بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

پمپ پکیج

پکیج‌ها به عنوان یکی از تجهیزات مدرن و پیشرفته جایگزین سیستم‌های قدیمی گرمایشی مانند موتورخانه‌ها شده‌اند و آب گرم مورد نیاز را به خوبی تأمین می‌کنند. پکیج‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند همزمان آب سرد و گرم را تأمین کنند. این تجهیزات از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که پمپ‌ها از مهم‌ترین آن‌هاست. در حقیقت زمانی که رادیاتور پکیج آب را گرم می‌کند باید این آب توسط یک دستگاه به جریان در بیاید و از افت فشار آن جلوگیری کند و این کار توسط پمپ پکیج انجام خواهد شد. در ادامه این مطلب از پارس وکیوم به معرفی و بررسی کامل پمپ پکیج، وظایف آن، نحوه عملکرد و انواع آن پرداخته خواهد شد.

انواع پمپ پکیج

پمپ پکیج چیست؟

زمانی که آب توسط پکیج گرم می‌شود و در لوله‌ها، رادیاتورها و … به جریان در می‌آید با افت دما مواجه شده و سرد می‌شود و لازم است که دوباره وارد مخزن دستگاه شده و گرم شود تا این چرخه به درستی عمل کند. پمپ پکیج در اصل قطعه‌ای است که وظیفه این کار را بر عهده داشته و آب گرم را در رادیاتورها به حرکت در می‌آورد و همچنین از کاهش فشار آب در مدار گرمایش رادیاتورها جلوگیری می‌کند. در اصل زمانی که فشار آب گرم کم باشد پمپ پکیج با بالا بردن فشار باعث می‌شود که گردش آب به صورت یکنواخت صورت گرفته و فضا سرد نشود. پمپ پکیج می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل مواردی همچون قابلیت تغییر دور موتور نسبت به فشار مورد نیاز سیستم، کاهش مصرف برق، عدم ایجاد آلودگی صوتی و … هستند.

انواع پمپ پکیج

پمپ‌های پکیج همانند پمپ وکیوم می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی شوند و انواع مختلفی داشته باشند. این پمپ‌ها می‌توانند از نظر جنس مواد سازنده شامل دو مدل پمپ سیرکولاتور بدنه چدن و بدنه استیل باشند اما به صورت کلی به دو دسته اصلی شامل پمپ‌های سیرکولاتور آب و پمپ‌های گراندفوس تقسیم می‌شوند.

 • پمپ سیرکولاتور از انواع پمپ‌های سانتریفیوژی است که می‌تواند به صورت خطی یا مکش از ته باشد. پمپ‌های خطی می‌توانند تک و یا جفت و یا تک دور یا چند دور بر روی مدار نصب شوند و پمپ‌های مکش از ته بر روی شاسی نصب می‌شوند چون مدار توان تحمل وزن پمپ و الکتروپمپ را در ظرفیت‌های بالا ندارند.
 • پمپ‌های گراندفوس نیز از مواد مختلفی همچون چدن، استیل و آلیاژها ساخته شده و انواع مختلفی همچون پمپ‌های خانگی و صنعتی، پمپ سیستم سرمایش و پمپ تهویه مطبوع، پمپ آب گراندفوس فشارقوی و پمپ تقویت فشار، پمپ آب گراندفوس سیستم گرمایش و پمپ آبگرم مصرفی و پمپ گراندفوس آب‌های زیرزمینی و آب‌رسانی دارند.

مشاهده کنید: برای آشنایی با انواع پمپ می‌توانید مقاله‌ای که در پارس وکیوم تحت این عنوان آماده کرده‌ایم را مطالعه کنید.

انواع قطعات پمپ پکیج

اگرچه پمپ پکیج یکی از متعلقات پکیج است اما خود می‌تواند از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده باشد و هر کدام از قطعات آن از وظایف مختلفی برخوردارند.

 • کیسینگ یا پوسته پمپ که بیرونی‌ترین بخش آن بوده و وظیفه محافظت از قطعات داخلی را بر عهده دارد.
 • یاتاقان که وظیفه آن چرخش ایمپلر است.
 • روتور که بخش پره‌ای شکل پمپ پکیج است و وظیفه آن به گردش در آوردن آب خواهد بود.
 • استاتور یا سیم پیچ که برای ایجاد میدان مغناطیسی در داخل پمپ تعبیه شده است.
 • هوزینگ که یک قطعه پلاستیکی است و در بخش پشتی پمپ قرار می‌گیرد.
 • توربین یا پروانه که برای انتقال قدرت پمپ به آب درون لوله‌ها استفاده می‌شود.
 • جعبه تقسیم برق که وظیفه به کار انداختن پمپ را دارد.
 • کلید تغییر سرعت پمپ که برای کاهش مصرف انرژی و کنترل میزان دبی به کار می‌رود و از 3 وضعیت برخوردار است.
 • پیچ تنظیم سرویس کار یا پیچ بازدید که برای گریپاژ، هواگیری و تشخیص سلامتی پمپ استفاده می‌شود.
 • خازن موتور که برای ذخیره انرژی برای راه‌اندازی الکتروموتور پمپ استفاده می‌شود.

مزایای پمپ پکیج

دلایل خراب شدن پمپ پکیج

پمپ پکیج همانند انواع تجهیزات دیگر می‌تواند یک عمر مفید داشته باشد و بعد از مدتی و به دلایل مختلفی دچار عیب، نقص و مشکل شود. از جمله مهم‌ترین دلایلی که این قطعه دچار نقص می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

انسداد مسیر برگشت پمپ

همانطور که گفته شد آب گرم در مسیر لوله‌های پکیج جریان دارد و بعد از آنکه دمای خود را از دست داد دوباره به پکیج برمی‌گردد و مجدداً گرم می‌شود. چنانچه در مسیر برگشت آب، در مبدل یا پکیج گرفتگی وجود داشته باشد آب به پکیج نمی‌رسد و در نتیجه شفت‌های پکیچ داغ می‌شوند و دمای دستگاه افزایش خواهد یافت و در نهایت با وارد شدن فشار زیاد به پمپ دچار مشکل می‌شود.

نبود فیلتر در مسیر آب ورودی از رادیاتورها به پکیج

ممکن است در داخل آبی که در رادیاتورها در جریان است مواد ناخالصی، ذرات و املاح وجود داشته باشد و اگر فیلتر مناسبی در مسیر برگشت آب به پکیج وجود نداشته باشد این مواد به مرور باعث خرابی قطعات پمپ پکیج می‌شوند.

وجود آلودگی در صافی برنجی

در تعدادی از پکیج‌ها یک صافی برنجی در مسیر بازگشت لوله‌ها به پمپ و پکیج قرار دارد که از ورود ذرات ریز و درشت جلوگیری می‌کند. چنانچه این صافی کثیف شود، پمپ ناچار است با فشار بیشتری کار کند و آب را به دستگاه برگرداند و این باعث بروز مشکل و نقص در آن می‌شود

مطلب مرتبط: از دیگر محصولات صنایع پارس واکیوم که مورد استقبال بسیاری از مشتریان ما قرار گرفته است، بلوئر هوا می‌باشد؛ اگر قصد خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات را دارید، با کارشناسان ما در پارس وکیوم از طریق راه‌های ارتباطی موجود در ارتباط باشید.

کار کردن پکیج بدون آب

در حقیقت پمپ پکیج برای به جریان انداخت آب استفاده می‌شود و چنانچه آب وجود نداشته باشد و دستگاه بدون آب کار کند دچار مشکل شده و احتمال سوختگی آن نیز بالا خواهد بود.

در کنار موارد گفته شده عوامل دیگری نیز می‌توانند در خراب شدن پکیج مؤثر باشند که مهم‌ترین آن‌ها شامل کیفیت پایین پمپ و قطعات آن، رسوب گرفتگی پمپ پکیج، عدم سرویس پکیج، عدم نصب صحیح پکیج و … هستند.

 • چنانچه پمپ پکیج به هر دلیل دچار مشکل و خرابی شود می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند که مهم‌ترین آن‌ها شامل مواردی همچون کاهش دمای پمپ و عدم عملکرد درست آن، عدم عملکرد پمپ به صورت کلی، کار کردن بی وقفه پمپ پکیج، نشتی آب از پمپ به دلیل نصب غیراصولی، ایجاد سرو صدای غیر عادی در پمپ، جرم گرفتگی پمپ پکیج، روشن نشدن پکیج و پمپ، کار کردن بی وقفه پکیج و … هستند.

دلایل خراب شدن پمپ پکیج

جمع‌بندی نهایی

پمپ پکیج یکی از قطعات پکیج است که وظیفه به جریان انداختن آب گرم در رادیاتورها و جلوگیری از افت فشار آب در مدار گرمایشی را بر عهده دارد. این دستگاه انواع مختلفی همچون پمپ سیرکولاتور و پمپ‌های گراندفوس دارد و می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد. مهم‌ترین قطعات پمپ پکیچ شامل کیسینگ، یاتاقان، روتور، استاتور، هوزینگ، توربین، جعبه تقسیم برق، کلید تغییر سرعت، پیچ تنظیم سرویس کار و خازن موتور هستند که هر کدام وظایف مشخصی دارند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *