بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

تشخیص قدرت کمپرسور انجام مي‌شود؟ اسب بخار در کمپرسور چیست

بیشتر کسانی که به دنیال کمپرسور هوا هستند، به دنبال دستگاهی هستند که قدرت اسب بخار مشخصی داشته باشند. این موضوع در کنار تمامی امتیازاتی که دارد، در بسیاری از موارد باعث می‌شود تا دستگاهی خریداری کنید که هماهنگی درستی با نیازهای شما نداشته باشد. در این مقاله ما قصد داریم تا اسب بخار را به عنوان یکی از روش‌های تشخیص قدرت کمپرسور و موتور مکانیکی آن توضح دهیم تا بهترین گزینه متناسب با نیازهایتان را تهیه کنید.

کمپرسور هوا یکی از نیازهای اصلی صنایع مختلف است. به همین دلیل، ارائه‌دهندگان بسیاری وجود دارند که اقدام به فروش کمپرسور می‌کنند. پارس وکیوم یکی از بهترین انتخاب‌ها در زمان خرید کمپرسور هوا است که با ارائه مشاوره تخصصی توسط متخصصان به شما کمک می‌کند بهترین انتخاب را داشته باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

منظور از اسب بخار چیست ؟

یکی از روش های تشخیص قدرت کمپرسور هوا اندازه‌گیری اسب بخار است. تعاریف متفاوتی برای این مفهوم وجود دارد که در ادامه قصد داریم تا شما را با ساده‌ترین و مرسوم ترین آن‌ها آشنا کنیم. به طور کلی، مفهوم اسب بخار را می‌توان اینگونه عنوان کرد:

اسب بخار یا horsepower که به اختصار با علامت hp نیز شناخته می‌شود، یکایی است که میزان کار انجام شده را مورد سنجش قرار می‌دهد. به عبارتی دیگر، اسب بخار واحدی است که پس از سنجش و بررسی انجام میزان کار انجام شده، آن را با عددی نمایش می‌دهد. لازم به ذکر است که واحد سنجش این معیار، وات است.

منظور از اسب بخار در کمپرسور هوا چیست ؟

توضیح دادیم که منظور از اسب بخار در موتور چیست و چه وظیفه‌ای برعهده دارد. حال ممکن است این سوال پیش آید که اصلا علامت اسب بخار روی پمپ آب و کمپرسور هوا چه کاربردی دارد؟ یکی از واضح‌ترین پاسخ‌ها این است که اسب بخار بهترین راه برای تشخیص قدرت کمپرسور است.

به ظور کلی، تمامی کمپرسورها از یک بخش متحرک برخوردارند که دارای قدرت اسب بخار است. کار یک موتور کمپرسور صرفا توسط سیلندرها یا پیچ‌های‌دوار انجام شده و هوا را فشرده می‌کند. به یاد داشته باشید که فرایندی که توسط آن‌ها اتفاق می‌افتد، بسیار پیچیده است. در نتیجه، درک رابطه بین مقدار اسب بخار یک موتور با میزان کاری که کمپرسور می‌تواند انجام دهد، همیشه ساده نیست.

نکته‌ای که لازم می‌دانیم در اینجا مجدد به آن اشاره کنیم این است که توجه به اسب بخار (hp) راه درستی برای نحوه تشخیص قدرت مکانیکی کمپرسور و معیار مناسبی برای خرید نیست. اسب بخار عددی است که توسط تولیدکننده اختصاص داده شده است تا میزان قدرت یا توان موتور را نشان دهد. با این حال، تعریف اسب بخار به صورت تبلیغاتی می‌تواند توسط تولیدکننده به صورت خلاقانه‌ای تغییر داده شود.

علاوه بر این، میزان hp فقط به شما یک جز از یک پکیج را نشان داده و به تنهایی به شما نمی‌گوید که چه اتفاقی درباره بقیه مولفه‌ها می‌تواند، رخ دهد. این برچسب زدن اسب بخار روشی متداول در سراسر جهان است که عموما سندیت خاصی ندارد. اگر به بازار بروید، ممکن است کمپرسورهایی را ببینید که دارای برچسب‌های 5 اسب بخار یا 6.5 اسب بخار هستند.

