بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

اسب بخار در کمپرسورهای هوا چیست؟

بیشتر افراد خریدار کمپرسورهای هوا به دنبال سفارش دستگاهی در محدوده اسب بخار مشخصی هستند. اما موضوع مهم این است که اگر کمپرسورهای هوا را بر اساس توان اسب بخار سفارش می‌دهید؛ محصولی را دریافت خواهید کرد که امکان دارد با نیازهای شما هماهنگ نباشد.

اسب بخار چیست؟

میزان کارایی یک موتور را می‌توان با اسب بخار اندازه‌گیری کرد. چندین تعریف متفاوت برای این اصطلاح وجود دارد. احتمالا کسانی ک  در صنعت خودرو فعال هستند از تمایز بین اسب بخار استاندارد (HP) و اسب بخار ترمز (BHP) آگاه هستند؛ این اندازه‌گیری از قدرت موتور بدون در نظر گرفتن نیرویی که توسط اجزا موتور هدر می‌رود نیست. بیشتر اوقات، وقتی از اسب بخار به معنای انتزاعی‌تر صحبت می‌کنیم؛ در مورد واحد قدرت معادل 550 پوند فوت در ثانیه یا 745.7 وات صحبت می‌کنیم.

اسب بخار کمپرسور هوا به چه معناست؟

کلیه کمپرسورها دارای یک بخش متحرک هستند که دارای قدرت اسب بخار است. کار یک موتور کمپرسور صرفا توسط سیلندرها یا پیچ‌های‌دوار انجام می‌شود که هوا را فشرده می‌کنند. فرایندی که توسط آن‌ها اتفاق می‌افتد، بسیار پیچیده است. در نتیجه، درک رابطه بین مقدار اسب بخار یک موتور با میزان کاری که کمپرسور می‌تواند انجام دهد، همیشه ساده نیست.

به عبارتی اسب بخار (hp) روشی دقیق برای انتخاب کمپرسور هوا نیست. اسب بخار عددی است که توسط تولیدکننده اختصاص داده شده است تا میزان قدرت یا توان موتور را نشان دهد. با این حال، تعریف اسب بخار به صورت تبلیغاتی می‌تواند توسط تولیدکننده به صورت خلاقانه‌ای تغییر داده شود.

علاوه بر این، میزان hp فقط به شما یک جز از یک پکیج را نشان می‌دهد. اسب بخار به تنهایی به شما نمی‌گوید که چه اتفاقی درباره بقیه مولفه‌ها می‌تواند، رخ دهد. این برچسب زدن اسب بخار روشی خلاقانه و متداول در سراسر جهان است. اگر به بازار بروید؛ ممکن است کمپرسورهایی را ببینید که دارای برچسب‌های 5 اسب بخار یا 6.5 اسب بخار هستند.

ارزیابی اسب بخار هنگام خرید کمپرسور چقدر مهم است؟

امتیاز اسب بخار کمپرسور، فاکتور مهمی در انتخاب کمپرسور و نشان دادن میزان توانایی دستگاه است. به طور مثال، تحت هیچ شرایطی یک کمپرسور 5 HP قادر به انجام کار مشابه کمپرسور  100 HP نخواهد بود. با این حال، به یاد داشته باشید که اسب بخار به تنهایی عامل بررسی قدرت دستگاه نیست.

اهمیت ولتاژ کمپرسورهای هوا

اگر پریز دیواری شما یک مدار 20 آمپری داشته باشد و 120 ولت را پشتیبانی کند؛ بنابراین بزرگترین موتوری که می‌توانید بر روی این پریز نصب کنید، 2400 وات با توان 3.2 اسب بخار است. بعضی اوقات آن‌ها فقط یک قطع کننده 15 آمپری دارند (1800 وات یا 2.4 اسب بخار).

برخی کمپرسورها استارت سختی دارند و این بدان معنی است که آمپر، استارت مورد نیاز بیش از دو برابر آمپرهای بار کامل ذکر شده بر روی موتور هستند. شما همچنین باید عامل بهره‌وری حرکت را در نظر داشته باشید. بنابراین هر کمپرسوری که با یک دوشاخه معمولی به داخل خانه شما وصل شود دارای توان 1.5 اسب بخار یا کمتر است؛ مهم نیست که چه چیزی روی برچسب نوشته شده است.

مطابقت میزان اسب بخار و ولتاژ

بنابراین در مورد کمپرسورهای 230 ولتی که در یک جعبه بزرگ یا یک فروشگاه خودرو وجود دارند، چطور؟ اگر بر روی آن، 5 اسب بخار یا 7.5 اسب بخار نوشته شده باشد؛ احتمالا این اسب بخار واقعی یا نزدیک به واقعیت است. اگر عدد دیگری مانند 8.5 یا 9 اسب بخار مشاهده می‌کنید؛ بدانید که صرفا برای تبلیغات استفاده شده است. آمپر را نگاه کنید تا اسب بخار صحیح را از روی آن محاسبه کنید. 5 اسب بخار برای 21 آمپر و 7.5 اسب بخار در حدود 35 آمپر نیاز خواهد داشت.

البته این مورد مختص کمپرسورها نیستند؛ چندین دسته‌بندی دیگر هم وجود دارند که تولیدکنندگان از اسب بخار برای رتبه‌بندی میزان اوج دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. برچسب اسب بخار بر روی جاروبرقی‌ها، دستگاه چمن زنی و اتومبیل‌ها موجود هستند. یکی از این موارد نیز بر روی کمپرسورهای هوا قرار می‌گیرد. اگر برچسب اوج اسب بخار را ببینید، می‌توانید به طور کامل از آن چشم پوشی کنید. این مطلقا معنای خاصی ندارد. ورودی kW مقدار واقعی نیرویی است که هنگام بارگیری کامل از آن استفاده می‌شود.

تبدیل کیلو وات به اسب بخار

حالا بیایید در یک مثال، کیلو وات را به اسب بخار تبدیل کنیم. 100 اسب بخار معادل 74.6 کیلو وات است. اما هیچ موتوری 100٪ کارآمد نیست و از نظر فیزیکی با تکنولوژی امروزی غیرممکن است. برای محاسبه hp واقعی، باید kW را در راندمان موتور ضرب کنیم و سپس به hp تبدیل کنیم.

به عنوان نمونه دیگر، یک موتور 100 اسب بخار و راندمان 95٪ نیاز به توان 78.5 کیلو وات ورودی دارد. اکثر کمپرسورهایی که بر روی آن‌ها برچسب 100 اسب بخار دارن؛، واقعا این مقدار توان نخواهند داشت و فقط برخی از آن‌ها واقعا نزدیک به 100 اسب بخار قدرت واقعی دارند.

اسب بخار، فشار و ظرفیت کمپرسورهای باد

اسب بخار (HP)، فشار (PSIG) و ظرفیت (CFM) سه فاکتور اصلی از میزان کارایی کمپرسور است. PSIG فشار هوا را اندازه‌گیری می‌کند. اکثر ابزارهای برای درست کار کردن، نیاز به باد حداقل 90 PSIG دارند. CFM به حداکثر مقدار هوای کمپرسور در سطح فشار معین اشاره دارد. در نظر داشته باشید که برای اجرای چندین ابزار پیشران هوا به طور همزمان به امتیاز CFM بالاتری نیاز دارید.

هنگامی که سایر عوامل دیگر برابر باشند، اسب بخار فاکتور بهتری برای درک کارایی موتور کمپرسور در سطح معینی از CFM و PSIG است. به عنوان مثال، اگر یک کمپرسور هوای 5 HP و یک کمپرسور هوای 10 HP، هر دو بتوانند 100 PSIG فشار هوا را با سرعت 15 CFM فشرده کنند؛ مدل 5 HP با کارایی بیشتری کار می‌کند و در هزینه‌های شما با مصرف کمتر سوخت صرفه‌جویی می‌کند. البته محدودیت‌هایی برای این کارایی وجود دارد. بیشتر کمپرسورهای خوش ساخت تقریبا 4 CFM در 100 PSIG در هر واحد اسب بخار تولید می‌کنند.

در زمان طراحی یک سیستم، باید به تمامی موارد مختلف، توجه کافی داشت. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، می‌توانید با شرکت واکیوم پارس تماس بگیرید تا کارشناسان با تجربه ما،  شما را در انتخاب نوع مناسب راهنمایی کنند.

سخن آخر

در این مقاله در مورد مفهوم واحد اندازه‌گیری اسب بخار و توان دستگاه‌های کمپرسور صحبت کردیم. لازم به ذکر است این دستگاه انواع مختلفی مانند کمپرسور اسکرو، کمپرسور رینگ مایع و …. دارد. تمامی انواع دیگر کمپرسور هوا مانند کمپرسور اسکرو یا رینگ مایع نیز از چنین واحدی برای اندازه‌گیری میزان انرژی استفاده می‌کنند. بنابراین آشنایی با جزئیات مربوط به ویژگی‌های این دستگاه‌ها قبل از خرید، مهم است. اگر هنوز در رابطه با موضوعات مطرح شده سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید در زیر همین پست با کارشناسان شرکت پارس وکیوم در میان بگذارید.