بزرگترین تولید کننده

پمپ‌های وکیوم، بلوئر و کمپرسور هوا

نمایندگی

محصولات Atlas Copco

گواهینامه

ISO 9001-2015

مهمترین مشکلات رایج کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای هوا به عنوان یکی از کاربردی‌ترین و پراستفاده‌ترین تجهیزات در صنایع و مشاغل مختلف شناخته می‌شوند و می‌توانند بر اساس فاکتورهایی همچون تعداد مراحل کار، نوع روغن پاشی، سرعت، فشار مکش، موتور محرک و … به انواع مختلفی تقسیم شوند. کمپرسور اسکرو از جمله کمپرسورهایی هستند که می‌توانند استفاده‌های صنعتی، نیمه‌صنعتی و غیر صنعتی داشته باشند. این کمپرسورها همانند سایر کمپرسورهای باد یک طول عمر مشخصی داشته و ممکن است بعد از مدتی دچار مشکلات و ایراداتی شوند. هر کدام از مشکلات کمپرسورها می تواند دلایل مختلفی داشته باشند. در ادامه مطلب به بررسی مشکلات رایج کمپرسور اسکرو پرداخته خواهد شد.

چرا کمپرسور اسکرو روشن نمی‌شود؟!

روشن نشدن دستگاه یکی از مشکلات رایج کمپرسور اسکرو است و درصورتی‌که اپراتور دستگاه دکمه استارت را فشار داد اما هیچ اتفاقی رخ نداد و شروع به فعالیت نکرد ممکن است مشکلاتی در کمپرسور وجود داشته باشد که مهم‌ترین آنها عدم اتصال جریان برق است. در این حالت ممکن است که کنترل فاز کمپرسور اسکرو مسیر برق را قطع کرده باشد و یا جریان برق در نقاط دیگری مشکل داشته باشد. اولین کار برای رفع این مشکل بررسی کردن تابلو تقسیم برق کارخانه است و باید خطا و هشدار روی صفحه plc به شرکت سازنده اطلاع داده شود.

 • در مرحله دوم باید بررسی شود که آیا دکمه emergency بیرون است یا خیر.
 • چنانچه کمپرسور در مرحله راه‌اندازی است و تاکنون در محل مورد نظر استارت نشده است احتمالاً می‌توان با تعویض دو فاز این مشکل را برطرف کرد.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین نکات دمای روغن داخل کمپرسور است که باید حداقل 20 درجه باشد چرا که روغن در دمای پایین سفت شده و اجازه روشن شدن را به کمپرسور نمی‌دهد.

مشکلات کمپرسور اسکرو

بیشتر بدانید : ” معرفی انواع کمپرسور اسکرو و کاربردهای آنها

خاموش شدن ناگهانی کمپرسور اسکرو در دمای بالا

همان‌طور که گفته شد ممکن است که کمپرسورهای اسکرو بعد از مدتی کار کردن دچار مشکلات و ایراداتی شوند و لازم است که در نحوه استفاده، نگهداری و تعمیر آنها توجه ویژه‌ای شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این کمپرسورها ایجاد شود خاموش شدن ناگهانی در دماهای بالا است. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • یکی از دلایل اصلی این مشکل افزایش دمای محیط است و یا اینکه تهویه و چرخش هوای خنک درون کابین کمپرسور اسکرو به خوبی صورت نگرفته است.
 • دلیل دوم این مشکل پایین آمدن سطح روغن است و یا این‌که از روغن نامناسب برای آن استفاده شده است.
 • علت بعدی خاموش شدن ناگهانی کمپرسور اسکرو می‌تواند اشتباه بودن جهت چرخش فن خنک‌کننده آن باشد.
 • دلیل دیگر خاموش شدن کمپرسور کثیف شدن رادیاتور خنک‌کننده روغن است.
 • ممکن است که شیر ترموستاتیک کمپرسور به درستی کار نکند.
 • دیگر علت بروز این مشکل کثیف بودن مسیر گردش روغن است.

حجم هوا کافی نمی‌باشد

یکی دیگر از مشکلات رایج کمپرسور اسکرو این است که حجم یا فشار هوا به اندازه کافی نیست و برای حل این مشکل لازم است که ابتدا دستگاه مصرفی بررسی شود تا مطمئن بود که آیا میزان مصرف دستگاه از توان کمپرسور کمتر یا بیشتر است. چنانچه مشخص شد که این مشکل به این دلایل نیست و علت‌های دیگری دارد می‌توان نکات دیگری را بررسی نمود که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • ابتدا باید شیر ورودی چک شود و از باز بودن کامل آن اطمینان حاصل کرد.
 • باید اطمینان حاصل کرد که فیلتر هوا تمیز و نو است.
 • باید اختلاف فشار از روی جداکننده روغن کمپرسور چک شود و در صورت لزوم سپراتور تعویض گردد.

روغن در هوای فشرده

وجود روغن در هوای فشرده یکی دیگر از مشکلات رایج کمپرسور اسکرو است که می‌تواند در عملکرد و کارایی آن اختلال ایجاد کند. از مهم‌ترین دلایل این مشکل می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • سپراتور روغن کهنه و قدیمی شده و یا از روغن اشباع شده است.
 • حجم روغن دستگاه بسیار بیشتر از حد معمول است.
 • دمای کاری کمپرسور اسکرو بسیار بالا باشد.
 • از روغن نامناسب برای کمپرسور استفاده شده است.

پاره شدن تسمه در کمپرسور اسکرو

یکی از مشکلات مهمی که می‌تواند از روشن شدن کمپرسور جلوگیری کند و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند پاره شدن تسمه آن است که معمولاً به دلیل پوسیدگی اتفاق می‌افتد. پوسیدگی تسمه نیز می‌تواند به دلیل عدم هم‌راستا بودن فولی هواساز و الکتروموتور رخ بدهد. یکی دیگر از دلایل پارگی تسمه می‌تواند شل بودن آن و یا کیفیت پایین آن باشد.

صدای زیاد کمپرسور اسکرو

داشتن صدای زیاد در کمپرسورها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شل بودن تسمه و عدم سفت بودن آن است. برای حل این مشکل می‌توان تسمه را تعویض کرد و یا پیچ سیستم را سفت نمود. یکی دیگر از دلایل داشتن صدای بالای کمپرسور اسکرو هم‌راستا نبودن فولی ها و خراب شدن بلبرینگ‌های الکتروموتور است. عدم تنظیم بودن و تراز بودن کمپرسور نیز می‌تواند یکی از دلایل اصلی تولید صدای بالا در کمپرسورها باشد. همچنین ممکن است که واحد هواساز تحت فشار باشد و در نهایت منحصر به ایجاد سروصدای بالا شود.

جمع‌بندی نهایی

کمپرسورهای اسکرو ازجمله پرکاربردترین کمپرسور هوا در صنایع و مشاغل مختلف هستند و مانند سایر تجهیزات ممکن است بعد از مدتی استفاده دچار مشکلات مختلفی شوند. قبل از انتخاب و خرید بهتر است با تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو نیز آشنا باشید. از جمله مشکلات رایج کمپرسور اسکرو می توان به سرو صدای بالا، داغ کردن بیش‌ازحد، ریخته شدن روغن در هوای خروجی، عدم تولید حجم هوای کافی و … شوند که هر کدام می‌تواند دلایل خاص خود را داشته باشد. برای برطرف کردن هر کدام از این مشکلات راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد و به راحتی می‌توان عملکرد کمپرسور را به حالت طبیعی برگرداند.