بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

کمپرسور تروپیکال چیست؟ انواع، مزایا و کاربردها

کمپرسورها از جمله تجهیزاتی هستند که امروزه کاربردهای صنعتی، نیمه‌صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند و می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون نحوه کاربرد، نوع موتور، تعداد مراحل کار، نحوه روغن پاشی و … دسته‌بندی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای کمپرسورها استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع و کولرگازی‌ها است که متناسب با شرایط آب و هوایی می‌تواند شرایط و قابلیت‌های ویژه‌ای داشته باشد. کمپرسور تروپیکال از جمله کمپرسورهایی است که می‌تواند در همه شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار بگیرد و راندمان و عملکرد بالایی داشته باشد.

کمپرسور تروپیکال چیست؟

تروپیکال از نظر لغوی به معنای استوایی و حاره‌ای است و کمپرسورهای تروپیکال از جمله کمپرسورهایی هستند که از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در انواع سیستم‌های اینورتر، دوال کمپرسورها و … استفاده می‌شوند. این کمپرسورها می‌توانند در تمام شرایط آب و هوایی عملکرد مناسبی داشته باشند و میزان مصرف انرژی آن‌ها نیز بسیار کم است.

کمپرسور اسکرو تروپیکال

انواع کمپرسور تروپیکال

کمپرسورهای تروپیکال همانند کمپرسور هوا می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی شوند اما به صورت کلی شامل دو دسته اصلی هستند و هر کدام می‌توانند ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای متعددی داشته باشند.

کمپرسور روتاری تروپیکال

کمپرسور روتاری که با نام‌های دیگری همچون کمپرسور تیغه ای و چرخشی نیز شناخته می‌شود نوعی کمپرسور جابجایی مثبت است که عملکرد آن به این صورت می‌باشد که ابتدا گاز را به داخل محفظه مکش کرده و با استفاده از چرخش 360 درجه تیغه‌ها متراکم می‌کند و در نهایت به سمت دریچه خروجی هدایت می‌کند. این کمپرسور می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و بیشتر در مناطق گرم و حاره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که از نظر میزان مصرف انرژی، راندمان و بازدهی، طول عمر و … وضعیت مطلوبی دارد.

کمپرسور اسکرال تروپیکال

یکی دیگر از انواع کمپرسورهای تروپیکال، کمپرسور اسکرال است که از دو صفحه مارپیچی تشکیل شده است به گونه‌ای که یکی از این صفحه‌ها ثابت و دیگری متحرک خواهد بود و نحوه عملکرد آن نیز شباهت بالایی به کمپرسورهای روتاری دارد. زمانی که گاز مصرفی وارد کمپرسور گردد صفحه مارپیچی متحرک شروع به چرخش 360 درجه‌ای کرده و گاز میان دو صفحه گیر می‌کند و در نتیجه با ادامه حرکت دورانی متراکم خواهد شد و سپس به سمت دریچه خروجی هدایت می‌شود. این کمپرسور نیز می‌تواند برای مناطق گرمسیری و شرجی کارایی و راندمان بسیار خوبی داشته باشد چرا که از مزیت‌هایی همچون ساختار ساده و قطعات کم، راندمان و بازدهی بالا، مصرف انرژی پایین، سروصدای کم و … برخوردار است.

تفاوت کمپرسورهای تروپیکال روتاری و اسکرال

همان‌طور که گفته شد کمپرسورهای اسکرال و روتاری تروپیکال می‌توانند شباهت‌های متعددی از نظر مصرف انرژی، نحوه عملکرد، طول عمر و … داشته باشند اما تفاوت‌های ویژه‌ای نیز دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع کمپرسور می‌توان به میزان راندمان و کارایی آن‌ها اشاره کرد چرا که کمپرسور روتاری تروپیکال می‌تواند حجم هوای بیشتری را فشرده کند و کمپرسور اسکرال تروپیکال نیز فشرده‌سازی را با سرعت بالاتری انجام می‌دهد و به صورت کلی می‌توان گفت راندمان کمپرسور روتاری بیشتر از کمپرسور اسکرال است. از نظر میزان مصرف انرژی نیز این دو کمپرسور باهم متفاوت هستند چراکه کمپرسورهای روتاری میزان مصرف انرژی کمتری دارند. از نظر میزان سر و صدا و تولید نویز نیز می‌توان گفت کمپرسورهای اسکرال نسبت به کمپرسورهای روتاری برتری دارند و می‌توانند آلودگی صوتی کمتری ایجاد کنند.

ما در مقاله‌ای دیگر از وبلاگ پارس وکیوم به طور کامل به بررسی تفاوت های کمپرسور روتاری و اسکرول پرداخته‌ایم که پیشنهاد میکنیم برای به دست آوردن اطلاعات کامل، این مقاله را نیز مطالعه کنید.

tropicalized rotary compressor

مزایای کمپرسورهای تروپیکال

با توجه به نحوه عملکرد و تنوعی که در کمپرسورهای تروپیکال وجود دارد، این سیستم‌ها می‌توانند استفاده‌های متعددی داشته باشند و همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین کاربرد آن‌ها استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع و کولرهای گازی است. از مهم‌ترین مزایای این کمپرسورها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • این کمپرسورها میزان مصرف انرژی بسیار کمی دارند و می‌توانند در کاهش هزینه‌های انرژی نقش پررنگی داشته باشند.
  • کمپرسورهای تروپیکال طول عمر بالایی دارند و می‌توانند در شرایط سخت با تغییرات دمایی گسترده عملکرد مناسبی داشته باشند.
  • این کمپرسورها از راندمان و بازدهی بالایی برخوردارند
  • کمپرسورهای تروپیکال آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد می‌کنند
  • این کمپرسورها از ساختار و طراحی ساده‌ای برخوردار بوده و برخلاف سایر کمپرسورها از قطعات و تجهیزات کمتر و ساده‌تری برخوردارند.
  • نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته و میزان استهلاک پایینی دارند.

قیمت کمپرسورهای تروپیکال

کمپرسورهای تروپیکال به واسطه ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و همین امر باعث شده است برندهای متعددی اقدام به تولید آن‌ها بکنند و قیمت آن‌ها متغیر می‌باشد. از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند بر روی قیمت این کمپرسورها مؤثر باشند می‌توان به نوع کمپرسور و نحوه عملکرد آن، کیفیت ساخت کمپرسور، محل مورد استفاده و میزان تحمل شرایط سخت و آب و هوایی، سایز و ابعاد و قدرت دستگاه، برند و شرکت تولید کننده، میزان مصرف انرژی، استانداردهای تولید، مدت زمان گارانتی، نرخ ارز و نوسانات آن و … اشاره کرد. در زمان خرید این کمپرسورها نیز لازم است که مواردی همچون مصرف انرژی، میزان سر و صدا، شرایط محیطی و محل استفاده از کمپرسور، دسترسی به قطعات و … در نظر گرفته شود.

جمع‌بندی نهایی

کمپرسور تروپیکال در اصل نوعی کمپرسور است که برای شرایط سخت آب و هوایی و مناطق گرم و حاره‌ای طراحی شده است و بیشتر در سیستم‌های تهویه مطبوع و کولرهای گازی استفاده می‌شود. این کمپرسور شامل دو نوع تروپیکال روتاری و تروپیکال اسکرال است که هر کدام از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار بوده و کاربردهای متفاوتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *