بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

بهترین کمپرسور هوا برای نقاشی

کمپرسور هوا از جمله ابزارهای کاربردی است که امروزه در صنایع و مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه شرکت ها و برندهای متعددی در سراسر دنیا در زمینه تولید انواع کمپرسورهای باد فعالیت می کنند و محصولاتی با ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی به بازار عرضه می کنند. بر خلاف گذشته که نقاشان از ابزارهای سنتی مانند غلتک، فرچه و … استفاده می کردند امروزه از ابزارهای پنوماتیک برای بالا بردن کیفیت کار خود و همچنین افزایش سرعت کار استفاده می کنند. انرژی مورد نیاز برای ابزارهای پنوماتیک نیز توسط کمپرسورهای هوا تامین می شود. برای انتخاب و خرید بهترین کمپرسور هوا برای نقاشی لازم است که به فاکتورها و عوامل مختلفی توجه شود که در ادامه مطلب به بررسی کامل آنها پرداخته خواهد شد.

انواع کمپرسورهای هوا

کمپرسورها در حقیقت به وسایلی گفته می شوند که با استفاده از انرژی الکتریکی، هوا را به داخل پمپ کشیده و سپس آن را فشرده کنند و در نهایت وارد کندانسور کنند. به صورت کلی کمپرسورهای هوا به چند دسته تقسیم می شوند که رایج ترین آنها شامل کمپرسور باد روتاری، کمپرسور باد تک مرحله ای، کمپرسور باد پیستونی، کمپرسور باد دو مرحله ای، کمپرسور هوای روغنی، کمپرسور باد فندکی، کمپرسورهای هوای سایلنت، کمپرسورهای هوا بدون روغن، کمپرسور باد پنکیکی، کمپرسور اسکرو، کمپرسور باد فشار قوی و کمپرسور باد استوانه ای اشاره کرد. هر کدام از این کمپرسورها دارای ویژگی ها، قابلیت ها و کاربردهای متعددی هستند.

انتخاب بهترین کمپرسور هوا برای نقاشی

همانطور که گفته شد هر کدام از مشاغل و صنایع مختلف می توانند با توجه به نوع نیاز، میزان استفاده، حجم کار و … از کمپرسورهای مختلفی برای ابزارهای پنوماتیک خود استفاده می کنند. برخلاف گذشته که نقاشان از فرچه و غلتک برای رنگ آمیزی استفاده می کردند امروزه از اسلحه های اسپری کننده (اسپری گان) استفاده می کنند. این ابزارها نیاز به حجم و فشار مشخصی از هوای فشرده دارند. زمانی که میزان حجم و فشار هوا مناسب نباشد کیفیت رنگ آمیزی مطلوب نخواهد بود.

در خرید کمپرسور هوا برای نقاشی باید به نوع اسپری گان توجه شود. به صورت کلی دو نوع پیستوله رنگ یا اسپری گان در نقاشی مورد استفاده قرار می گیرند که شامل پیستوله با حجم پاشش بالا با فشار هوای کمتر (HVLP) و پیستوله با حجم پاشش پایین با فشار کمتر (LVLP) می باشند. هر کدام از این پیستوله ها به میزان مشخصی از هوای فشرده نیاز دارند و باید متناسب با این حجم از هوای مورد نیاز اقدام به خرید کمپرسور هوا کرد. مهم ترین فاکتورهای بهترین کمپرسور هوا برای نقاشی به شرح زیر هستند:

فشار کمپرسور (PSI)

یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب و خرید یک کمپرسور مناسب برای حرفه نقاشی میزان فشار آن است. هرکدام از انواع اسپری گان های مورد استفاده در نقاشی به میزان فشار مشخصی از هوا نیاز دارند و کمپرسور باید این فشار را برای آنها تامین کند. به عنوان مثال پیستوله های HVLP به فشار زیادی نیاز ندارند اما اگر فشار کمتر از حد مورد نیاز باشد کیفیت رنگ آمیزی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

قبل از خرید کمپرسور هوا لازم است که فرد ابتدا مقدار فشار مورد نیاز پیستوله ها را پیدا کند. معمولا اسپری گان های HVLP فشاری حدودا 25 PSI الی 30 PSI نیاز دارند. اسپری گان های قوی تر ممکن است به فشارهای بیشتری تا 40 PSI نیز احتیاج داشته باشد.

ما در یک مقاله به موضوع کمپرسور فشار قوی پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

دبی حجمی کمپرسور هوا (CFM)

می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین فاکتور در خرید کمپرسور برای نقاشی دبی حجمی آن است. دبی حجمی در حقیقت به معنی میزان هوای فشرده ای است که کمپرسور هوا در هر دقیقه و در فشار مشخصی تولید می کند. هر کدام از ابزارهای پنوماتیک مانند اسپری گان ها دبی حجمی مشخصی برای کار نیاز دارند و معمولا برای خرید کمپرسور باید دستگاهی خریداری شود که دبی حجمی (CFM) آن بالاتر از دبی حجمی مورد نیاز دستگاه اسپری گان باشد.

عوامل متعددی هستند که موجب افت فشار و کاهش حجم هوا در زمان انتقال هوای فشرده از کمپرسور به ابزارهای پنوماتیک می‌شوند بنابراین باید فشار و دبی حجمی کمپرسور باد به گونه ای انتخاب شود که حتی افت فشار و حجم نیز باعث برهم ریختن نظم نقاشی نشود و پوشش دهی آن دچار اختلال نشود.

هر کدام از اسپری گان ها مقدار دبی حجمی مختلفی نیاز دارند. به عنوان مثال کمپرسور هوایی با دبی حجمی 12 CFM بهترین گزینه برای پیستوله هایی هستند که دارای دبی حجمی 10 CFM می باشند. البته نقاشان حرفه ای ممکن است که با کمپرسورهایی با دبی حجمی بیشتر نیاز داشته باشند. به صورت کلی دبی حجمی کمپرسور هوا باید حداقل 20 درصد بیشتر از دبی حجی ابزارهای پنوماتیک باشد.

حجم مخزن کمپرسور باد

فاکتور مهم دیگری که در نقاشی اهمیت بالایی دارد میزان حجم مخزن آن است. حجم مخزن باید متناسب با حجم و فشار کاری انتخاب شود. هر چقدر که اندازه دستگاه بزرگ تر باشد می تواند میزان باد بیشتری تولید کند و نیاز به کار کردن مجدد دستگاه را کاهش می دهد. چنانچه نقاشان برای مدت طولانی از اسپری گان استفاده می کنند بهتر است که دستگاه هایی با مخزن بزرگ خریداری کنند. مخزن بزرگ تر پمپ باد باعث می شود دستگاه فرصت کافی برای خنک کردن موتور داشته باشد و طول عمر آن افزایش پیدا می کند.

منبع تغذیه دستگاه

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورها در انتخاب و خرید بهترین کمپرسور هوا برای نقاشی توجه به منبع تغذیه دستگاه است. کمپرسورهای هوا امروزه از نظر منبع انرژی در دو دسته تولید می شوند که شامل کمپرسورهای دیزلی و کمپرسورهای الکتریکی هستند در کنار تمامی فاکتورهای گفته شده لازم است که به عوامل دیگری در خرید کمپرسور هوا برای نقاشی می توان به فاکتورهای دیگری همچون توان کمپرسور باد، فیلتر هوا، میزان صدا، قابل حمل بودن یا غیرقابل حمل بودن دستگاه و … توجه شود.

جمع بندی نهایی

نقاشی ساختمان و ماشین و … از جمله مشاغلی است که امروزه بیشترین استفاده را از کمپرسورهای هوا دارند. از آنجایی که ابزارهای پنوماتیک این شغل مانند پیستوله های رنگ دارای دبی حجمی خاص خود هستند لازم است که در خرید کمپرسور هوا برای نقاشی به فاکتورهای مختلفی همچون فشار دستگاه، دبی حجمی، حجم مخزن دستگاه و … توجه کنند.