بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن چگونه کار می‌کنند؟

برای داشتن هوایی 100٪ فاقد روغن به یک کمپرسور بدون روغن احتیاج دارید. اصل اساسی کارکرد کمپرسور اسکرو هوا بدون روغن، کاملا مشابه کمپرسورهای روغنی است. اما همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، هیچ‌گونه تزریق روغنی در هنگام فشرده‌سازی اتفاق نمی‌افتد. کمپرسورهای اسکرو هوا فاقد روغن در صنایع مختلف کاربرد دارند و می‌توان در بسیاری از صنایع آن‌ها را دید.

هوا در این نوع دستگاه‌ها توسط رابط داخلی خنک می‌شود و این رابط هوا را تا حدود 25 – 30 درجه سانتیگراد خنک می‌کند. یک محفظه جذب رطوبت پس از رابط داخلی برای خارج کردن آب از هوا هم بر روی آن نصب شده است.

آنچه دراین مقاله از پارس وکیوم خواهید خواند:

عملکرد کمپرسور بدون روغن

به همین دلیل، نسبت فشار عنصر پیچی بدون روغن در مقایسه با عناصر روغن‌دار بسیار کمتر است. به یاد داشته باشید؛ منظور همان فشار خروجی است که با فشار ورودی تقسیم می‌شود (حدود 13 برای کمپرسور روغنی، حدود 3/5 برای نوع  بدون روغن). اگر ما از عنصر عاری از روغن برای فشرده سازی هوا به طور مستقیم به اندازه 7 bar استفاده کنیم؛ این عنصر خیلی داغ می‌شود و پس از یک توقف کامل (به معنای واقعی کلمه) آسیاب می‌شود. بنابراین چگونه می‌توانیم در سیستم معمولی به فشار 7 bar برای سیستم‌های هوای فشرده برسیم؟ به سادگی، فقط دو عنصر را به صورت سری نصب کنید.

پیشنهاد: از دیگر محصولاتی که عموما مورد استقبال مشتریان ما قرار می‌گیرد، بلوئر هوا است. اگر شما هم قصد خرید این محصول را دارید، می‌توانید از طریق سایت ما اقدام کرده و یا با شماره 09226431108 تماس بگیرید.

عنصر اول (مرحله 1) هوا را تا حدود 3/5 بار فشرده می‌کند. هوا توسط درون کانال خنک می‌شود. عنصر دوم (مرحله 2) هوا را تا فشار نهایی 7 bar فشرده می‌کند. اکنون می‌بینیم که چرا کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن، قیمت بیشتری دارند. آن‌ها بر خلاف کمپرسورهای روغنی، دو عنصر فشرده سازی دارند. همچنین برای انتقال دو عنصر درون کمپرسور به جعبه دنده نیاز دارید. علاوه بر این، عناصر کمپرسور مورد استفاده در انواع بدون روغن نسبت به انواع روغنی گران‌تر هستند؛ زیرا در مقایسه با عناصر کمپرسور روغنی دارای شکاف‌های بسیار کمتری هستند.

دو عنصر کمپرسور، مرحله 1 و مرحله 2 برای تولید فشار خروجی مورد نیاز با یکدیگر کار می‌کنند. مرحله اول هوا را به درون کانال پمپ می‌کند. در مرحله دوم هوا را از درون کانال می‌گیرد و آن را تا فشار نهایی فشرده می‌کند. این دو مرحله به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در یک تعادل کامل کار کنند. در صورت بروز مشکل در یکی از مراحل، معمولا ظرفیت کمتری برای آن مرحله ایجاد می‌شود. این بدان معنی است که تعادل بین مرحله 1 و مرحله 2 مختل می‌شود. این امر را می‌توان به راحتی با توجه به دما (مرحله 1 و مرحله 2) و فشار درون سلولی مشاهده کرد.

کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن چگونه کار می‌کنند؟

هوا از طریق شیر تخلیه کننده و فیلتر هوای ورودی مکیده می‌شود. فیلتر با نگه داشتن همه گرد و غبار در خارج از کمپرسور، عناصر کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن را از آسیب، محافظت می‌کند. شیر تخلیه توسط سیستم کنترل، باز و بسته می‌شود. وقتی دریچه باز است؛ کمپرسور در حالت بارگذاری شده قرار می‌گیرد. هنگامی که دریچه بسته می‌شود، کمپرسور در حالت تخلیه قرار نمی‌گیرد؛ کمپرسور در حال کار است، اما از آنجا که نمی‌تواند، هر هوایی را بمکد و هیچ هوای فشرده شده‌ای به سیستم منتقل نمی‌شود؛ هنگامی که کمپرسور در حالت بارگذاری شده قرار دارد و دریچه تخلیه کننده (ورودی) باز است، هوا به عنوان اولین عنصر کمپرسور (فشار کم) مکیده می‌شود.

اسکرو بدون روغن

المان‌های کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن

بدون روغن به معنی عدم وجود روغن برای آب‌بندی روتورها و خنک کردن هوای فشرده، المان‌ها و روتورها نیست. از آنجا که هیچ روغنی برای آب‌بندی این نوع کمپرسور هوا وجود ندارد؛ روتورها باید بسیار دقیق ساخته شوند و مقاومت بسیار کمی داشته باشند. روتورها یکدیگر را لمس نمی‌کنند؛ اما فاصله خالی بین این دو بسیار کوچک است (برای عملکرد بهینه). این عناصر برای خنک شدن با آبی که از درون محفظه‌های مخصوص در قسمت المان جریان می‌یابد، خنک می‌شوند. البته این کار به دلیل تزریق روغن نسبتا سرد، کارایی کمتری دارد و فقط این قسمت از پوشش و نه روتور با هوا خنک می‌شود.

المان کم فشار

در المان کم فشار، هوا تا حدود 2 – 2.5 bar فشرده می‌شود. به دلیل فشرده سازی، هوا واقعا داغ می‌شود. دمای معمولی برای دمای خروجی المان کم فشار بین 160 تا 180 درجه سانتی‌گراد است. فشرده سازی بدون روغن و فقط توسط هوا (بر خلاف کمپرسورهای اسکرو روغنی) انجام می‌شود. به همین دلیل، هوای فشرده، بسیار گرم می‌شود.

در جایی که عناصر اسکرو تزریق شده دارای دمای خروجی حدود 80 درجه سانتی‌گراد باشند؛ دمای خروجی عناصر بدون روغن دو برابر بیشتر است و عنصر عاری از فشار روغن (فشار کم) فقط آن را در حدود 2.5 bar فشرده می‌کند که در مقایسه با 7 – 13 bar برای عناصر پیچی تزریق شده روغنی خیلی کمتر است.

پیشنهاد مطالعه: ما در یک مقاله به موضوع تفاوت کمپرسور اسکرو روغنی و بدون روغن پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

 

ساختار کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن

کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن از نظر تعداد اجزا کاملا ساده هستند. عنصر کم فشار، رابط داخلی، عنصر فشار قوی و پسا خنک کننده. اما برای ادامه کار کمپرسور به چیزهای اضافی دیگری احتیاج دارید که فیزیک بسیار پیچیده‌تری دارند. عناصر کم فشار و فشار بالا در یک وضعیت متعادل مناسب کار می‌کنند. تمام هوایی که توسط عناصر کم فشار فشرده می‌شود، باید توسط عناصر فشار قوی جذب شود. اگر تعادل برقرار نشود، فشار داخل میانی بالا می‌رود یا کم می‌شود.

عناصر برای یک محدوده فشار مشخص طراحی شدند. این فشار خروجی است که با فشار ورودی تقسیم می‌شود. اگر نسبت فشار نسبت به یک عنصر کمپرسور خیلی بزرگ شود، در نهایت خراب می‌شود. اگر یکی از عناصر پوسیده یا خراب شود، تعادل را مختل می‌کند و می‌تواند عنصر دیگر را با خود به خرابی بکشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد عناصر کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن به طور کلی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

کمپرسور اسکرو بدون روغن

گیربکس (جعبه دنده)

در حالی که کمپرسورهای روغنی با وجود عنصر منفرد خود، معمولا به طور مستقیم با موتور الکتریکی یا از طریق یک سیستم قرقره (نسبتا ارزان) نصب می‌شوند، ما به جعبه دنده نیاز داریم تا دو عنصر کمپرسور را از یک الکتروموتور برای کمپرسور های هوا بدون روغن هدایت کنیم. جعبه دنده‌ها گران هستند و به روان‌کاری، صداگیر و راندمان کلی بالاتر احتیاج دارند.

روغن گیربکس

ما برای روغن کاری دنده‌ها و یاتاقان‌ها به روغن احتیاج داریم. بله، روغن در یک کمپرسور بدون روغن وجود دارد؛ اما کاملا از قسمت هوای فشرده جدا شده است. روغن برای روان‌کاری چرخ دنده‌ها، یاتاقان‌های داخل گیربکس و یاتاقان‌ها و دنده زمان‌بندی در داخل قطعات کمپرسور استفاده می‌شود. در کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن بزرگ‌تر، خنک کننده هوا از روغن برای خنک کردن عناصر کمپرسور استفاده می‌کند.

هم‌چنین بخوانید: تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

این روغن از درون روغن گیربکس، از طریق سرد کننده روغن و فیلتر روغن، به چرخ دنده‌ها و یاتاقان‌ها منتقل می‌شود. فیلتر روغن برای جلوگیری از یاتاقان‌ها و چرخ دنده‌ها از هرگونه آلودگی توسط روغن جدا می‌شود و شما می توانید روغن کمپرسور اسکرو را با دقت انتخاب کنید.

پسا خنک کننده یا خنک کننده کمپرسور

در دستگاه‌های کوچک‌تر خنک کننده هوا، روغن قبل از این که به درون فیلتر روغن جریان یابد، به درون محفظه‌های خنک کننده عناصر کمپرسور، برای خنک کردن جریان می‌یابد. در کمپرسورهای اسکرو هوا بدون روغن برای خنک کردن هوا، از هوای بیرون برای خنک کردن هوای فشرده شده و روغن استفاده می‌شود و روغن به نوبه خود برای خنک کردن عناصر کمپرسور استفاده می‌شود.

در این دستگاه‌ها از آب برای خنک کردن روغن، هوای فشرده شده و عناصر کمپرسور استفاده می‌شود. هنگامی که دستگاه خنک می‌شود، سیستم خنک کننده اغلب به دو مدار تقسیم می‌شود، یکی برای خنک کردن روغن، عنصر کم فشار و رابط داخلی و دیگری برای عنصر فشار قوی و پسا خنک کننده.