بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

کمپرسور اسکرو و پیستونی چه تفاوتی دارد؟

کمپرسورهای هوا از جمله کاربردی ترین وسایل در صنعت های مختلف و مشاغل گوناگون هستند که در حقیقت به کمک انرژی الکتریکی، هوا را به داخل پمپ کشیده و بعد از فشرده سازی هوا آن را وارد کندانسور می کنند. این کمپرسورها انرژی مورد نیاز برای ابزارهای پنوماتیک را تامین می کنند و هر شغل و صنعتی متناسب با نوع کار، میزان استفاده حجم هوای مورد نیاز، انواع ابزارهای پنوماتیک و … باید از نوع خاصی از کمپرسورها استفاده کند. کمپرسورهای اسکرو که معمولا در صنایعی که نیازمند هوای فشرده بالایی هستند و پیستونی که در صنایع کوچک استفاده می شوند از جمله بهترین و پراستفاده ترین کمپرسورها هستند. در ادامه مطلب به بررسی تفاوت های کمپرسور اسکرو و پیستونی پرداخته می شود.

کمپرسور اسکرو چیست؟

در حقیقت کمپرسور هوا به دو دسته اصلی کمپرسورهای جابجایی مثبت و کمپرسورهای دینامیکی تقسیم می شوند. کمپرسور های جابه جایی مثبت نیز خود به دو دسته کمپرسورهای دوار و کمپرسورهای پیستونی تقسیم می شوند. کمپرسور اسکرو زیر مجموعه کمپرسورهای دوار است که استفاده های متعددی دارند و شیوه کار آن به نحوی است که هوا را از اطراف دستگاه وارد بخش هواساز می‌کند. این بخش دارای دو روتور مارپیچی بوده که همواره در حال چرخش هستند و زمانی که هوا وارد دستگاه شد به روتور‌های مارپیچی رسیده و حجمشان به شدت کاهش می یابد. با کاهش حجم هوا انرژی جنبشی مولکول های آن بالا رفته و فشرده می شود و بعد از مراحل مختلف وارد مخزن ذخیره هوا می شود.

در حقیقت کمپرسور هوا به دو دسته اصلی کمپرسورهای جابجایی مثبت و کمپرسورهای دینامیکی تقسیم می شوند. کمپرسور های جابه جایی مثبت نیز خود به دو دسته کمپرسورهای دوار و کمپرسورهای پیستونی تقسیم می شوند. کمپرسور اسکرو زیر مجموعه کمپرسورهای دوار است که استفاده های متعددی دارند و شیوه کار آن به نحوی است که هوا را از اطراف دستگاه وارد بخش هواساز می‌کند. این بخش دارای دو روتور مارپیچی بوده که همواره در حال چرخش هستند و زمانی که هوا وارد دستگاه شد به روتور‌های مارپیچی رسیده و حجمشان به شدت کاهش می یابد. با کاهش حجم هوا انرژی جنبشی مولکول های آن بالا رفته و فشرده می شود و بعد از مراحل مختلف وارد مخزن ذخیره هوا می شود.

کمپرسور پیستونی چیست؟

کمپرسورهای پیستونی نیز زیر مجموعه کمپرسورهای جابجایی مثبت هستند و به آنها کمپرسور رفت و برگشتی نیز گفته می شود. این کمپرسور هوا را به وسیله یک پیستون و سیلندر محور میل لنگ فشرده می‌کند. نحوه عملکرد این کمپرسور به این شکل است که ابتدا پیستون به سمت پایین حرکت کرده و در اثر حرکت پیستون، خلاء ایجاد می‌شود. خلاء ایجاد شده باعث می شود که هوای خارج با فشار اتمسفر سوپاپ ورودی را باز کند و بخش بالای پیستون پر شود.

بیشتر بخوانید : ” پمپ پیستونی شعاعی چیست

کاربردهای کمپرسور اسکرو و پیستونی

با توجه به مکانیسم تولید هوای فشرده و نوع عملکرد، هرکدام از انواع کمپرسورهای اسکرو و پیستونی می توانند کاربردهای متعددی داشته باشند و در صنایع و مشاغل مختلفی به کار بروند. از مهم ترین کاربردها و مصارف کمپرسور اسکرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در صنایع تولیدی همچون خودروسازی، لوازم خانگی و …
 • استفاده در صنایع شیمیایی و پتروشیمی و همچنین صنعت معدن
 • استفاده از صنایع غذایی، دارویی و پزشکی
 • استفاده در صنعت حمل و نقل، صنایع دریایی و همچنین صنایع ریلی
 • استفاده در صنعت گاز و …

همچنین کمپرسورهای پیستونی کاربردهای متعددی دارند که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می باشند:

 • استفاده از انواع کارگاه های کوچک مانند کارگاه چوب بری و نجاری
 • استفاده برای نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان و ماشین و …
 • استفاده در کارهای ساخت و ساز و ساختمانی
 • استفاده در تعمیرگاه های خودرو و گاراژها و …

مقایسه کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی

همانطور که گفته شد هر دو نوع کمپرسور اسکرو و پیستونی جز کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت هستند و هر کدام دارای قابلیت، ویژگی ها و کاربردهای متعددی هستند و همین باعث می شود که انتخاب آنها برای کاربران و اپراتورهای دستگاه های مختلف پنوماتیک چالش برانگیز باشد. مهم ترین مزیت ها و برترین های کمپرسور اسکرو در مقایسه با کمپرسور پیستونی به شرح زیر می باشند:

 • کمپرسورهای اسکرو حدودا 25 تا 30 درصد مصرف انرژی کمتری در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی دارند.
 • تکان خوردن و ویبره بدنه کمپرسور اسکرو به دلیل مکانیسم رفت و برگشت آن کمتر از کمپرسور پیستونی است و صدای کمتری نیز تولید می کند.
 • از آنجایی که کمپرسور اسکرو نیاز به روغن کاری مستمر دارد میزان اصطکاک آن نسبت به کمپرسورهای پیستونی کمتر است و همین باعث می شود که طول عمر این دستگاه ها بیشتر باشد.
 • کمپرسورهای اسکرو می توانند انتخاب بهتری برای بخش های صنعتی باشد که نیاز به حجم بالای 2000 لیتر دارند چرا که هزینه های نگهداری و تعمیر کمتری دارند.
 • تولید مخزن کمپرسورهای اسکرو هزینه کمتری دارد.

ما در یک مقاله به موضوع تفاوت پمپ با کمپرسور پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

مزایای کمپرسورهای پیستونی

انواع کمپرسورهای پیستونی نیز مزیت های خاص خود را دارند که باعث می شود استفاده از آنها در صنایع و مشاغل مختلف به صرفه تر و کاربردی تر از کمپرسورهای اسکرو باشد. از مهم ترین مزیت های این کمپرسورها می توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • کمپرسورهای پیستونی از قیمت های بسیار مناسبی برخوردار هستند. البته انتخاب و خرید کمپرسور باید بر اساس نوع نیاز و حجم کار صورت بگیرد.
 • صنایع و مشاغلی که به حجم هوای کمتری از 2000 لیتر نیاز دارند می توانند از این نوع کمپرسورها استفاده کنند. چرا که هزینه های نگهداری این نوع کمپرسورها کمتر است.
 • کمپرسورهای پیستونی یک مزیت دیگر نسبت به کمپرسور اسکرو دارد و آن قابلیت چند پیستونه بودن آنها است. این دستگاه می تواند از هر سیلندر به صورت جداگانه برای فشرده سازی گازها استفاده می کند.
 • کمپرسورهای پیستونی می توانند در صنایع و مشاغل کوچک تر کاربردی تر باشند.

به صورت کلی کمپرسورهای اسکرو و پیستونی تفاوت های مختلفی با هم دارند و هر کدام از آنها می توانند برای مشاغل مختلفی استفاده شوند. از مهم ترین تمایز های این دو نوع کمپرسور می توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • در کمپرسورهای پیستونی فشار بین 7 تا 10 بوده در حالی که در کمپرسورهای اسکرو 7 تا 13 بار خواهد بود.
 • سیستم های خنک کننده در کمپرسورهای پیستونی از نوع هوا و در کمپرسورهای اسکرو با رادیاتور قوی خواهد بود.
 • کمپرسورهای اسکرو در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی قیمت ها بالاتری داشته و گران تر هستند.

جمع بندی نهایی

امروزه انواع مختلفی از کمپرسورها با ویژگی ها و قابلیت های منحصر وجود دارند که هر کدام می توانند برای صنایع و مشاغل مختلف مناسب باشند. کمپرسورهای اسکرو و پیستونی از رایج ترین کمپرسورهای جابه جایی مثبت هستند که در صنایع بزرگ و کوچک استفاده می شوند و هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. برای انتخاب بهترین کمپرسور هوا لازم است که اپراتورها به فاکتورهای مختلفی همچون فشار PSI، دبی حجمی CFM، حجم مخزن و … توجه شود و متناسب با نوع ابزارهای پنوماتیک مورد استفاده قرار بگیرند.