پیشنهاد مطالعه: یکی از بهترین راه‌های یک خرید درست این است که با اجزای مختلف دستگاه موردنظر آشنایی داشته باشید. اگر قصد خرید کمپرسور هوا دارید باید بدانید این دستگاه چه اجزایی دارد و هر کدام چه کاری انجام می‌دهند. ما در وبلاگ پارس وکیوم تلاش کردیم تا با یک مقاله بررسی کامل انواع قطعات کمپرسور هوا انجام داده‌ایم. فرصت مطالعه آن را از دست ندهید.

منظور از اسب بخار

تشخیص قدرت کمپرسور

با توجه به توضیحات بالا پس چگونه قدرت کمپرسور را تشخیص دهیم ؟ با توجه به توضیحاتی که دادیم همچنان علامت اختصاری اسب بخار روی کمپرسور نشان می‌دهد که حداکثر فشار پمپ باد و توانایی دستگاه شما چقدر است. به طور مثال، تحت هیچ شرایطی، یک کمپرسور 5 HP قادر به انجام کار مشابه کمپرسور  100 HP نخواهد بود.

«ما با توضیحاتی که به شما دادیم تنها قصد داشتیم تا این نکته را متذکر شویم که اسب بخار تنها معیار و فاکتور تشخیص قدرت کمپرسور نیست!»

در ادامه برخی از مهم‌ترین مسايلی را که در زمان تشخیص قدرت کمپرسور باید به آن‌ها توجه کنیم را بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

1. اهمیت ولتاژ کمپرسورهای هوا

اگر پریز دیواری شما یک مدار 20 آمپری داشته باشد و 120 ولت را پشتیبانی کند، بزرگترین موتوری که می‌توانید بر روی این پریز نصب کنید، 2400 وات با توان 3.2 اسب بخار است. حتی در برخی موارد، بعضی از آن‌ها تنها یک قطع کننده 15 آمپری دارند (1800 وات یا 2.4 اسب بخار).

برخی کمپرسورها استارت سختی دارند و این بدان معنی است که آمپر، استارت مورد نیاز بیش از دو برابر آمپرهای بار کامل ذکر شده بر روی موتور هستند. شما همچنین باید عامل بهره‌وری حرکت را در نظر داشته باشید. بنابراین هر کمپرسوری که با یک دوشاخه معمولی به داخل خانه شما وصل شود دارای توان 1.5 اسب بخار یا کمتر است.

«به یاد داشته باشید که هیچ اهمیتی ندارد که روی برچسب‌ها چه چیزی نوشته شده است.»

2. مطابقت میزان اسب بخار و ولتاژ

با توجه به توضیحات داده شده، کمپرسورهای 230 ولتی که در یک جعبه بزرگ یا یک فروشگاه خودرو وجود دارند، چطور؟ اگر بر روی آن‌ها، 5 اسب بخار یا 7.5 اسب بخار نوشته شده باشد، احتمالا میزان واحد اسب در پمپ واقعی یا احتمالا نزدیک به واقعیت است. اما اگر عدد دیگری مانند 8.5 یا 9 اسب بخار مشاهده می‌کنید، آگاه باشید که این عدد صرفا برای تبلیغات استفاده شده است.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز در مورد خرید پمپ وکیوم یا پمپ خلا

در این صورت، آمپر را بررسی کنید تا در نهایت اسب بخار صحیح را از روی آن محاسبه کنید. 5 اسب بخار برای 21 آمپر و 7.5 اسب بخار در حدود 35 آمپر نیاز خواهد داشت.

نکته جالب توجه این است که این مورد مختص کمپرسورها نبوده و ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که تولیدکنندگان از اسب بخار برای رتبه‌بندی میزان اوج دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. ابزارهایی مانند:

  • جاروبرقی‌ها
  • دستگاه چمن زنی
  • اتومبیل و ماشین‌ها

اگر بر روی کمپرسور هوا، برچسب اوج اسب بخار وجود دارد، می‌توانید به طور کامل از آن چشم پوشی کنید. درست مانند دیگر مواردی که عنوان کردیم، این اعداد، مطلقا معنای خاصی نداشته و می‌توانند اشتباه باشند. ورودی kW مقدار واقعی نیرویی است که هنگام بارگیری کامل از آن استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: یکی از اشتباهات عمده کاربران این است که میان کمپرسور و پمپ تفاوتی قائل نشده و آن‌ها را یک محصول تصور می‌کنند. اگر می‌خواهید با تفاوت‌های این دو محصول پر استفاده آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت مطالعه مقاله بررسی تفاوت پمپ و کمپرسور را از دست ندهید.

اسب بخار و ولتاژ

3. تبدیل وات به اسب بخار کمپرسور

برای درک بهتر آنچه تا به اینجا توضیح دادیم می‌خواهیم با هم در یک مثال کاربردی، کیلو وات را به اسب بخار تبدیل کنیم. 100 اسب بخار معادل 74.6 کیلو وات است. اما هیچ موتوری 100٪ کارآمد نبوده و از نظر فیزیکی نیز با وجود تکنولوژی امروزی، این امر غیرممکن است.

«در نتیجه برای محاسبه hp واقعی، باید kW را در راندمان موتور ضرب کرده و سپس به hp تبدیل کنیم.»

به عنوان مثال، تصور کنید که یک موتور 100 اسب بخار و راندمان 95٪ نیاز به توان 78.5 کیلو وات ورودی دارد. اکثر کمپرسورهایی که بر روی آن‌ها برچسب 100 اسب بخار دارند، این مقدار توان نخواهند داشت و فقط برخی از آن‌ها واقعا نزدیک به 100 اسب بخار قدرت واقعی دارند.

یکی از دیگر محصولاتی که عموما مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد، کمپرسور اسکروست. اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو دارید می‌توانید از سایت ما اقدام کنید.

4. اسب بخار، فشار و ظرفیت کمپرسورهای باد

اسب بخار (HP)، فشار (PSIG) و ظرفیت (CFM) سه فاکتور اصلی از میزان کارایی کمپرسور است. می‌دانید هر کدام از این اصطلاحات چه معنایی دارند؟ نگران نباشید در ادامه هرکدام از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

  • PSIG همانطور که از نام آن مشخص است، فشار هوا را اندازه‌گیری می‌کند. اکثر ابزارهای مورد نیاز برای انجام درست کارها، به باد حداقل 90 PSIG نیاز دارند.
  • CFM به حداکثر مقدار هوای کمپرسور در سطح فشار معین اشاره دارد. در نظر داشته باشید که برای اجرای چندین ابزار پیشران هوا به طور همزمان به امتیاز CFM بالاتری نیاز دارید.

هنگامی که سایر عوامل دیگر برابر باشند، اسب بخار فاکتور بهتری برای درک کارایی موتور کمپرسور در سطح معینی از CFM و PSIG است. به عنوان مثال، اگر یک کمپرسور هوای 5 HP و یک کمپرسور هوای 10 HP، هر دو بتوانند 100 PSIG فشار هوا را با سرعت 15 CFM فشرده کنند، مدل 5 HP با کارایی بیشتری کار کرده و در هزینه‌های شما با مصرف کمتر سوخت صرفه‌جویی می‌کند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که محدودیت‌هایی برای این کارایی وجود دارد. بیشتر کمپرسورهای خوش ساخت تقریبا 4 CFM در 100 PSIG در هر واحد اسب بخار تولید می‌کنند.

«در زمان طراحی یک سیستم، باید به تمامی موارد مختلف، توجه کافی داشت. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، می‌توانید با شرکت واکیوم و شماره 66801373-021 پارس تماس بگیرید تا کارشناسان با تجربه ما، شما را در انتخاب نوع مناسب راهنمایی کنند.»

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با نحوه تشخیص قدرت کمپرسور آشنا کرده و توضیح دهیم که منظور از اسب بخار در کمپرسور چیست . چنانچه در مورد هر یک از موارد گفته شده با سوالی مواجه شدید و یا موضوعی وجود داشت که تمایل داشتید در مورد آن بیشتر بدانید، با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن، پاسخگوی شما باشند.

2 پاسخ

  1. سلام ببخشید من یه سوالی دارم یه فرمول دقیق وجود نداره من بتونم قدرت کمپرسور رو حدودی تشخیص بدم؟

    1. سلام دوست گرامی شما میتونید از روی برق مصرفی به صورت حدودی این مورد رو تشخیص بدید به این صورت که برای محاسبه توان کمپرسور خود می‌توانید وات آن را در عدد ۱.۳۴ ضرب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *