The largest manufacturer of Blowers

Vacuum pumps & Compressors

Representation

Atlas Copco products

Certificate

ISO 9001-2015

درباره تنظیم کننده‌های کمپرسور هوا

معمولا تصور غلطی در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور (رگولاتور) وجود دارد که ما در این مقاله سعی داریم که این ابهامات را برطرف کنیم و همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده بهینه از تنظیم کننده‌های کمپرسور به شما ارائه ‌دهیم. بیشتر کمپرسورهای باد دارای یک مخزن مجهز به تنظیم کننده هوا هستند. این تنظیم کننده در خط تخلیه مخزن و بالای اتصال‌دهنده تخلیه قرار دارد؛ یعنی همان اتصال‌دهنده‌ای که شلنگ هوای دستگاه را به آن وصل می‌کنید. بسته به نوع و مدل کمپرسور هوا که مورد استفاده قرار می‌دهید، تنظیم کننده کمپرسور شما ممکن است متفاوت باشد.

تنظیم کننده کمپرسور شما ممکن است که دارای رنگ متفاوتی باشد؛ بزرگ‌تر یا کوچک‌تر باشد، دارای یک هواسنج کوچک‌تر یا بزرگ‌تر باشد و یا حتی امکان دارد که فشارسنج به طور مستقیم به تنظیم کننده متصل نشود؛ دستگیره تنظیم کننده شما متفاوت به نظر برسد، با این وجود همه تنظیم کننده‌های هوا اساسا از نظر عملکرد مشابه هستند.

نحوه استفاده از تنظیم کننده‌های کمپرسور

استفاده از تنظیم کننده بسیار ساده است. اگر دکمه تنظیم رگلاتور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، به طور معمول فشار آن افزایش می‌یابد و اگر دستگیره را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، فشار کاهش می‌یابد. فشار رگلاتور روی گیج تنظیم کننده نمایش داده می‌شود و اندازه‌گیری مخزن از آنجا که کمپرسور هوای شما به طور معمول دارای دو فشارسنج است؛ فشار جریان هوا را در مجرای خروج و شلنگ هوا نشان می‌دهد.

برخی از دستگیره‌های تنظیم کننده با فشار دادن یا بیرون کشیدن قفل می‌شوند. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید دکمه تنظیم رگلاتور را روشن کنید؛ سعی کنید آن را فشار دهید یا آن را به سمت بالا بکشید. همچنین اگر دارای یک قفل تنظیم داخلی است، باید آن را باز کنید.

تصورات غلط در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور

مهم‌ترین تصور غلط در مورد تنظیم کننده‌های کمپرسور هوا این است که فشار هوا را بالا می‌برند. اگر به عنوان مثال، فشار مخزن شما 100 PSI است؛ می‌توان با چرخاندن دستگیره در جهت عقربه‌های ساعت فشار تخلیه را افزایش دهید. اگر سعی کنید که فشار مخزن را بالاتر از 100 PSI ببرید، سوزن تنظیم کننده متوقف می‌شود و فشار مخزن 100 PSI را نشان می‌دهد و این همان فشاری است که باعث خروج اتصال تخلیه به شلنگ هوا می‌شود. تنظیم کننده هوا فقط فشار را کم می‌‎کند. هیچ تنظیم کننده هوایی نمی‌تواند، فشار را نسبت به فشار موجود در مخزن و یا هوا تنظیم کند.

پس تنظیم کننده‌ها چه مزیتی دارند؟

تنظیم کننده کمپرسور، دستگاه مهمی است؛ چرا؟ زیرا به شما امکان می‌دهد که فشار را به کمترین حد مطلوب و مورد نیاز ابزاری که می‌خواهید با آن کار کنید، برسانید. استفاده از تجهیزات در حداقل فشار باعث افزایش عمر آن‌ها می‌شود، میزان هوای مورد استفاده را کاهش و درنتیجه هزینه انرژی را برای فشرده سازی هوا کاهش می‌دهد و فرکانس چرخه کمپرسور هوا را کم می‌کند که دارای نتایج مثبتی برای چرخه عمر و نگهداری کمپرسور است. همیشه فشار تنظیم کننده هوا را در حداقل فشار لازم برای کار با هر یک از ابزارها تنظیم کنید.

آیا می‌توانید چند تنظیم کننده هوا داشته باشید؟

البته که می‌توانید. بسیاری از کارخانه‌های صنعتی، ابزار هوای فشرده شده را تا سقف محیط کار، لوله کشی می‌کنند تا هوا را درون محل به گردش در بیاورند. فشار هوا به طور معمول بالاترین فشاری است که کمپرسور کارخانه می‌تواند ایجاد کند. خطوط لوله قطره‌ای به کف محل نصب می‌شوند تا هوای فشرده شده قطعات مختلف تجهیزات را تامین کنند. هر دستگاه یا قطعه‌ای از تجهیزات دارای حداقل فشار کارکرد متفاوتی است، بنابراین یک تنظیم کننده و به طور معمول یک فیلتر اضافی، دقیقا پیش از هر قطعه تجهیزات نصب می‌شود تا فشار بتواند به حد مطلوب عملکرد برسد.

بنابراین در مغازه یا منزل خود می‌توانی،د فشار هوای تولید شده از کمپرسورهای خود را روی رگولاتور موجود در خط تخلیه مخزن تنظیم کنید و اگر از هوای فشرده در نقاط مختلف استفاده می‌کنید؛ در صورت تمایل می‌توانید تنظیم کننده هوا را در هر نقطه دیگری از خط نصب کنید تا بتوانید فشار هوا را بیشتر تنظیم کنید.

تعمیر و نگهداری تنظیم کننده کمپرسور

اکثر ما ترجیح می‌دهیم که از کمپرسورهای هوای خانگی یا فروشگاهی کوچک و تنظیم کننده‌های با کمپرسور وارد استفاده کنیم. آن‌ها ارزان قیمت هستند و به صورت انبوه تولید می‌شوند. دیافراگم داخل رگولاتور که فشار هوای فشرده شده برای کنترل فشار پایین دست بر آن اعمال می‌شود؛ از طریق قرار گرفتن در معرض چرخه زیاد، آلودگی دیافراگم توسط روغن‌های کمپرسور، بقایای جریان هوا یا خشک شدن دیافراگم تنظیم کننده به مرور زمان دچار خرابی می‌شود. اگر دیافراگم تنظیم کننده دچار خرابی شود؛ تنظیم کننده شما تمام وقت دچار نشتی می‌شود.

رگولاتور ارزان قیمت است و با گذشت زمان پیرامون آن دچار فرسایش می‌شود و یا یک ضربه ممکن است که روکش آن را خرد کند. تنظیم کننده‌های کمپرسور هوای صنعتی به طور معمول زنجیره تامین قطعات یدکی خوبی دارند. آن‌ها به اندازه کافی گران هستند و به جای تعویض، می‌توان آن‌ها را تعمیر کرد. تنظیم کننده‌های معمولی کمپرسور هوا دارای عرضه قطعات خوبی هستند. به عبارت دیگر، رگولاتورهای سطح پایین در صورت خراب شدن، اساسا یک‌بار مصرف هستند. اگر تنظیم کننده خراب شد؛ حتما دیافراگمی برای آن پیدا کرده و در صورت امکان، آن را تعمیر کنید.