بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

بررسی کامل انواع قطعات بلوئر هوا

بلوئرهای هوا همانند پمپ‌های خلأ و کمپرسورهای هوا به‌عنوان یکی از تجهیزات کاربردی شناخته می‌شود که در صنایع و مشاغل مختلف و متعددی استفاده می‌شوند. در حقیقت بلوئر هوا می‌تواند نقطه مقابل پمپ‌های وکیوم باشد. امروزه انواع مختلفی از بلوئرها وجود دارند که هرکدام از آنها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند. در حقیقت بلوئرها بر اساس ظرفیت موتور، نوع طراحی تیغه‌ها، اندازه و کاربرد به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که شامل روتس بلوئرها، فن بلوئرها، ساید چنل و اسکرو بلوئرها هستند. بلوئرها همانند پمپ‌های وکیوم از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هرکدام وظایف خاص و ویژه‌ای دارند. در ادامه این مطلب  از پارس وکیوم به بررسی کامل انواع قطعات بلوئر هوا پرداخته خواهد شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بلوئر چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد بلوئرها دستگاه‌هایی هستند که دارای عملکرد مشابه عملکرد پمپ‌های وکیوم و کمپرسورها هستند. این ابزارها با استفاده از انرژی الکتریکی هوا به بیرون پرتاب می‌شود. بلوئرها برخلاف کمپرسورها دارای تجهیزات کمتری است و بدون روغن نیز می‌تواند کار بکند. بلوئرها از نظر مکانیسم عملکرد می‌توانند در دسته‌های مختلفی همچون احیاکننده و دوار، رفت‌وبرگشت، دینامیکی یا سانتریفیوژی و همچنین جابه‌جایی مثبت قرار بگیرند. در اصل بلوئرها قادر هستند هوا را از محیطی به محیط دیگر منتقل کنند. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بلوئرهای هوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه‌های سرویس و تعمیرات
  • توانایی کار با روغن و بدون روغن
  • کاهش آلودگی‌ها و انواع آلاینده‌ها
  • کاهش استهلاک قطعات جانبی
  • امکان استفاده از محیط‌های مختلف
  • ایجاد فشار خروجی یکدست و یکنواخت
  • کاهش دادن دامنه پالس جریان خروجی
  • افزایش عمر قطعات جانبی
  • سیستم‌های متنوع آب‌بندی و روان کاری

بلوئر هوا

انواع قطعات بلوئر هوا

همان‌طور که گفته شد بلوئر هوا در مقایسه با کمپرسور هوا و پمپ وکیوم دارای اجزا و قطعات کمتری است. بلوئرهای هوا دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آنها کاربردها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند و ممکن است که تعدادی از آنها دارای اجزا و قطعات مختلفی و متفاوتی باشند اما به‌صورت کلی اجزای بلوئر هوا به شرح زیر می‌باشد:

چرخ‌دنده‌های تایمینگ

از مهم‌ترین قطعات بلوئر هوا می‌توان به چرخ‌دنده‌های تایمینگ اشاره کرد که وظیفه اصلی آن هماهنگ کردن لوب‌ها و قرارگیری در محل مناسب است. این چرخنده‌ها اگر دچار خوردگی یا آسیب و ایرادی شوند باعث ناهماهنگی بلوئر و نارسایی آن می‌شود. بازدیدهای دوره‌ای و تعویض به‌موقع روغن می‌تواند تأثیر زیادی در طول عمر این چرخنده‌ها داشته باشد.

اورینگ‌ها

یکی دیگر از قطعات اصلی و مهم در بلوئرهای هوا اورینگ‌ها هستند که در کنار گسکت‌ها و اورینگ‌ها نقش آب‌بندی را به عهده دارند. به‌صورت کلی از اورینگ‌ها به‌عنوان واسطه و نشت بند بین پوسته اصلی بلوئر و درب گیربکس و سایر متعلقات چرخ‌دنده‌های تایمینگ استفاده می‌شود.

شفت‌ها

شفت‌ها از دیگر قطعات اصلی و حیاتی بلوئرها هستند که وظیفه آنها تراز بندی و انتقال قدرت انرژی دوار و مکانیکی ورودی از فولی به ساختار بلوئر هوا است. چنانچه شفت‌های بلوئر دچار مشکل، خراشیدگی، کج شدگی، ترک‌خوردگی و … شود ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد بلوئر شود و سلامت کلی دستگاه را به خطر بیندازد. لازم است که شفت بلوئر به‌صورت مستمر و همیشه بازدید شود تا سلامت آن حفظ شود.

پروانه‌های بلوئر

پروانه‌ها یا لوب‌ها از دیگر قطعات بلوئر است که پیرامون محور شفت چرخش می‌کند و وظیفه اصلی آن جابجایی و انتقال سیال است. در حقیقت لوب‌ها یا پروانه‌ها از مهم‌ترین قطعات بلوئرها است و می‌توانند نقش بسیار ویژه‌ای در عملکرد آنها داشته باشد و می‌تواند به ایجاد فشار و دبی مناسب کمک زیادی بکند. یکی از مهم‌ترین ایرادات و معایبی که در بلوئرهای هوا وجود دارد سایش لوب‌ها و پوسته داخلی و یا سایش بخش خارجی لوب با پوسته جانبی می‌باشد که در نهایت ممکن است باعث افزایش دمای بلوئرها، کاهش راندمان و عملکرد بلوئرها و ایجاد سروصدا در بلوئرها می‌شود.

اجزای بلوئر

پوسته بلوئر

یکی از قطعات بلوئر هوا پوسته آن است که در اصل وظیفه محافظت و نگهداری از سایر قطعات دستگاه را بر عهده دارد. در حقیقت پوسته می‌تواند نقش بسیار ویژه‌ای در میزان راندمان و عملکرد بلوئرهای هوا داشته باشد. هرچقدر که طراحی و ساخت پوسته بهتر و باکیفیت‌تر باشد می‌تواند میزان هوادهی دستگاه را افزایش دهد و راندمان آن را بهبود بدهد. زمانی که پوسته بلوئر از بخش داخلی دچار آسیب و خراش شود باعث عدم انطباق درست سطح خارجی لوب‌ها با سطح داخلی پوسته می‌شود و این امر در نهایت موجب فرار سیال از پوسته و لوب می‌شود که باعث کاهش راندمان بلوئر می‌شود.

پیشنهاد: پارس وکیوم نماینده بلوئر روبوسکی می‌باشد، شما می‎‌توانید برای خرید بهترین و باکیفیت‌ترین انواع بلوئر با کارشناسان ما در پارس وکیوم با شماره 02166801373 در تماس باشید.

فیلتر هوا

فیلتر هوا نیز از دیگر قطعات بلوئر هوا است که وظیفه بسیار تأثیرگذاری داشته و از ورود گردوغبار و ذرات معلق به داخل بلوئر جلوگیری می‌کند. چنانچه گردوغبار و مواد خارجی وارد بلوئر شوند ممکن است باعث خراشیدگی پوسته داخلی و سطح خارجی لوب‌ها شود و در نهایت عملکرد و راندمان بلوئر تحت تأثیر منفی قرار بگیرد به همین دلیل فیلتر نقش ویژه‌ای در سلامت کلی دستگاه دارد.

بلبرینگ‌ها

بلبرینگ‌ها به اجزایی در بلوئرها گفته می‌شوند که وظیفه آنها ثابت نگه‌داشتن و همچنین کمک به روان کار کردن شفت‌های لوب است. چنانچه بلبرینگ‌های بلوئر دچار مشکل و ایراد شود راندمان دستگاه به‌شدت کاهش پیدا کرده و باعث ایجاد سروصدای زیادی می‌شود. به‌صورت کلی هرگونه آسیب به بلبرینگ‌ها مانند کج شدگی، شکستگی و … می‌تواند عملکرد بلوئر را تحت تأثیر قرار بدهد.

  • در کنار این قطعات می‌توان به قطعات دیگری همچون روتورها، سیل کننده‌ها، سیلندر، سر سیلندر و … در بلوئر اشاره کرد که هرکدام از آنها دارای وظایف مختلفی در بلوئر هستند.

مهم‌ترین کاربردهای بلوئرها

همان‌طور که گفته شد امروزه می‌توان در صنایع و مشاغل مختلفی از بلوئرها استفاده‌های متعددی داشت. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه‌ها می‌توان به مواردی همچون استفاده در ماشین‌های سم‌پاشی، صنعت پتروشیمی، تصفیه‌خانه‌های صنعتی و خانگی، استفاده در خشک‌کن‌ها، استفاده در سیلوها، استفاده در صنایع فولاد، کاغذسازی، سیمان، شیشه‌سازی، غذا و دارو، ماشین‌آلات نقاشی، جمع‌آوری گردوغبار، کاربرد بلوئر هوا در پرورش آبزیان و … اشاره کرد.

پیشنهاد: ما یک مقاله در مورد کاربرد انواع بلوئر نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

سخن نهایی

بلوئرها در حقیقت ابزارهایی هستند که با استفاده از انرژی الکتریکی هوا به بیرون پرتاب می‌کنند و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هرکدام از آنها کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارند. قطعات بلوئر هوا می‌تواند با توجه به نوع آن متفاوت باشد اما به‌صورت کلی قطعاتی مانند شفت‌ها، لوب‌ها، اورینگ ها، بلبرینگ‌ها و … از مهم‌ترین قطعات آنها هستند و هرکدام از آنها دارای کاربردهای مختلفی هستند و می‌توانند در عملکرد بلوئر تأثیر مستقیمی داشته باشند.