بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

پمپ مکش چیست +آشنایی با تمامی موارد قابل اهمیت در پمپ مکنده

پمپ مکش چیست ؟ پمپ مکنده یا مکش چه کاربردهایی دارد؟ به طور کلی، انواع متفاوتی از پمپ وکیوم وجود دارد که هر کدام در کنار تمامی کابردهایی که دارند، از یک کارکرد مشخص نیز برخوردارند. منظور از این موضوع این است که پمپ مکشی هوا، گاز و بخار را از یک فضای محدود خارج کرده و درون آن، یک فضای مکشی ایجاد می‌کند. از آنجایی که توضیح کاملی در مورد این دستگاه به زبان فارسی وجود ندارد، ما تلاش کردیم تا در این مقاله به طور کامل در مورد انواع پمپ مکش و کاربردهای هر کدام توضیح دهیم؛ با ما همراه باشید.

اگر به دنبال خرید پمپ وکیوم با بهترین کیفیت از یک ارائه‌دهنده مطمئن هستید، می‌توانید به پارس وکیوم اعتماد کنید. در صورت تمایل، کارشناسان و مشاوران ما در تمامی مراحل خرید همراه شما خواهند بود تا به شما کمک کنند سرمایه خود را در جای درستی هزینه کنید. برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره 66801373-021 تماس بگیرید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

پمپ مکش چیست ؟

پمپ مکنده دستگاهی با عملکرد شبیه به پمپ وکیوم است که با ایجاد فشار منفی، باعث ایجاد مکش می‌شود. در این دستگاه، هوا، گاز و یا سیال از دریچه ورودی وارد پمپ شده و در نهایت از دریچه‌ای دیگر خارج می‌شود. لازم به ذکر است که تمرکز اصلی این پمپ‌ها بر روی ایجاد فشار منفی است.

آشنایی با انواع پمپ مکنده

حال که با تعریف و کارکرد پمپ مکنده آب آشنا شدید، نوبت آن است که بدانید این دستگاه چه انواعی داشته و هر کدام از انواع آن برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1. معرفی پمپ مکش با جابجایی مثبت

پمپ مکنده با جابجایی مثبت یکی از انواع پمپ مکش هوا است که به عنوان پمپ‌های جریان ثابت نیز توصیف می‌شوند؛ زیرا جریان مواد و یا گازهای خروجی در آن‌ها بدون قطعی است. از این نوع پمپ‌ها عموما برای ایجاد مکش‌های کم استفاده می‌شود. پمپ مکنده هوا، حفره‌ای را گسترش داده و اجازه می‌دهد تا گازها از یک محیط بسته یا محفظه خارج شوند. پس از آن نیز، حفره آب‌بندی شده و باعث خارج شدن آن از جو می‌شود.

اصول کارکرد پمپ مکش کوچک با جابجایی مثبت، ایجاد مکش با افزایش حجم ظرف است. به عنوان مثال در یک پمپ آب دستی، مکانیزم یک حفره کوچک آب‌بندی شده را گسترش می‌دهد تا یک مکش عمیق ایجاد شود. سپس به دلیل فشار، مقداری از مایعات محفظه وارد حفره کوچک پمپ می‌شود. در نهایت نیز حفره پمپ درون محفظه بسته، رو به فضای بیرونی باز شده و دوباره فشرده می‌شود.

نمونه دیگری از پمپ مکش قوی با جابجایی مثبت بدین صورت است که بخش دیافراگم حفره گسترش یافته و باعث می‌شود حجم مکش زیاد شود. این انبساط منجر به ایجاد یک مکش جزئی و کاهش فشار شده که در نتیجه با فشار هوای ناشی از اتمسفر ایجاد می‌شود. نمونه‌هایی از پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت، پمپ‌های حلقه مایع و دمنده‌های ریشه‌ای هستند که در صنایع مختلف برای ایجاد مکش در فضای محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه: اگر می‌خواهید بدانید که پمپ حلقه مایع چیست و چه کاربردهایی دارد، می‌توانید به وبلاگ پارس وکویم مراجعه کرده و یا بر روی لینک مقابل کلیک کنید: پمپ خلا حلقه مایع چیست ؟

پمپ مکنده

2. انواع پمپ مکش چیست ؟ پمپ مکش با انتقال نیرو

در این نوع از پمپ مکنده آب و گاز، مولکول‌های گاز از سمت خلا به سمت اگزوز شتاب می‌گیرند. به طور کلی، براساس قوانین دینامیک سیالات، مواد با فشارهای مختلف جریان پیدا می‌کنند. در فشار اتمسفر و حجم‌های محدود، این مولکول‌ها با یکدیگر تعامل داشته و به مولکول‌های کناری خود فشار می‌آورند که به عنوان جریان چسبنده نیز شناخته می‌شود. هنگامی که فاصله بین مولکول‌ها افزایش می‌یابد، مولکول‌ها بیشتر از سایر مولکول‌ها با دیواره‌های محفظه ارتباط برقرار می‌کنند.

«مراحل گفته شده در این بخش، عموما مکش بالا نامیده می‌شوند که بسیار موثرتر از مکش‌های ناشی از جابجایی مثبت هستند.»

لازم به ذکر است که پمپ مکنده هوا کوچک با انتقال نیرو در دو دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند؛ پمپ انتشار و پمپ توربومولکولی. هر دو نوع این دستگاه‌ها، مولکول‌های گازی که در پمپ پخش می‌شوند را منتقل می‌کنند. تفاوت اصلی که میان این دو دسته از پمپ‌ها وجود دارد، این است که پمپ‌های انتشار مولکول‌ها از جت‌های روغن و پمپ‌های توربو مولکولی از فن‌های پر سرعت استفاده می‌کنند.

«نکته‌ای که نیاز است به خاطر داشته باشید، این است که اگر مستقیما از فشار اتمسفر خارج شوید، این دو نوع پمپ در حالت ایستا و مجزا عمل می‌کنند.»

پیشنهاد: بلوئر ارزن ، از آن دست برندهایی است که مورد استقبال مشتریان قرار گرفته و آن‌ها ترجیح می‌دهند از میان چندین برند مختلف موجود در بازار، خرید خود را از این برند انجام دهند. پارس وکیوم به عنوان نماینده aerzen در ایران، اورجینال‌ترین محصولات این برند را در اختیار شما قرار می‌دهند.

3. آشنایی با پمپ‌های ورودی

پمپ‌های ورودی سیستم، فعالیت‌های خود را با استفاده از واکنش‌های شیمیایی پیش می‌برند؛ زیرا عموما در داخل فضا یا ظرف قرار می‌گیرند تا تخلیه شوند و در نتیجه عملکرد بهتری دارند. لازم به ذکر است که مولکول‌های موجود در هوا، نوار نازکی ایجاد می‌کنند که توسط پمپ‌های بستر از بین می‌روند؛ زیرا آن‌ها به صورت شیمیایی نسبت به سطوح داخلی پمپ واکنش نشان می‌دهند.

در این نوع از پمپ آب مکشی، از هوای سرد برای افزایش چگالی گازها به حالت جامد یا جذب شده استفاده می‌شود. برای ایجاد محفظه‌های مکش فوق العاده بالا نیز از پمپ‌های شناور در کنار پمپ‌های مکش با جابجایی مثبت و پمپ‌های مکش با انتقال نیرو استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که تمامی این دسته‌بندی‌هایی که تا به اینجا از آن‌ها یاد کردیم، خود به دسته‌بندی‌های دیگری نیز تقسیم می‌شوند. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پمپ‌های فرایند شیمیایی
 • دمنده‌های لوب‌های دوقلو
 • پمپ‌های مکش زوج نزدیک
 • پمپ‌های مکش حلقه مایع
 • پمپ‌های مکش تک مخروط
 • پمپ‌های مکش دو مرحله‌ای

برای آشنایی با تمامی این دسته‌بندی‌ها می‌توانید از مطالبی که در وبلاگ پارس وکیوم منتشر شده‌اند، استفاده کنید و یا در واتساپ به شماره 09226431108 پیام دهید تا کارشناسان ما به شما کمک کنند خرید هوشمندانه و متناسب با نیازهای کسب‌وکارتان داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: پمپ هیدرولیک از آن دست محصولاتی است که مورد استقبال صنایع قرار می‌گیرد به همین دلیل، اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با این محصول، حتما مقاله پمپ هیدرولیک چیست را مطالعه کنید.

انواع پمپ

انواع پمپ مکش

همان‌طور که گفته شد پمپ‌های مکش همانند کمپرسورهای هوا و سایر تجهیزات می‌توانند بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی تقسیم‌بندی شوند و کاربردهای مختلفی داشته باشند. این دستگاه‌ها از نظر نحوه عملکرد می‌توانند شامل انواع پمپ‌های جابجایی مثبت، پمپ‌های ورودی سیستم و پمپ‌های مکنده با انتقال نیرو باشند. هرکدام از این نوع پمپ‌ها به شیوه متفاوتی عمل می‌کنند و می‌توانند در صنایع مختلفی استفاده شوند.

پیشنهاد: برای آشنایی با انواع کمپرسور جابجایی مثبت می‌توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

از نظر نحوه طراحی نیز این پمپ‌ها می‌توانند انواع مختلفی همچون پمپ‌های شلنگ، پمپ‌های غلتکی پمپ‌های حلزونی، پمپ‌های چرخشی، پمپ‌های چرخشی لوب، پمپ‌های دارای دیافراگم، پمپ‌های تغذیه شونده با هوا، پمپ‌های بوش‌دار انعطاف‌پذیر، پمپ‌های پروانه‌ای انعطاف‌پذیر و پمپ‌های حفره‌ای (پمپ‌های چرخشی پیچی) داشته باشند.

پمپ مکنده سانتریفیوژال

این نوع پمپ در حقیقت بر اساس ایجاد نیروی گریز از مرکز عمل می‌کند و از آنجایی که قیمت مناسبی داشته و بسیار مقرون‌به‌صرفه است بیشتر در تولید جاروبرقی‌های خانگی و صنعتی به کار گرفته می‌شود هرچند که کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی متعدد دیگری نیز دارد.

پمپ مکنده ساید چنل

این نوع از پمپ‌های مکش نیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پره‌های آن هوا ورودی را از طریق کانال ورودی به کانال خروجی هدایت می‌کنند. در اصل چرخش هوا و انتقال آن به کانال خروجی می‌تواند باعث ایجاد مکش در این پمپ‌ها شود و میزان خلأ ایجاد شده نیز به میزان هوای برگشتی بستگی خواهد داشت. هرچقدر هوا در اثر تماس پره با لبه بیشتر از کانال خروجی خارج شود، قدرت مکش بالاتری ایجاد خواهد شد.

مطلب مرتبط: برای آشنایی با انواع بلوئر ساید چنل، محصولات تولیدی آن در پارس وکیوم و توضیحات مربوط به آن را  مربوط در صفحه مربوطه مطالعه کنید.

پمپ مکنده لوب

در این نوع از پمپ‌های مکنده دو لوب وجود دارد که مماس برهم بوده و در خلاف جهت هم می‌چرخند. با چرخش خلاف جهت لوب‌ها، هوای ورودی به دام افتاده و به قسمت بیرونی پمپ حرکت می‌کند. این نوع از پمپ‌های مکنده قدرت بسیار زیادی دارند و سرعت مکش بالایی خواهند داشت. البته پمپ‌های لوپ 3 پره‌ای هم وجود دارند که سرعت و قدرت بالاتری نسبت به پمپ‌های دو پره‌ای دارند. پمپ لوب طول عمر بالایی داشته و میزان سروصدای بسیار کمی دارند. 

پمپ مکنده بلید

پمپ‌های مکش بلید نیز از دو دیسک پروانه‌ای غیر هم‌مرکز تشکیل شده‌اند به‌گونه‌ای که دیسک کوچک‌تر دارای پره بوده و داخل دیسک ثابت به حرکت در می‌آید. با حرکت دیسک کوچک پره‌ها باز شده و با محفظه استوانه‌ای بیرونی خود تماس پیدا خواهند کرد. در این نوع پمپ‌های مکنده به علت چسبیدن پره‌ها و زندانی شدن هوا داخل پره‌ها عمل مکش انجام خواهد شد.

پمپ ونتوری

در ساختار پمپ مکش ونتوری یک کانال برای عبور هوا تعبیه شده است که در مسیر خود دارای یک انشعاب خواهد بود. هوای فشرده از داخل کانال ونتوری عبور کرده و از طرف دیگر خارج می‌شود و به این ترتیب در انشعاب مورد نظر خلأ ایجاد می‌گردد. در این پمپ هوا از داخل مخزن به بیرون مکش می‌شود. این نوع از پمپ‌های مکش به موتور نیاز ندارند به همین دلیل برای به کارگیری در دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی ضد انفجار که در آن‌ها امکان استفاده از موتور الکتریکی وجود ندارد انتخاب مناسبی هستند.

