بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

خنک کننده خلا چیست + آشنایی 0 تا 100 با خنک کننده های خلا

خنک کننده خلا چیست ؟ چه کاربردهایی داشته و استفاده از آن چه کمکی به شما می‌کند؟ در دنیای امروزی، تمامی فعالیت‌های صنعتی بزرگ به خنک سازی با ﺧﻼ نیاز دارند. متاسفانه برخلاف اهمیت بالایی که این دستگاه‌ها دارند، در وب فارسی مطالب مهمی در مورد خنک کننده خلاء وجود ندارد. به همین دلیل، ما بر خود واجب دانستیم تا در این مقاله به طور کامل تمامی موارد مربوط به این دستگاه‌ها را بررسی کرده و تمامی ابهامات و سوالات را برطرف کنیم؛ با ما باشید.
اگر شما هم به دنبال یک پمپ خلا از یک ارائه دهنده مطمئن هستید تا بدون نیاز به نگرانی بابت اصالت آن، از آن برای رفع نیازها استفاده کنید، شرکت پارس وکیوم می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. همچنین در صورت بروز هرگونه سوال در مورد محصولات، می‌توانید با شماره 66801373-021 تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصان ما با راهنمایی‌های خود کمک کنند که خرید خوبی را تجربه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

خنک کننده خلا چیست ؟

خنک کننده خلاء از جمله تجهیزات کاربردی و پراستفاده‌ای است که عموما برای سرمادهی و ایجاد خلأ در انبارهای مواد غذایی، سبزیجات، گل و گیاه و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که فن آوري خنك سازي با خلاء از سال 1948 تاکنون مورد استفاده قرار گرفته و مزیت‌های متعددی مانند افزایش زمان نگهداری محصولات، کاهش مصرف انرژی، کاهش رشد میکروب‌ها و… را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

دلیل اهمیت استفاده از فن آوري خنك سازي با خلاء

تصور کنید که شما انباری از میوه‌های مختلف دارید که محصولات خود را در آن قرار داده‌اید تا در زمان مناسب به فروش برسانید. برای اینکه حجم بالای میوه‌های شما پلاسیده و خراب نشوند، چه کار می‌کنید؟ یکی از بهترین کارهایی که در موقعیت‌های اینچنینی به شما کمک می‌کند، استفاده از سیستم خنک کننده خلا است. این سیستم کمک می‌کند که آب در اثر خلأ به وجود آمده، به سرعت تبخیر شده و تمامی محصولات به صورت یکنواخت خنک شوند. این موضوع باعث می‌شود که محصولات شما دیرتر خراب شده و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

«این موضوع برای محصولات مشابهی مانند سبزیجات، مواد غذایی و… نیز کاربرد دارد. اگر بخواهیم صادقانه‌تر بیان کنیم، بدون فن آوري خنك سازي با خلاء امکان نگه‌داری از محصوات مختلف برای طولانی‌مدت وجود ندارد.»

پیشنهاد مطالعه: اگر قصد خرید پمپ وکیوم برای خانه خود را دارید، اما نمی‌دانید در زمان انتخاب باید چه مواردی را ملاک قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از محتوای مقاله انتخاب بهترین پمپ آبی خانگی استفاده کنید.

خنک کننده خلا

عملکرد خنک‌کننده خلا چیست ؟

در حقیقت اصول کار خنک کننده خلا شباهت بالایی به خشک کن خلأ دارد که در آن، آب به سرعت در اثر خلأ، بخار می‌شود. در اصل تفاوت اصلی این سیستم‌ها با هم این است که خشک کردن با استفاده از پمپ خلا باعث حذف آب می‌شود و این خنک‌کننده‌ها فقط برای از بین بردن گرما با تبخیر آب برای دستیابی به دمای پایین استفاده می‌شوند. آب در فشار عادی می‌تواند در دمای 100 درجه سانتی گراد تبخیر شود در حالی که برای این نوع از تبخیر به 2256 کیلوگرم بر کیلو ژول گرما نیاز است. وقتی که فشار کم شود، آب می‌تواند حتی در دمای صفر درجه نیز به جوش آمده و تبخیر شود. در این حالت فقط به 2500 کیلوگرم بر کیلو ژول گرما نیاز خواهد شد.

«به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که در حالت کم فشار، تبخیر آب، گرمای بیشتری از جسم خارج کرده و اثر خنک‌کنندگی بیشتری خواهد داشت.»

در حالت عادی و در فشار جو، آب می‌تواند در دمای 100 درجه به جوش بیاید؛ اما در اصل دمای جوش آب نمی‌تواند ثبات باشد و با تغییرات فشار افزایش یا کاهش می‌یابد. با کاهش فشار، دمای جوش آب کم می‌شود و در جایی دیگر نیز نقطه‌جوش آن افزایش می‌یابد. در تعدادی از سیستم‌ها برای خارج کردن آب و رطوبت، فشار کاهش می‌یابد تا رطوبت به بخار تبدیل شده و خارج شود. در نتیجه با پایین آوردن دمای جوش آب به سادگی تبخیر می‌شود

«لارم به ذکر است که مولکول‌های بخار آب در مقایسه با مولکول‌های آب مایع انرژی بیشتری دارند و در زمان تبخیر باید گرمای نهان تبخیر را جذب کند و این کار باعث می‌شود که دمای موادی که این رطوبت از آنها خارج می‌شود کاهش بیابد.»

بر اساس این اصل، می‌توان اجسام مورد نظر را در یک محفظه خلأ بسته قرار داد که فشار منفی ویژه‌ای را تحمل کرده و به وسیله یک سیستم خلأ مناسب، می‌توان فشار داخلی آن‌ها را کاهش داد. با بالا رفت درجه خلأ در مخزن، دمای جوش آب کاهش پیدا می‌کند.

«کم شدن فشار، کمک می‌کند که عملیات تبخیر ساده‌تر انجام شده و زمانی که آب تبخیر شود، گرمای اجسام را جذب می‌کند. در نهایت نیز این موضوع باعث می‌شود که اجسام به سرعت خنک شوند.»

به یاد داشته باشید که تجهیزات اصلی سیستم خنک کننده خلا ، باید به درستی پیکربندی شوند. بعد از وارد شدن محصولات به داخل محفظه خلأ، پمپ اصلی سیستم، هوا را پمپاژ کرده که بلافاصله فشار در محفظه کاهش پیدا می‌کند. این کاهش فشار منجر به کاهش نقطه‌جوش آب خواهد شد. این فرآیند باعث می‌شود که آب موجود در محصول شروع به تبخیر کرده و دمای محصولات کاهش پیدا کنند.

پیشنهاد: از دیگر محصوات پارس وکیوم که عموما مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد، بلوئر است. اگر شما هم می‌خواهید این محصول را همراه با مشاوره فنی در زمان نصب و راه‌اندازی، دریافت کنید، می‌توانید به پارس وکیوم اعتماد کنید.

سیستم خنک کننده خلا

آشنایی با مزایا و معایب خنك كردن تحت خلاء

خنک سازی با ﺧﻼ همانند انواع سیستم‌های خنک‌کننده هوا، خنک‌کننده‌های آب و دیگر سیستم‌های خنک‌کننده مزایا و معایب خاص خود را دارند. از جمله مهم‌ترین مزایای این سیستم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  • ایمنی بالای این سیستم‌های خنک کننده
  • بالا بودن سرعت خنک‌کنندگی در این سیستم‌ها
  • مطمئن بودن این سیستم‌ها از نطر بهداشتی و در نتیجه عدم ایجاد خسارت بر محصولات
  • یکنواخت بودن خنک‌کنندگی این سیستم‌ها و در نتیجه تاثیرگذاری پایین بر ساختار محصولات

همانطور که پیشتر نیز اعلام کردیم خنک کننده های خلا در کنار تمامی مزیت‌هایی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، از ایرادات و معایبی نیز برخوردارند؛ البته این مشکلات، در برابر مزیت‌های متعددی که دارند به راحتی قابل چشم‌پوشی هستند. از مهم‌ترین معایب این سیستم می‌توان به مواردی همچون نیاز به سرمایه‌گذاری بالا و کاهش وزن محصول اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: از آنجایی که در بازار صنعتی امروز، برندهای مختلفی وجود دارند که محصولات مشابهی را ارائه می‌دهند، شما باید با معروف‌ترین برندهای پمپ باد موجود در بازار آشنایی داشته باشید تا در نهایت بتوانید سرمایه خود را در جای درستی هزینه کنید. برای آشنایی با این برندها، پیشنهاد می‌کنیم حتما از محتوای لینک مقابل استفاده کنید: آشنایی با معروف‌ترین برند پمپ باد .

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که خنک کننده خلا چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است. این دستگاه‌ها از جمله سیستم‌های مدرنی هستند که می‌توانند در صنعت مواد غذایی، فرآورده‌های گوشتی، سبزیجات و… مورد استفاده قرار بگیرند. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید بوده و به تمامی ابهامات شما پاسخ داده باشیم. چنانچه در مورد هر یک از مطالب گفته شده با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن‌ها بیشتر بدانید، با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، به آن‌ها پاسخ دهیم.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *