بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

psi چیست؟

در هر حوزه و صنعتی از اصطلاحات و عبارت‌های مختلفی استفاده می‌شود که می‌توانند بیانگر و نشانگر مفاهیم متعددی باشند. یکی از عبارت‌ها و اصطلاحاتی که در زمان خرید و استفاده از دستگاه‌هایی همچون کمپرسور هوا می‌توان با آن مواجه شد psi یا پوند بر اینچ مربع است که بیانگر میزان فشار یا تنش است. در ادامه این مطلب از صنایع پارس وکیوم به بررسی و توضیح کامل psi و cfm و همچنین تفاوت‌های آن‌ها با هم و ارتباطی که دارند پرداخته خواهد شد.

آنچه در این مقاله میخوانید:

psi چیست؟

PSI در حقیقت مخفف عبارت pounds per square inch است که به معنی پوند در هر اینچ مربع بوده و واحدی برای اندازه‌گیری فشار است. در اصل PSI مقدار فشاری است که به هر اینچ مکعب فضا وارد می‌شود. PSI با نمادهای دیگری همچون lbf/in۲، lbf/in۲، lbf/sq in و lbf/sq in نیز عنوان می‌شود و هر PSI معادل ۶۸۹۴٫۷۵۷ پاسکال می‌باشد. نیروی هوا همان چیزی است که باعث قدرت گرفتن هوای فشرده شده می‌شود. به عنوان نمونه زمانی که گفته می‌شد یک کمپرسور هوا از خروجی 200 پی اس آی برخوردار است به این معنی است که این کمپرسور می‌تواند 200 پوند فشار به هر اینچ مربع فضا وارد ‌کند.

پیشنهاد: یکی از پراستقبال‌ترین محصولاتی که توسط پارس وکیوم به عنوان نماینده روبوسکی در ایران در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، بلوئر robuschi است. شما می‌توانید با اطمینان از اصالت کالا، این محصول را با بهترین کیفیت از ما تهیه کنید.

cfm چیست

Cfm چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی و مهم که در صنایع مختلف استفاده می‌شود اصطلاح Cfm است که در حقیقت مخفف عبارت cubic feet per minute می‌باشد که به معنی فوت مکعب بر دقیقه است. در اصل Cfm به میزان جریانی گفته می‌شود که در هر دقیقه از دستگاه خارج می‌شود. حجم هوا را می‌توان به کمک Cfm ارزیابی و اندازه‌گیری کرد. زمانی که گفته می‌شود خروجی یک کمپرسور 60 Cfm است به این معنی است که این کمپرسور می‌تواند 60 فوت مکعب هوا در یک دقیقه تولید کرده و این مقداری هوا در جریان باشد. در حقیقت Cfm یا فوت مکعب در دقیقه با کمیت و حجم دستگاه ارتباط داشته و هیچ ارتباطی با فشار یا نیرو نخواهد داشت. حجم هر فوت مکعب معادل ۷.۵ گالن است. یک فوت مکعب برابر با مکعبی به ابعاد ۱۲ × ۱۲ ×۱۲ اینچ خواهد بود.

تفاوت psi و cfm در چیست؟

همان‌طور که گفته شد هر کدام از عبارت‌های Cfm و PSI می‌توانند بیانگر چیزهای متفاوتی باشند و کمیت‌های مختلفی را اندازه‌گیری و محاسبه می‌کنند. PSI برای اندازه‌گیری فشار و Cfm برای اندازه‌گیری حجم استفاده می‌شوند. در حقیقت این مؤلفه‌ها، حداکثر فشار هوا و حداکثر حجم هوای تولید شده توسط کمپرسور هوا یا تجهیزات صنعتی دیگر را نشان می‌دهند.

در انتخاب کمپرسورهای هوا حتماً باید به مؤلفه‌های Cfm و PSI توجه ویژه‌ای داشت و هر دو فاکتور باید با مشخصات سیستم هماهنگی داشته باشند. به عنوان نمونه زمانی که کمپرسور قادر به ایجاد PSI مناسبی باشد اما Cfm کافی نباشد نمی‌تواند راندمان و عملکرد مناسبی داشته باشد و قادر نخواهد بود که انرژی مورد نیاز دستگاه‌های پنوماتیک را به صورت مستمر تأمین کند.

پیشنهاد: اگر قصد خرید بلوئر مطمئنی دارید که با استفاده از آن، دیگر دغدغه‌ای بابت کیفیت محصولات خود نداشته باشید، می‌توانید به سایت ما مراجعه کرده و خرید خوبی را تجربه کنید.

ارتباط CFM و PSI

همان‌طور که گفته شد هر کدام از مؤلفه‌های CFM و PSI یک کمیت متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند و ارتباط آن‌ها با همدیگر می‌تواند عملکرد و راندمان ابزارهای پنوماتیک را تضمین کند. در حقیقت اطلاع از این مؤلفه‌های به تنهایی کافی نیست و این دو در کنار همدیگر می‌توانند معنی پیدا کنند. برای درک بهتر ارتباط CFM و PS می‌توان مثال‌های متعددی بیان کرد.

  • به عنوان نمونه چنانچه در یک باغ یک شلنگ آب وجود داشته باشد در زمان خروج آب از آن ممکن است آب تا چند فوت از انتهای شلنگ برسد اما اگر انتهای لوله با انگشت فشار داد و آن را محدود کرد به‌گونه‌ای که فضای کمتری برای عبور آب ایجاد شود، آب با فشار بسیار بیشتری نسبت به قبل از آن خارج می‌شود به‌گونه‌ای که حتی اگر شلنگ به همان میزان آب تولید کند، فشار اضافی وارد شده به انتهای شلنگ باعث می‌شود سرعت بیشتری داشته و از دامنه حرکتی بالاتری برخوردار باشد
  • در مثال دوم می‌توان فرض کرد که فردی وارد یک تونلی می‌شود که جریانی از هوا با سرعت، حجم و فشار مشخصی وارد آن شده است. چنانچه به تدریج که هوا جلوتر می‌شود تونل باریک‌تر شود، قدرت هوا بیشتر شده که به معنی افزایش CFM بوده و از آنجایی که هوا در فضای کمتری قرار گرفته و فشرده‌تر می‌شود میزان فشار آن نیز افزایش یافته که به معنی افزایش PSI خواهد بود.

در حقیقت می‌توان گفت فرمول و رابطه بویل که به شکل (P1 × V1 = P2 × V2) می‌باشد می‌تواند به زبانی ساده رابطه بین CFM و PSI را بیان کند.

واحد فشار در کمپرسور هوا

اگر شما هم قصد خرید پمپ وکیوم باکیفیت و مطمئن را دارید، پارس وکیوم یکی از بهترین انتخاب‌های شما می‌باشد. همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید با سوالی مواجه شدید می‌توانید با شماره 02166801373 تماس بگیرید تا مشاوران ما به شما کمک کنند.

جمع‌بندی نهایی

PSI که مخفف عبارت pounds per square inch است به معنی پوند در هر اینچ مربع بوده و می‌توان کمیت فشار را اندازه‌گیری کند. اصطلاح Cfm نیز مخفف عبارت cubic feet per minute بوده که به معنی فوت مکعب بر دقیقه است و برای اندازه‌گیری کمیت حجم به کار می‌رود. PSI و Cfm می‌توانند ارتباط مستقیمی باهم داشته باشند و عملکرد کمپرسورها و دستگاه‌های پنوماتیک را تحت تأثیر قرار بدهند به همین دلیل در زمان خرید و استفاده از تجهیزات باید مورد توجه قرار بگیرند.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *