مولکول‌ها با یکدیگر تعامل دارند و به مولکول‌های کناری خود فشار می‌آورند که به عنوان جریان چسبنده شناخته می‌شود. هنگامی که فاصله بین مولکول‌ها افزایش می‌یابد؛ مولکول‌ها بیشتر از سایر مولکول‌ها با دیواره‌های محفظه ارتباط برقرار می‌کنند. این مراحل معمولا مکش بالا نامیده می‌شود که بسیار موثرتر از مکش‌های ناشی از جابجایی مثبت است.

پمپ‌های مکش با انتقال نیرو در دو نوع پمپ مکش دسته‌بندی می‌شوند، پمپ انتشار و پمپ توربومولکولی. هر دو نوع پمپ، مولکول‌های گازی را که در پمپ پخش می‌شوند را منتقل می‌کنند. تفاوت اصلی بین این دو نوع پمپ در این است که پمپ‌های انتشار مولکول‌ها از جت‌های روغن و پمپ‌های توربو مولکولی از فن‌های پر سرعت استفاده می‌کنند. اگر مستقیما از فشار اتمسفر خارج شوید؛ این دو نوع پمپ در حالت ایستا و مجزا عمل می‌کنند.

پمپ‌های ورودی

پمپ‌های ورودی سیستم با استفاده از واکنش‌های شیمیایی کار می‌کنن؛ به دلیل این که معمولا در داخل فضا یا ظرف قرار می‌گیرند تا تخلیه شوند و در نتیجه عملکرد بهتری دارند. مولکول‌های موجود در هوا یک نوار نازک ایجاد می‌کنند که توسط پمپ‌های بستر از بین می‌رود؛ زیرا آن‌ها به صورت شیمیایی نسبت به سطوح داخلی پمپ واکنش نشان می‌دهند.

در این نوع پمپ‌های مکش از هوای سرد برای افزایش چگالی گازها به حالت جامد یا جذب شده استفاده می‌شود. برای ایجاد محفظه‌های مکش فوق العاده بالا از پمپ‌های شناور در کنار پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت و پمپ‌های مکش با انتقال نیرو استفاده می‌شود.

تمام انواع فوق در مورد پمپ مکش به دسته بندی‌های دیگری مانند پمپ‌های مکش حلقه مایع، پمپ‌های مکش تک مخروط، پمپ‌های مکش زوج نزدیک، پمپ‌های مکش دو مرحله‌ای، پمپ‌های فرایند شیمیایی و دمنده‌های لوب‌های دوقلوی طبقه بندی می‌شوند. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در مورد انواع مختلف پمپ‌های مکش اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دسته بندی کلی انواع پمپ مکش

  1. پمپ‌های تغذیه شونده با هوا: بدون اجزای الکتریکی تولید گرما، عملکرد ایمنی ضد انفجار را در مناطق خطرناک ایجاد می‌کنند. این پمپ‌ها به یک منبع هوای فشرده در ورودی نیاز دارند و در مدل‌های با دیافراگم و بدون دیافراگم در دسترس هستند.
  2. پمپ‌های حلزونی: مایع یا گازها را از طریق حفره ایجاد شده متقابل و حرکت دادن در یک مسیر حرکت می‌دهد و از پمپ خارج می‌کند.
  3. پمپ‌های دارای دیافراگم: یک یا دو دیافراگم انعطاف‌پذیر را به طور متناوب باز و بسته می‌کند تا مایع به آرامی جابجا شود. شیرهای یک جهته، جریان سیال را کنترل می‌کنند.
  4. پمپ‌های پروانه‌ای انعطاف پذیر: یک پروانه، مایع را در بین پره‌ها به دام می‌اندازد و آن را درون محفظه پمپ جارو می‌کند. برای برنامه‌های انتقال عمومی، این پمپ‌های کم هزینه انتخاب مناسبی هستند.
  5. پمپ‌های بوش‌دار انعطاف پذیر: به آرامی مایع بین سطح خارجی یک بوش انعطاف پذیر و سطح داخلی یک بدنه چرخان فشار داده شده و خارج می‌شود. این پمپ‌ها می‌توانند تعدادی از مواد نرم را هم پمپ کنند.
  6. پمپ‌های شلنگ: با ظرفیت بالا، فشار بالا، با استفاده از فن آوری پمپ پریستالتیک و در طرح‌های خشک و با روان کاری موجود هستند.
  7. پمپ‌های حفره‌ای (پمپ‌های چرخشی پیچی): مایعات با گرانروی بالا (حداکثر 20،000 سی پی) و مایعات با ذرات را از طریق حفره بین روتور سبک پیچ و استاتور پمپاژ می‌کند.
  8. پمپ‌های غلتکی: غلطک‌های چرخاننده با ایجاد خلا، باعث حرکت مایع به سمت درگاه خروجی می‌شوند. مایع بدون تماس فلز به فلز، فقط با غلطک یا محفظه پمپ تماس پیدا می‌کند.
  9. پمپ‌های چرخشی لوب: برای برنامه‌های CIP / SIP که در آن یک ماشین تمیز نیاز به نگهداری دارد، استفاده می‌شوند. این پمپ برای استفاده در فشارهای بالا مناسب‌تر است.
  10. پمپ‌های چرخشی: مانند پمپ‌های پروانه‌ای انعطاف پذیر، به جز پروانه سفت و سخت ساخته شده از کربن / گرافیت، این پمپ‌ها پمپاژ فشار قوی را ارائه می‌دهند.