انواع پمپ مکنده

دسته بندی کلی انواع پمپ مکش چیست ؟

 1. پمپ‌های شلنگ: دارای ظرفیت و فشار بالا؛ با استفاده از فن آوری پمپ پریستالتیک و در طرح‌های خشک و با روان کاری موجود هستند.
 2. پمپ‌های غلتکی: غلطک‌های چرخاننده با ایجاد خلا، باعث حرکت مایع به سمت درگاه خروجی می‌شوند. مایع بدون تماس فلز به فلز، فقط با غلطک یا محفظه پمپ تماس پیدا می‌کند.
 3. پمپ‌های حلزونی: مایع یا گازها را از طریق حفره ایجاد شده متقابل و حرکت دادن در یک مسیر حرکت می‌دهد و از پمپ خارج می‌کند.
 4. پمپ‌های چرخشی: مانند پمپ‌های پروانه‌ای انعطاف پذیر، به جز پروانه سفت و سخت ساخته شده از کربن / گرافیت، این پمپ‌ها پمپاژ فشار قوی را ارائه می‌دهند.
 5. پمپ‌های چرخشی لوب: برای برنامه‌های CIP / SIP که در آن یک ماشین تمیز نیاز به نگهداری دارد، استفاده می‌شوند. این پمپ برای استفاده در فشارهای بالا مناسب‌تر است.
 6. پمپ‌های دارای دیافراگم: یک یا دو دیافراگم انعطاف‌پذیر را به طور متناوب باز و بسته می‌کند تا مایع به آرامی جابجا شود. شیرهای یک جهته، جریان سیال را کنترل می‌کنند.
 7. پمپ‌های تغذیه شونده با هوا: بدون اجزای الکتریکی تولید گرما، عملکرد ایمنی ضد انفجار را در مناطق خطرناک ایجاد می‌کنند. این پمپ‌ها به یک منبع هوای فشرده در ورودی نیاز دارند و در مدل‌های با دیافراگم و بدون دیافراگم در دسترس هستند.
 8. پمپ‌های بوش‌دار انعطاف پذیر: به آرامی مایع بین سطح خارجی یک بوش انعطاف پذیر و سطح داخلی یک بدنه چرخان فشار داده شده و خارج می‌شود. این پمپ‌ها می‌توانند تعدادی از مواد نرم را هم پمپ کنند.
 9. پمپ‌های پروانه‌ای انعطاف پذیر: یک پروانه، مایع را در بین پره‌ها به دام می‌اندازد و آن را درون محفظه پمپ جارو می‌کند. برای برنامه‌های انتقال عمومی، این پمپ‌های کم هزینه انتخاب مناسبی هستند.
 10. پمپ‌های حفره‌ای (پمپ‌های چرخشی پیچی): مایعات با گرانروی بالا (حداکثر 20،000 سی پی) و مایعات با ذرات را از طریق حفره بین روتور سبک پیچ و استاتور پمپاژ می‌کند.

سخن پایانی

همانطور که توضیح دادیم پمپ مکنده دستگاهی با عملکرد شبیه به پمپ وکیوم است که با ایجاد فشار منفی، باعث ایجاد مکش می‌شود. در این دستگاه، هوا، گاز و یا سیال از دریچه ورودی وارد پمپ شده و در نهایت از دریچه‌ای دیگر خارج می‌شود. علاوه بر توضیحاتی که در مورد پمپ مکش آب ارائه دادیم، تلاش کردیم تا شما را با کاربردهای هر کدام از انواع این دستگاه‌ها آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید بوده و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ داده باشند. چنانچه با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن‌ها بیشتر بدانید، با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممن، پاسخگوی ما باشیم.

2 پاسخ

 1. سلام طبقه ششم هستیم و کلا آب بالا نمی آید و تا طبقه سوم می آید. آیا پمپ خود مکش در طبقه خودمون نصب کنیم قابلیت مکش آب رو داره؟ چون آب بالا نمیاد حتی به صورت کم فشار

  1. با سلام واحترام
   خیر دوست عزیز چراکه در صورت نصب پمپ در داخل واحد، فشار آب کل ساختمان تحت تاثیر قرار میگیرد و کاهش پیدا میکند، بنابراین باز هم آب به واحد شما نخواهد رسید. تنها راه حل مشکل بشما نصب پمپ در پایین ساختمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *