بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

علت کار نکردن کولر ماشین

از سال ۱۸۸۶ میلادی که خودروها به شکل مدرن امروزی ساخته شدند هر ساله شاهد آپشن ها و امکانات مختلفی بوده‌ایم که کولر و سیستم خنک‌کننده از مهم‌ترین، کاربردی‌ترین و ضروری‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. با اتمام فصل سرما و گرم شدن هوا لازم است که کولر سرویس شده و مشکلات و معایب آن برطرف شود در غیر این صورت استفاده از ماشین می‌تواند معضلات و مشکلات متعددی برای سرنشینان ایجاد کرده و منجر به عدم آسایش آن‌ها شود. کولر ماشین می‌تواند در اثر عوامل و دلایل مختلفی از کار بیفتد و عمل نکند. در ادامه مطلب از پارس وکیوم به بررسی علت کار نکردن کولر ماشین و راهکارهای آن پرداخته می‌شود.

مهم‌ترین دلایل کار نکردن کولر ماشین

همان‌طور که گفته شد سیستم خنک‌کننده از مهم‌ترین آپشن های خودرو به شمار می‌رود و لازم است که در فصول گرم سال از سلامت کامل برخوردار باشد. کار نکردن کولر می‌تواند تحت تأثیر عوامل و دلایل مختلفی رخ بدهد به همین دلیل لازم است که تمامی جوانب بررسی شود. جمع شدن آلودگی‌ها و اشیای مختلف زیر سپر ماشین و کاپوت از مهم‌ترین دلایل کار نکردن آن است و در صورت تمیز شدن این قسمت‌ها می‌توان دلایل دیگری را برای کار نکردن کولر عنوان کرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

نشتی داشتن کولر ماشین

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل کار نکردن کولر ماشین وجود نشتی در قسمت‌های مختلف کولر است. نشتی کولر می‌تواند در هر نقطه از روند تهویه مطبوع رخ بدهد به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص محل دقیق نشتی کار سختی است و باید توسط افراد متخصص بررسی شود. اتصالات شیلنگ واحد A / C رایج‌ترین محل نشتی کولر ماشین است که می‌تواند در اثر جمع شدن مواد روغنی رخ بدهد. استفاده از درزگیرهای مخصوص می‌تواند یک راهکار مناسب برای برطرف کردن این مشکل باشد.

مسدود شدن کندانسور

کار نکردن کولر ماشین به علت مسدود شدن کندانسور

از دیگر دلایلی که می‌تواند منجر به کار نکردن کولر ماشین شود مسدود شدن کندانسور واحد تهویه مطبوع است. در اصل کندانسور وظیفه دارد مبرد گرم دوباره خنک شود و این کار با استفاده از جریان هوایی که هنگام رانندگی از طریق جلوی اتومبیل وارد می‌شود انجام خواهد شد. چنانچه کندانسور توسط زباله‌ها و … مسدود شوند دیگر کولر قادر به خنک کردن ماشین نخواهد بود و سیستم کلی ماشین نیز بیش‌ازحد گرم خواهد شد. در حقیقت انسداد کندانسور باعث می‌شود سیستم تهویه مطبوع کولر هوای گرم داخل ماشین را بیرون نبرد. کندانسور در اکثر ماشین‌ها در قسمت جلویی تعبیه شده و به راحتی می‌توان آن را بازدید نمود و مشکلات آن را برطرف کرد.

در صورتی که کندانسور مسدود نشده بود ممکن است که دچار شکستگی شده باشد و علت آن نیز می‌تواند وارد شدن ضایعات مختلف از طریق دریچه اتومبیل به داخل آن است. اگر که شکستگی کندانسور قابل ترمیم نبود باید آن را تعویض نمود تا مشکل کار نکردن کولر برطرف شود. در مقاله‌ای تحت عنوان پمپ باد فندکی از سایت پارس وکیوم به بررسی کامل پمپ باد فندکی، ویژگی‌ها، مزیت‌ها و کاربردهای آن پرداخته شده و مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

ضعیف بودن باتری ماشین

ضعیف بودن باتری ماشین می‌تواند یکی از مهم‌ترین ایراداتی باشد که باعث بروز مشکلات مختلفی همچون کار نکردن کولر شود. چنانچه باتری ماشین ضعیف باشد ولتاژ مناسبی به ماژول‌های الکتریکی و دینام نخواهد رسید و این موضوع باعث می‌شود که کولر کار نکند. برای رفع این مشکل لازم است که باتری ماشین شارژ و یا تعویض شود.

روشن کردن کولر بلافاصله پس از استارت

"</p

استفاده از کولر بلافاصله بعد از روشن شدن خودرو کار اشتباهی است و ممکن است منجر به کار نکردن کولر شود. روشن کردن کولر بلافاصله بعد از استارت ماشین می‌تواند باعث وارد شدن هوای گرم به داخل کابین شود و باعث ایجاد مشکل در سیستم خنک‌کننده شود. این کار همچنین می‌تواند باعث ساطع کردن گازهای سمی از روکش صندلی‌ها، داشبورد و سایر قطعات شود و مشکلاتی برای سرنشینان ایجاد کند.

وجود مشکلات برقی در ماشین

عیوب و ایرادات برق ماشین می‌توانند مشکلات متعددی ایجاد کنند که یکی از آن‌ها خراب شدن و کار نکردن کولر ماشین است. البته تشخیص مسائل الکتریکی کار بسیار سختی است و حتماً باید توسط افراد متخصص بررسی شود. تمامی سیم‌های آسیب دیده برقی باید بررسی شده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند. افرادی که قادر به تشخیص مشکلات برقی شوند باید به تعمیرگاه و افراد متخصص مراجعه نمایند.

معیوب بودن و کار نکردن فن خودرو

زمانی که فن ماشین به درستی کار نکند باعث می‌شود که کندانسور به خوبی خنک نشود و با گذشت زمان این مشکل می‌تواند هوای گرم در داخل ماشین باقی بماند. برای آنکه این مشکل برطرف شود باید فن خنک‌کننده به صورت چشمی بازدید شود و در صورتی که مشکلی داشت برطرف گردد. فن ماشین ممکن است در اثر عواملی همچون ضربه خوردن و … دچار ترکیدگی و شکستگی شود و به همین دلیل حتماً باید تعویض شود. همچنین فن ماشین می‌تواند در اثر خراب شدن فیوزها، مدارهای الکتریکی و … از کار بیفتد و لازم است برای رفع ایرادات آن به یک متخصص مراجعه شود.

معیوب بودن کمپرسور

یکی از مهم‌ترین دلایل از کار افتادگی کولر ماشین وجود عیب و ایراد در داخل کمپرسور است و این می‌تواند در اثر استفاده نکردن طولانی مدت از آن باشد. زمانی که کمپرسور ماشین خراب می‌شود باعث ورود باد گرم به داخل ماشین، قطع و وصل شدن کولر ماشین و همچنین قطعی کامل کولر خواهد شد. برای جلوگیری از خراب شدن کمپرسور و ایجاد مشکلات ذکر شده بهتر است که سیستم A / C ماشین هر چند وقت یک‌بار و بدون در نظر گرفتن دمای بیرون به مدت 15 دقیقه روشن کرد. این کار باعث می‌شود که کمپرسور سلامت خود را حفظ کرده و طول عمر آن افزایش پیدا کند و در نهایت منجر به خراب شدن کولر نشود.

رانندگی با گاز بالا

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل کار نکردن کولر خودروها رانندگی با گاز بالا است. در اصل تخته‌گاز رانندگی کردن در تعدادی از ماشین‌ها می‌تواند باعث قطع شدن کولر شود. تعدادی از خودروها دارای مکانیسم منحصربه‌فردی هستند و به محض فشار پدال گاز تا انتها سیستم کولر قطع می‌شود و به این صورت کولر خودرو در برخی مواقع قطع شده و بادی گرم به داخل کابین وارد خواهد کرد.

خرابی اواپراتور کولر

کار نکردن کولر ماشین به دلیل خرابی اواپراتور کولر

اواپراتور یا هسته اواپراتور در سیستم تهویه مطبوع و خنک‌کننده همانند یک رادیاتور کوچک عمل می‌کند. این تبخیر کننده در عمق داشبورد قرار دارد و همین امر باعث می‌شود تعمیر آن کار سختی باشد و باید توسط افراد متخصص بررسی شود. خراب شدن اواپراتور می‌تواند در اثر نشتی ایجاد شود و در نهایت موجب خراب شدن کولر گردد.

خرابی تسمه

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل خراب شدن کولر ماشین خراب شدن تسمه است. در حقیقت پاره شدن یا شل شدگی تسمه کمپرسور کولر می‌تواند باعث خراب شدن آن شود و لازم است که این تسمه در صورت آسیب دیدگی تعمیر یا تعویض شود.

  • در کنار تمامی موارد گفته عوامل دیگری می‌توانند باعث کار نکردن کولر ماشین شوند که مهم‌ترین آن‌ها شامل زنگ زدن کلاچ کمپرسور، درگیر نشدن کلاچ کمپرسور خودرو، شکسته شدن دمنده هوای سرد، خرابی سوئیچ روشن و خاموش کولر، خراب شدن ترموستات کولر و … هستند.

بهبود عملکرد کولر خودرو

بهبود عملکرد کولر خودرو

همان‌طور که گفته شد عوامل مختلفی می‌توانند منجر به از کار افتادگی کولر ماشین شوند و لازم است که تمامی آن‌ها بررسی شده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند. برای بهبود عملکرد کولر ماشین علاوه بر موارد گفته شده می‌توان کارهای دیگری انجام داد که مهم‌ترین آن‌ها شامل تعویض به موقع آب رادیاتور، عدم باز کردن پنجره‌های ماشین در زمان کار کردن کولر، استفاده از درجات کمتر کولر در سربالایی‌ها، رانندگی با سرعت کمتر، عدم پارک کردن خودرو زیر نور خورشید، اطمینان از خاموش بودن کولر قبل از روشن کردن ماشین، اطمینان از مناسب بودن گاز کولر، تمیز کردن فیلترها و … هستند. در حقیقت کولر ماشین مانند بلوئر هوا نیاز به نگهداری بالایی دارد و باید به صورت مستمر سرویس شود تا عملکرد مناسبی داشته باشد.

 

کولر ماشین یکی از مهم‌ترین آپشن های آن به شمار می‌رود که با شروع فصل گرما می‌تواند نقش زیادی در آسایش سرنشینان داشته باشد. عوامل و دلایل مختلفی می‌توانند باعث کار نکردن کولر ماشین شوند که مهم‌ترین آن‌ها شامل نشتی داشتن کولر ماشین، مسدود شدن کندانسور، ضعیف بودن باتری ماشین، روشن کردن کولر بلافاصله پس از استارت، وجود مشکلات برقی در ماشین، معیوب بودن و کار نکردن فن خودرو، معیوب بودن کمپرسور، رانندگی با گاز بالا، خرابی اواپراتور کولر، خرابی تسمه و … هستند و لازم است که تمامی این موارد توسط افراد متخصص بررسی شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *