The largest manufacturer of Blowers

Vacuum pumps & Compressors

Representation

Atlas Copco products

Certificate

ISO 9001-2015

نکاتی در مورد لوله کشی کمپرسورهای هوا

کمپرسورهای هوا در واقع قلب سیستم تهویه شما هستند. بیشتر مشتریان بر روی دستگاه کمپرسور تمرکز می‌کنند و لوله کشی آن را در اولویت‌های بعدی در نظر می‌گیرند. با این حال، درست مانند قلب که به دلیل گرفتگی عروق می‌تواند از کار بایستد؛ یک کمپرسور به دلیل لوله کشی نادرست می‌تواند از کار بیفتد.

شما در مورد نوع و نحوه لوله کشی سیستم کمپرسور هوا گزینه‌های مختلف زیادی در اختیار دارید. قبل از انتخاب گزینه مورد نظر، باید بدانید که از لوله‌کشی دستگاه چه می‌خواهید.

چه انتظاراتی از لوله کشی کمپرسورهای هوا دارید؟

شما می‌خواهید لوله کشی شما بدون نشتی باشد؟ نشتی برای خطوط لوله، بسیار خطرناک است و زمان زیادی را برای تعمیر نیاز داشته باشد.
شما می‌خواهید سیستم لوله کشی شما افت فشار کمتری داشته باشد؟ هر 2٪ افزایش فشار به محدوده بالاتر از 100 psi هزینه انرژی شما را 1٪ افزایش می‌دهد. هر سیستم لوله کشی افت فشار خاص خود را خواهد داشت؛ هیچ راهی برای رفع این نقص وجود ندارد. افت فشار در اثر اصطکاک بین لوله و هوایی که از آن عبور می‌کند، ایجاد می‌شود و لوله بدون اصطکاک هنوز اختراع نشده است، بنابراین افت فشار همیشه وجود خواهد داشت. نکته اصلی این است که تا حد امکان آن را به حداقل برسانیم تا بازدهی کمپرسورهای هوا به بالاترین حد خود برسد.
شما می‌خواهید سیستم لوله کشی شما بادوام باشد؟ از PVC استفاده نکنید. این کار غیر قانونی است و نباید در کمپرسورهای هوا استفاده شود. این مواد در نهایت ترک خورده و می‌شکنند. در ادامه شما می‌توانید اطلاعات بیشتری راجع به آنها کسب کنید.

جنس مناسب لوله کشی کمپرسور باد چیست؟

از آهن سیاه رنگ استفاده نکنید. آهن سیاه به عنوان گزینه‌ای مناسب برای تاسیسات کمپرسور هوا شناخته می‌شد. اما با این حال، آهن سیاه به راحتی از درون و بیرون خورده می‌شود. خوردگی از داخل برای کیفیت هوای فشرده شده و افت فشار بسیار بد است. فولاد گالوانیزه، مس، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم همه گزینه‌های خوبی هستند. این که کدام یک را انتخاب می‌کنید به متغیرهای مختلفی بستگی دارد.

نصب لوله کمپرسور

یک نصاب استخدام کنید. من می‌دانم که بسیاری از شما متخصصان آچار به دست هستید، اما آیین نامه‌های مهم، مقررات و شیوه‌هایی برای نصب وجود دارند که احتمالا از وجود آنها بی خبر هستید. اگر مکانیک خودرو هستید، با تعمیر کردن اتومبیل‌ها به طور روزانه می‌توانید توانایی خود را بهبود ببخشید. اگر بر روی لیفتراک و جرثقیل کار می‌کنید، با تعمیر کردن آن‌ها به طور مداوم می‌توانید در آن تخصص یابید.

من مطمئن هستم که یک مکانیک ماشین ماهر می‌تواند یک عملکرد مناسب در زمینه تعمیر لیفتراک داشته باشد. با این حال، او به عنوان یک متخصص لیفتراک، کار نخواهد کرد. دستیابی به این تخصص به زمانی طولانی‌تر نیاز خواهد داشت و او همه ترفندهای کوچک در خصوص تعمیر لیفتراک را نمی‌داند. در صورت نصب صحیح، یک سیستم لوله کشی باید چندین دهه کارایی داشته باشد. شما می‌خواهید آن را نصب کنید و دیگر هرگز نگران آن نباشید، به همین دلیل به یک نصاب حرفه‌ای لوله کشی کمپرسور هوا نیاز خواهید داشت.

چگونگی کاهش افت فشار با لوله کشی مناسب

اطمینان حاصل کنید که اندازه لوله مناسب برای CFM، فشار و طول سیستم خود را انتخاب کردید. هر چه طول لوله بیشتر شود، به لوله بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت. نمودارها و برنامه‌های نرم‌افزاری زیادی وجود دارند که افت فشار در لوله کشی را محاسبه می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که طول معادل اتصالات را در محاسبات خود وارد کنید، که تحت عنوان “b” شناخته می‌شود.

هر چه کمتر از زانویی‌ها و خم‌ها استفاده کنید. یک زانویی هنگام محاسبه افت فشار، با چند متر لوله معادل می‌شود. گاهی اوقات شما نمی‌توانید از گزینه دیگری برای زانویی استفاده کنید؛ زیرا موانعی در مسیر وجود دارد، اما تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن تعداد آنها انجام دهید.

یک حلقه درست کنید. ایجاد یک حلقه باعث می‌شود تا فشار به طور مساوی در سراسر سیستم پخش شود. بدین ترتیب در پایان خط، افت فشار نخواهید داشت. یک حلقه همچنین باعث می‌شود که بعدها به راحتی، سیستم لوله خود را گسترش دهید. اگر می‌توانید یک حلقه درست کنید؛ این کار را حتما انجام دهید.

نکات مهمی که پیش از لوله کشی باید رعایت کنید

1. برای آینده برنامه ریزی کنید

مطمئن شوید که به راحتی امکان گسترش سیستم وجود دارد. انجام این کار هنگام نصب اولیه آسان است، اما بازگشت و اصلاح آن دشوار و پرهزینه خواهد بود؛ مگر این که شما یک سیستم لوله کشی مدولار داشته باشید. اگر فکر می‌کنید در آینده به گسترش سیستم نیاز خواهید داشتد، سایز لوله خود را بزرگ‌تر کنید. لوله بزرگ‌تر هرگز صدمه نمی‌بیند و دوباره نیاز نیست که این دردسر را به جان بخرید و عملیات نصب را مجددا انجام دهید.

2. درون لوله از فیلتر استفاده کنید

اگر خشک کن، سیستم غشایی یا مکنده هوا ندارید؛ باید فیلترهایی درون لوله خود قرار دهید. کمپرسورها مقدار زیادی آب از هوا خارج می‌کنند؛ اما یک فیلتر فقط بخشی از آن را خارج می‌کند. اگر خشک کن ندارید، آب بیشتری درون لوله‌های شما متراکم می‌شود. این آب باید راه به جایی بیابد و یا وارد تجهیزات شما شود یا به کمپرسور شما باز می‌گردد. یک فیلتر به راحتی می‌تواند این آب را جذب کند. به یاد داشته باشید که آن را تخلیه کنید یا یک تخلیه اتوماتیک بر روی آن نصب کنید. نصب این فیلترها بسیار آسان است؛ حتی اگر شما خشک کن دارید، ممکن است در صورت نیاز مجبور شوید از این فیلترها نیز استفاده کنید.

3. استفاده از دریچه‌های توپی و جمع کننده‌ها

شما قبل و بعد از هر المان اصلی به دریچه توپی احتیاج دارید. در نهایت ممکن است که بخشی خراب شود و شما باید ایراد آن را برطرف کنید. دریچه توپی به شما این امکان را می‌دهد تا آن را از سیستم جدا کنید. شما همچنین باید قبل یا بعد از اجزای اصلی و بین لوله‌ها جمع کننده‌هایی داشته باشید. اگر مجبور باشید چیزی را تغییر دهید، این می‌تواند در تعداد ساعات کار شما صرفه جویی کند. جمع کننده‌ها همچنین می‌توانند عملیات نصب را خیلی سریع‌تر کنند.