The largest manufacturer of Blowers

Vacuum pumps & Compressors

Representation

Atlas Copco products

Certificate

ISO 9001-2015

بهترین نوع روغن کمپرسور هوا چیست؟

اگر شغل صنعتی دارید و از کمپرسور هوا استفاده می‌کنید، احتمال دارد که مجبور شوید روغن کمپرسورهای هوایی که با آن‌ها کار می‌کنید را در فواصل زمانی تعویض کنید. در حالی که برخی از مدل‌ها روغن ندارند، اکثر آن‌ها از روغن برای روان‌سازی اجزاء داخلی استفاده می‌کنند. اگر با کمپرسور هوا و روغن آنها سر و کار دارید، باید اطلاعاتی برای انتخاب روغن و نکاتی در مورد آن را بدانید.

روغن‌های خاص و متعددی برای انواع کمپرسورهای هوا وجود دارند؛ اما تصمیم‌گیری بین ترکیبات استاندارد و مصنوعی، وزن‌های مختلف و تولید کنندگان مختلف، کمی گیج کننده است. شما می‌توانید از روغن کمپرسور ترکیبی استاندارد یا مصنوعی استفاده کنید؛ اگر سازنده تایید کند که امکان استفاده از این اقلام وجود دارد؛ اما به توصیه‌های سازندگان برای اجتناب از لغو ضمانت نامه‌ها توجه کنید.

مقایسه کمپرسورهای روانکاری شده با مدل‌های بدون روغن

کمپرسورهای روانکاری شده معمولا طول عمر موتور بیشتری در مقایسه با مدل‌های بدون روغن دارند. شما نباید روغن درون کمپرسور هوا  را تغییر دهید. (در مقایسه با وسیله نقلیه؛ اما حداقل یک بار در سال روغن آن‌ها را تعویض کنید)

کمپرسور هوای بدون روغن به هیچ نوع روغنی درون موتور خود نیاز ندارد؛ زیرا هنگام خروج از کارخانه، مهر و موم شده و اغلب از پوشش‌های تفلون در آن استفاده می‌شود که نیازی به اضافه کردن روغن به موتور آن وجود ندارد و همچنین این نوع کمپرسور هوا، صدای بیشتری هم تولید می‌کند.

مقایسه روغن کمپرسورهای هوا با روغن موتور

روغن‌های کمپرسور به طور خاص برای استفاده در کمپرسورها طراحی شدند و اساسا نوعی روغن بدون نیاز به مواد پاک کننده هستند. به طور معمول روغن موتور برای ماشین یا کامیون شما، نوعی مواد شوینده درون خود دارند که برای احتراق داخلی موتور مورد نیاز است. البته برای یک کمپرسور هوا، این نوع بهترین گزینه نیست؛ زیرا اساسا باعث می‌شود که مقدار زیادی کربن در مدت زمان نسبتا کوتاهی درون آن ایجاد شود.

روغن کمپرسور قطعا انتخاب بهتری است؛ به خصوص اگر شما مایل به استفاده از دستورالعمل‌های گارانتی تولید کنندگان کمپرسور باشید و اگر شرکت تولید کننده، متوجه شود که از روغن‌های ویژه استفاده نکردید؛ امکان دارد که باعث لغو گارانتی و هر گونه مزایای مربوط به آن می‌شود.

شما می‌توانید از روغن موتور بدون مواد شوینده برای کمپرسور هوا استفاده کنید؛ اما اکثر مردم از روغن‌های موتور بدون مواد شوینده برای اتومبیل خود استفاده نمی‌کنند. بنابراین عامل راحتی تنها انگیزه آن‌ها برای خرید این نوع روغن است؛ زیرا شما به هر حال مجبور به خرید روغن‌های مخصوص هستید، بنابراین چرا از روغن‌های کمپرسور که به طور خاص برای پمپ هوا ساخته شدند؛ استفاده نمی‌کنید.

همیشه روغن‌های بدون مواد شوینده را انتخاب کنید

هنگامی که افراد از کمپرسور هوا و روغن مخصوص آن استفاده می‌کنند، گاهی اوقات نوع نادرست روغن را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال یکی از بدترین کارهایی که می‌توان انجام داد و مشکلاتی ایجاد می‌کند، انتخاب روغن طراحی شده برای موتورها است.
این نوع روغن ممکن است در کمپرسور هوا کار کند، اما این روغن دارای ماده شوینده است. با گذشت زمان، مواد شوینده موجود در روغن می‌تواند برای سیستم شما بسیار مضر باشد. اگر از این نوع روغن در زمانی طولانی استفاده کنید، حتی می‌تواند کمپرسور شما را کاملا خراب کند.
از آنجا که استفاده از نوع اشتباه روغن می‌تواند بسیار مضر باشد، از هیچ روغنی به جز نوع مخصوص استفاده برای کمپرسور استفاده نکنید. اگر مطمئن نیستید، به دفترچه راهنمای کمپرسور خود مراجعه کنید یا از ارائه دهنده کمپرسور بخواهید تا توصیه مناسبی ارائه دهد. استفاده از اطلاعات صحیح می‌تواند به معنای صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما باشد، بنابراین توصیه‌ها را رعایت کنید.

روان‌کننده‌های مصنوعی

به دلیل دمای بسیار زیاد روغن در کمپرسورهای هوا، باید به روان‌کننده‌های مصنوعی که به طور خاص برای دمای بالای کار و رطوبت طراحی شدند و در هنگام فشرده شدن هوا خنک می‌شوند، توجه جدی شود.

روغن درجه مواد غذایی

Food Grade Oil نوعی روغن است که برای کاربردهای ویژه پردازش مواد غذایی که به این نوع روغن احتیاج دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت نیاز به این نوع روغن حتما با سازنده و یا ارائه‌دهنده کمپرسور خود مشورت کنید.

مقایسه روغن‌های کمپرسور استاندارد با مصنوعی

هر دو روغن‌های کمپرسور هوای استاندارد و مصنوعی می‌توانند، کارایی لازم را داشته باشند؛ اما در واقع به هنگام تصمیم گیری در خصوص بهترین روغن مورد استفاده در کمپرسور، سوال اساسی این است که تا چه میزان از کمپرسور خود در طول روز استفاده می‌کنید؟

روغن کمپرسور استاندارد کارایی خوبی دارد و بیشتر برای صاحبان خانه و افرادی که استفاده زیادی از کمپرسورهای خود ندارند توصیه می‌شود. روغن استاندارد کمپرسور هوا بسیار ارزان‌تر از یک مخلوط مصنوعی و بهترین گزینه برای استفاده‌های سبک و معمولی به لحاظ میزان ساعت کارکرد کمپرسور است.

روغن کمپرسور مصنوعی برای افراد حرفه‌ای یا افرادی که از کمپرسورهای خود به طور مرتب استفاده می‌کنند، مخصوصا برای افرادی که از دستگاه‌های خود، حداقل سه بار در هفته استفاده می‌کنند؛ توصیه می‌شود.

به گفته بسیاری از کاربران که در انجمن‌ها و گروه‌ها، نظرات خود را به اشتراک گذاشتند: روغن‌های مصنوعی حفاظت بهتری در برابر گرمای بیش از ح  و دامنه وسیع‌تری به لحاظ دمایی برای محیط‌های سردتر ارائه می‌کنند. همچنین باعث می‌شوند که کمپرسور بسیار نرمال‌تر و با صدای کمتری کار کند.

 ویسکوزیته مناسب چیست؟

اغلب تولید کنندگان کمپرسور هوا توصیه می‌کنند که از روغن‌های کمپرسور با ویسکوزیته 20 یا 30 استفاده کنید. این موارد کارکرد مشابهی با روغن موتور دارند و اگر شما در محیطی زندگی می‌کنید که زمستان‌های بسیار سردی دارد، ممکن است مجبور شوید که از روغن با ویسکوزیته 20 به جای روغنی با ویسکوزیته 30 استفاده کنید.  ویسکوزینه 30 در ماه‌های تابستان، حفاظت بهتری را ارائه می‌دهد؛ زیرا چسبناک‌تر (ضخیم تر) است و قطعات را خیلی بهتر از روغن‌ها با چسبندگی کمتر به هم متصل می‌کند.  

هنگامی که درجه حرارت کاهش می‌یابد؛ روغن با ویسکوزیته 30 غلیظ خواهد بود و باعث کاهش سرعت کمپرسورهوا می‌شود؛ به همین دلیل روغن با ویسکوزیته 20 کارایی بهتری داشته و در واقع تحت عنوان کارکرد در شرایط سرد شناخته می‌شود.

وزن مناسب روغن کمپرسور هوا را انتخاب کنید

روغن کمپرسور هوا و کمپرسور اسکرو به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری و ارزش‌گذاری می‌شود. یکی از این روش‌ها از طریق وزن آن است. رتبه‌بندی وزن برخلاف نام آن، در واقع دمایی است که روغن برای بهترین عملکرد به آن نیاز دارد.
به طور کلی، وزن 20 یا 30 برای اکثر برنامه‌ها، استاندارد و مفید است. با این حال، اگر برنامه شما دارای درجه حرارت بسیار بالا یا بسیار پایین باشد یا نوسانات شدید دما داشته باشد، شاید لازم باشد که گزینه‌های تخصصی‌تری را جستجو کنید. در بیشتر موارد، اگر توصیه‌های سازنده را برای کمپرسور خاص خود رعایت کنید؛ دستگاه به خوبی کار خواهد کرد.

در نظر بگیرید که آیا تهدید زنگ‌زدگی وجود دارد؟

نکته دیگری که باید هنگام انتخاب روغن مناسب کمپرسور هوا به آن توجه کرد؛ این است که آیا کاری که شما انجام می‌دهید با تهدید زنگ‌زدگی یا اکسیداسیون دستگاه همراه است یا خیر؟ به طور کلی، اگر کار شما در خارج از ساختمان انجام می‌شود و یا در معرض رطوبت زیاد قرار دار؛، باید نگران احتمال زنگ‌زدگی باشید.
اگر احتمال زنگ‌زدگی در کار شما وجود دارد، نگران نباشید. به سادگی می‌توانید روغنی را انتخاب کنید که دارای ترکیبات محافظ باشد تا در برابر تهدید زنگ‌زدگی از کمپرسور شما محافظت کند. اگر در مورد اینکه آیا روغنی که دارای ترکیبات محافظ و ضدزنگ است، برای شما مناسب خواهد بود؛ با ما تماس بگیرید، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. عدم انجام این کار می‌تواند کل سیستم شما را در معرض خطر قرار دهد؛ زیرا زنگ‌زدگی می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر روی کمپرسور و عملکرد آن داشته باشد.

مطمئن شوید فیلتر روغن جایگزین شده است!

نکته نهایی که باید مراقب باشید این است که روغن به خوبی و به طور کامل فیلتر می‌شود. هر کمپرسور خوب دارای سیستم تصفیه روغن است؛ با این حال، حتی بهترین سیستم در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر، ممکن است عملکرد مطلوبی نداشته باشد. اگر روغنی را انتخاب کنید که دارای کیفیت پایین بوده و به خوبی فیلتر نشده باشد؛ ممکن است که قابلیت فیلتر روغن را کاهش داده و همچنین خصوصیات روغن‌کاری مطلوبی نداشته باشد و این باعث خرابی زود هنگام کمپرسور می‌شود.
اگر در مورد انتخاب خود شک دارید، با ما تماس بگیرید تا اطلاعاتی در مورد روغن‌های کمپرسور هوا در اختیار شما قرار دهیم. در حقیقت، مشاوره حرفه‌ای در مورد نگهداری مناسب از کمپرسور جدی و تنش‌زا بوده و باید کاملا خردمندانه صورت گیرد. با توجه به این با مشاوره تخصصی می‌توانید، هزینه‌های کمتری را برای تعمیرات کمپرسور در نظر بگیرید.

سوالات متداول در مورد روغن‌های کمپرسور

چندین سوال در مورد روغن‌های کمپرسور وجود دارد که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید و به خاطر فراگیر بودن در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • آیا می‌توان از روغن موتور در کمپرسور استفاده کرد؟ به طور معمول، پاسخ منفی خواهد بود؛ اما اگر شما مجبور هستید تا از روغن موتور برای کمپرسور خود استفاده کنید؛ بهتر است از یک روغن بدون مواد شوینده استفاده شود.
  • هر از چند گاه باید روغن کمپرسورهای هوا را تعویض کرد؟ روغن کمپرسورهای هوا را باید هر سه ماه یکبار یا پس از 7000 ساعت استفاده، تعویض کنید. حداقل یک‌بار در سال به طور ایده‌آل باید این کار را انجام دهید. توصیه می‌شود که همیشه به کتابچه راهنمای کاربران مراجعه کنید.
  • آیا مجبور به اضافه کردن روغن به کمپرسورهای هوا هستید؟  این موضوع، فقط زمانی درست است که شما از یک کمپرسور هوای روانکاری شده، استفاده می‌کنید. کمپرسورهای بدون روغن، همانطور که از نامشان مشخص است، نیازی به روغن ندارند؛ زیرا قبل خروج از کارخانه به طور کامل مهر و موم شدند.